Image
4.5.2015 0 Comments

Z licencií Windows pre PC má Microsoft stále menej peňazí

microsoft.jpg Microsoft minulý týždeň oznámil, že jeho príjmy z počítačových licencií Windows pre výrobcov PC a ďalších zariadení v prvom štvrťroku medziročne poklesli o 698 miliónov dolárov, teda 22 percent. To by nebol taký problém, keby príjmy z počítačových licencií Windows Microsoftu neklesali v dvojciferných číslach už druhý štvrťrok v rade.

Môže americký gigant tento trend vôbec ešte nejako zmeniť? Vcelku Microsoft za tento fiškálny rok, ktorý sa mu končí 30. júna, získal za licencie Windows OEM o 1,2 miliardy dolárov menej než počas prvých troch štvrťrokov predchádzajúceho fiškálneho roka.
Príjmy od OEM za prvý štvrťrok tohto roka boli nižšie o 26 percent pri „neprofesionálnych" licenciách a o 19 percent pri „profesionálnych" licenciách. Tieto pojmy označujú jednotlivé typy licencií Windows: pod neprofesionálne licencie patria OS pre domáce PC a tablety, zatiaľ čo profesionálna kategória označuje zariadenia určené pre firmy.

Podľa Microsoftu stojí za nižším počtom predaných profesionálnych licencií predovšetkým to, že v minulom roku firmy hromadne opúšťali Windows XP pre ukončenie jeho podpory. Pokles počtu predaných spotrebiteľských licencií je potom podľa šéfa Microsoftu Satyu Nadellu do značnej miery zapríčinený tým, že ceny spotrebiteľských zariadení sú na rekordne nízkej úrovni a Microsoft musí výrobcom poskytovať zľavy.

„Svoj biznis s Windows pre domácich používateľov prispôsobujeme meniacemu sa prostrediu na trhu. Aj keď príjem z neprofesionálnych licencií v tomto štvrťroku poklesol, aktivácií medziročne pribudlo. Navyše sa už začína prejavovať to, ako zvýšený počet používateľov našich služieb môže zvyšovať príjmy počas životného cyklu zariadení s Windows v iných kategóriách," uviedol Nadella.

Meniaci sa prístup Microsoftu možno najlepšie demonštrovať na tom, ako americký gigant bude zadarmo rozdávať licencie Windows 10 používateľom Windows 7 a 8.1.
Komplexne zhodnotiť novú stratégiu však nebude podľa analytika Jana Dawsona zo spoločnosti Jackdaw Research vôbec jednoduché. „Bude trvať dva až tri roky, kým získame lepší prehľad o tom, akým smerom sa veci vyvíjajú," uviedol Dawson. A to je pre verejne obchodovanú spoločnosť ako Microsoft veľmi dlho.

„V dlhom období budú príjmy z Windows klesať," dodal Dawson s tým, že zatiaľ nie je jasné, ako Microsoft môže túto stratu v ráde miliárd dolárov vykompenzovať pomocou služieb.

„Microsoft sa bude musieť presunúť od softvéru, kde firmy tradične mali obrovskú maržu, na cloud, kde je hrubá marža okolo 40 %. Celý biznis Microsoftu sa tak bude musieť výrazne zmeniť," dodal Dawson.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá