Image
4.5.2015 0 Comments

Z licencií Windows pre PC má Microsoft stále menej peňazí

microsoft.jpg Microsoft minulý týždeň oznámil, že jeho príjmy z počítačových licencií Windows pre výrobcov PC a ďalších zariadení v prvom štvrťroku medziročne poklesli o 698 miliónov dolárov, teda 22 percent. To by nebol taký problém, keby príjmy z počítačových licencií Windows Microsoftu neklesali v dvojciferných číslach už druhý štvrťrok v rade.

Môže americký gigant tento trend vôbec ešte nejako zmeniť? Vcelku Microsoft za tento fiškálny rok, ktorý sa mu končí 30. júna, získal za licencie Windows OEM o 1,2 miliardy dolárov menej než počas prvých troch štvrťrokov predchádzajúceho fiškálneho roka.
Príjmy od OEM za prvý štvrťrok tohto roka boli nižšie o 26 percent pri „neprofesionálnych" licenciách a o 19 percent pri „profesionálnych" licenciách. Tieto pojmy označujú jednotlivé typy licencií Windows: pod neprofesionálne licencie patria OS pre domáce PC a tablety, zatiaľ čo profesionálna kategória označuje zariadenia určené pre firmy.

Podľa Microsoftu stojí za nižším počtom predaných profesionálnych licencií predovšetkým to, že v minulom roku firmy hromadne opúšťali Windows XP pre ukončenie jeho podpory. Pokles počtu predaných spotrebiteľských licencií je potom podľa šéfa Microsoftu Satyu Nadellu do značnej miery zapríčinený tým, že ceny spotrebiteľských zariadení sú na rekordne nízkej úrovni a Microsoft musí výrobcom poskytovať zľavy.

„Svoj biznis s Windows pre domácich používateľov prispôsobujeme meniacemu sa prostrediu na trhu. Aj keď príjem z neprofesionálnych licencií v tomto štvrťroku poklesol, aktivácií medziročne pribudlo. Navyše sa už začína prejavovať to, ako zvýšený počet používateľov našich služieb môže zvyšovať príjmy počas životného cyklu zariadení s Windows v iných kategóriách," uviedol Nadella.

Meniaci sa prístup Microsoftu možno najlepšie demonštrovať na tom, ako americký gigant bude zadarmo rozdávať licencie Windows 10 používateľom Windows 7 a 8.1.
Komplexne zhodnotiť novú stratégiu však nebude podľa analytika Jana Dawsona zo spoločnosti Jackdaw Research vôbec jednoduché. „Bude trvať dva až tri roky, kým získame lepší prehľad o tom, akým smerom sa veci vyvíjajú," uviedol Dawson. A to je pre verejne obchodovanú spoločnosť ako Microsoft veľmi dlho.

„V dlhom období budú príjmy z Windows klesať," dodal Dawson s tým, že zatiaľ nie je jasné, ako Microsoft môže túto stratu v ráde miliárd dolárov vykompenzovať pomocou služieb.

„Microsoft sa bude musieť presunúť od softvéru, kde firmy tradične mali obrovskú maržu, na cloud, kde je hrubá marža okolo 40 %. Celý biznis Microsoftu sa tak bude musieť výrazne zmeniť," dodal Dawson.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: Koľko prejde Tesla Model S s nulovým ukazovateľom nabitia batérie?

06.12.2016 00:20

Dánsky youtuber MrFirelakeDK uverejnil na svojom YouTube virálne video, v ktorom chcel ukázať, koľko jeho elektromobil Tesla Model S 85D dokáže prejsť od chvíle, keď sa na prístrojovej doske zobrazí v ...

Produkty

HP vyrobilo pre študentov najtenší konvertibilný notebook na svete, ktorý zvládne aj pád z lavice

06.12.2016 00:12

Novinka v portfóliu HP reaguje na zmeny, ku ktorým v školských triedach v súčasnosti dochádza. Čoraz častejšie sa upúšťa od tradičných metód výučby, ktoré sú založené na prednáškach. Naopak, väčšia po ...

Produkty

Nový LCD panel IPS od Panasonicu prináša kontrast na úrovni OLED

06.12.2016 10:50

Vysoký kontrast je jedna z hlavných predností displejov OLED. No teraz Panasonic vyvinul panel LCD typu IPS (In-Plane Switching), ktorý dosahuje porovnateľný kontrastný pomer, konkrétne na úrovni 1 00 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá