Image
29.10.2012 0 Comments

Windows XP oslavuje jedenáste narodeniny a stále nie je mŕtvy

microsoft-windows-xp.jpg V rovnaký deň, keď Microsoft v New Yorku so všetkou pompou predstavoval nový Windows 8, jeho dnes už archaický Windows XP oslávil jedenáste narodeniny.

Dvadsiateho piateho októbra 2001 Microsoft vydal Windows XP, najúspešnejší operačný systém vo svojej histórii. A predstavitelia Microsoftu určite dúfajú, že sa im to isté podarilo aj 25. októbra 2012. „Bol to dobrý operačný systém," povedal David Johnson, analytik spoločnosti Forrester. „Bol to veľmi, veľmi dobrý operačný systém... používateľom veľmi uľahčil prácu." XP bolo také dobré, že na veľkom množstve počítačov beží ešte doteraz.

Podľa spoločnosti Net Applications sú Windows XP na 41 % všetkých počítačov na svete. Ešte v júli bolo XP najpoužívanejším Windows vôbec, v ďalšom mesiaci ho predbehol Windows 7. Podľa Forresteru beží na Windows 7 teraz 48 % firemných počítačov, zatiaľ čo na Windows XP 38 %. A to Microsoftu, samozrejme, prekáža - spoločnosť by chcela, aby používatelia už starý hardvér prestali používať a upgradovali na nové zariadenia s Windows 8.

V apríli roku 2014, o menej ako osemnásť mesiacov, ukončí Microsoft podporu Windows XP a prestane pre tento operačný systém vydávať bezpečnostné aktualizácie. Odvtedy budú používatelia XP vystavení nebezpečenstvu, že hackeri objavia v systéme nové chyby a začnú ich zneužívať. Tvorcovia rôznych programov a aplikácií kompatibilných s Windows XP potom už čoskoro majú ukončiť podporu svojich programov pre tento zastaraný operačný systém.

No ak vezmeme do úvahy, koľko ľudí po celom svete Windows XP stále používa, aká je šanca, že počas osemnástich mesiacov prejdú na nový OS? Žiadna alebo veľmi malá, predpovedá analytik spoločnosti Gartner Michael Silver. „Desať až pätnásť percent spoločností bude mať XP s najväčšou pravdepodobnosťou aj po skončení jeho podpory," povedal Silver. A rovnaké údaje uvádza aj spoločnosť Forrester. „Pýtali sme sa veľkých firiem, aký Windows teraz používajú. Tri štvrtiny uviedli, že Windows 7, a 16 % Windows XP," oznámil Johnson. „A keď sme sa ich opýtali, čo budú používať o rok, 60 % odpovedalo, že Windows 7, 26 % Windows 8 a 3 % Windows XP," dodal Johnson.

Podľa spoločnosti Net Applications v poslednom roku vidieť, že sa zrýchľuje presun používateľov Windows XP k novým verziám Windows. Tak Gartner, ako aj Forrester spoločnostiam, ktoré majú Windows XP, odporúčajú, aby prešli nie na Windows Vista, no ani na Windows 8, ale na Windows 7, staré už tri roky. „Je to bezpečnejšie. Chceli by ste radšej mať Windows 7, ktoré používajú všetci, alebo Windows 8, ktoré bude v roku 2014 používať 20 % používateľov?"

Obe analytické spoločnosti už dva roky dôrazne odporúčajú svojim klientom, aby prešli z XP na Windows 7, len čo bolo jasné, že OS z roku 2009 je stabilný a úspešný. „No ak spoločnosti neprešli doteraz, je veľmi malá pravdepodobnosť, že Windows XP opustia do dvoch rokov," uzavrel Silver.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Produkty

Smart okuliare ponúknu cez rozšírenú realitu rovnaké funkcie ako smart hodinky. Uvidíme ich na CES 2017

01.12.2016 00:19

Výrobca Vuzix sa snaží spojiť svet nositeľnej elektroniky s rozšírenou realitou vo svojich inteligentných slnečných okuliaroch Blade 3000. Majú poskytnúť používateľovi priehľadový displej, ktorý v mno ...

Produkty

ASUS ZenFone 3 Max v predaji už aj na Slovensku. S veľkou 4100 mAh batériou dokáže fungovať v pohotovostnom režime až mesiac

30.11.2016 00:07

Spoločnosť ASUS uviedla do predaja nový smartfón ASUS ZenFone 3 Max. Novinka v portfóliu smartfónov ZenFone 3 ponúka 5,2-palcový HD IPS displej, procesor MediaTek a najmä veľkú 4100 mAh batériu, ktorá ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá