Image
29.7.2014 0 Comments

Wikipédia znemožnila úpravy článkov z počítačov amerického Kongresu

INT_Wikipedia znemoznila.jpg Správcovia otvorenej encyklopédie Wikipédia pre „neustále rušivé úpravy" znemožnili, aby z počítačov v americkej Snemovni reprezentantov bolo možné vykonávať úpravy tejto najväčšej on-line encyklopédie sveta.

Blokácia, ktorá bude trvať desať dní, prichádza po tom, čo boli na Wikipédii vykonávané anonymné zmeny údajov o politikoch a firmách, rovnako ako boli rôzne prispôsobované známe udalosti, ako je napríklad vražda Kennedyho. Napríklad biografia bývalého amerického ministra zahraničia Donalda Rumsfelda bola upravená tak, že bol na Wikipédii nazývaný ako „nepriateľský živočích pojedajúci mexické deti". PC používajúcim adresy IP patriace Snemovni reprezentantov bolo vykonávanie zmien na Wikipédii zamedzené pre „vandalizmus" už skôr. O editáciu článkov na Wikipédii sa v médiách hojne hovorilo už pred mesiacom, keď veľké PR agentúry prisľúbili, že sa budú na Wikipédii správať korektne. 

Jedna z viditeľných zmien pri vražde Kennedyho bolo, že Lee Harvey Oswald údajne konal „na popud režimu Fidela Castra". V biografii ukrajinskej političky Natálie Vitrenkovej potom pribudla zmienka, že jej konanie „bolo organizované Rusmi". Zakladateľ Wikipédie Jimmy Wales pre BBC uviedol, že ho tieto incidenty neprekvapujú, pretože „vandalizmus tu vždy bol a vždy bude. Nejaký zamestnanec Snemovne reprezentantov to podľa mňa berie ako zábavu a medializácia celej kauzy ho podporuje v ďalšom konaní. Mal by však myslieť na ich oddelenie IT, to po ňom teraz celkom určite ide",uviedol Wales. 

Server BBC skôr v tomto roku objavil, že neznámy používateľ počítača britskej vlády pridal na Wikipédii poznámku, podľa ktorej „všetci moslimovia sú teroristi". Wikipédia umožňuje anonymne vykonať zmenu na akejkoľvek stránke, ale dobrovoľníci (tzv. wikipediáni) tieto zmeny sledujú a ihneď ich opravujú. V prípade nutnosti potom wikipediáni upozornia administrátorov na to, že určitý príspevok sa často mení, a tí môžu daného používateľa zablokovať. Dobrovoľníci z Wikipédie varujú správcu encyklopédie pred editormi zo Snemovne reprezentantov od marca 2012. Tí tak minulý týždeň museli pristúpiť k 10-dennému zákazu adries IP. Treba podotknúť, že na tento zákaz sa nikto oficiálne nesťažoval. 

Neoficiálne reakcie na Kapitole sú však rôzne. „Je naozaj nutné, aby bola zakázaná editácia takmer desiatim tisícom zamestnancov pre činy dvoch či troch ľudí?" pýtal sa jeden zamestnanec, pričom podľa druhého nemenovaného zamestnanca „sa šanca, že by tieto úpravy vykonával naozaj niekto z Kongresu, blíži nule". Podľa niektorých bezpečnostných expertov je totiž možné, že „útoky" naozaj neprichádzajú z adries IP z Kapitolu, ale útočníci ich využívajú iba ako krytie.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá