Image
21.9.2015 0 Comments

WUDO – klady i zápory nového sťahovania aktualizácií na Windows 10

Bezchybný softvér neexistuje a vôbec nezáleží na tom, či ide o komplexný systém alebo špecializovanú jednoúčelovú aplikáciu. A tak ako sa vyvíja všetko okolo nás, vyvíjajú sa aj prístupy k priebežnému odstraňovaniu chýb, teda k aktualizáciám. V súvislosti s uvedením nového operačného systému Windows 10 sa veľmi často skloňuje aktualizačná technológia WUDO, teda Windows Update Delivery Optimization.

Základným cieľom tejto technológie je zabezpečiť rýchlejšie stiahnutie aktualizačných súborov, najmä v prípade, keď je nevyhnutné v rámci jednej lokálnej siete aktualizovať viac počítačov. A takisto znížiť sieťovú záťaž serverov, kde sú aktualizačné súbory primárne umiestnené.

Celý mechanizmus WUDO pripomína BitTottent alebo akúkoľvek inú sieť peer-to-peer. Aktualizácia konkrétneho počítača prebieha tak, že najprv dôjde k stiahnutiu zoznamu požadovaných súborov a následne sa proces aktualizácie spýta okolitých počítačov, či už niektorý z nich tieto súbory nemá stiahnuté. Ak aktualizovaný počítač nejaký alternatívny zdroj nájde, využije ho na stiahnutie miesto primárnych serverov Microsoftu.

Technológia WUDO však má aj tienistú stránku - bežný používateľ si ani nemusí uvedomiť, že v rámci implicitného nastavenia Windows 10 súhlasí s tým, aby oným alternatívnym zdrojom sprístupňujúcim aktualizačné súbory bol práve jeho počítač. V lokálnej sieti to ešte nemusí byť na prekážku, ale je otázkou, či umožniť sťahovať aktualizácie cez internet cudzím počítačom.

Vyzerá to síce hrozivo, ale situácia je oveľa bezpečnejšia, ako sa zdá. Prakticky jediná nevýhoda pre prevádzkovateľa alternatívneho zdroja je väčšie využitie jeho internetovej konektivity. A ak používatelia platia za prenesené dáta, môže to byť problém (hoci v rámci mechanizmu WUDO existujú limity pre objem prenesených dát). Nastavenie WUDO má navyše používateľ úplne pod kontrolou a môže sa rozhodnúť, či zdieľanie zakáže, povolí ho len v rámci lokálnej siete alebo aj v rámci internetu. Zmena je navyše záležitosť niekoľkých málo kliknutí (návod tu).

Relevantná je otázka, ako veľmi je bezpečné používať na aktualizácie súbory stiahnuté z neznámeho zdroja. Ani v tomto prípade nejde o riziko, základom vysokej miery bezpečnosti je dôveryhodné stiahnutie zoznamu požadovaných súborov z primárneho zdroja (od Microsoftu) - ten už obsahuje aj údaje na preverenie validity sťahovaných súborov aktualizačným procesom.

Technológia WUDO tak síce môže budiť obavy, ale ide o bezpečný mechanizmus, ktorý v mnohých prípadoch aktualizácie výrazne urýchli. A v prípade obáv alebo nutnosti šetriť prenosové pásmo nie je nič jednoduchšie než nastavenie WUDO zmeniť.

Autor: Paul Ducklin, Senior Security Advisor spoločnosti Sophos


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá