Image
21.9.2015 0 Comments

WUDO – klady i zápory nového sťahovania aktualizácií na Windows 10

Bezchybný softvér neexistuje a vôbec nezáleží na tom, či ide o komplexný systém alebo špecializovanú jednoúčelovú aplikáciu. A tak ako sa vyvíja všetko okolo nás, vyvíjajú sa aj prístupy k priebežnému odstraňovaniu chýb, teda k aktualizáciám. V súvislosti s uvedením nového operačného systému Windows 10 sa veľmi často skloňuje aktualizačná technológia WUDO, teda Windows Update Delivery Optimization.

Základným cieľom tejto technológie je zabezpečiť rýchlejšie stiahnutie aktualizačných súborov, najmä v prípade, keď je nevyhnutné v rámci jednej lokálnej siete aktualizovať viac počítačov. A takisto znížiť sieťovú záťaž serverov, kde sú aktualizačné súbory primárne umiestnené.

Celý mechanizmus WUDO pripomína BitTottent alebo akúkoľvek inú sieť peer-to-peer. Aktualizácia konkrétneho počítača prebieha tak, že najprv dôjde k stiahnutiu zoznamu požadovaných súborov a následne sa proces aktualizácie spýta okolitých počítačov, či už niektorý z nich tieto súbory nemá stiahnuté. Ak aktualizovaný počítač nejaký alternatívny zdroj nájde, využije ho na stiahnutie miesto primárnych serverov Microsoftu.

Technológia WUDO však má aj tienistú stránku - bežný používateľ si ani nemusí uvedomiť, že v rámci implicitného nastavenia Windows 10 súhlasí s tým, aby oným alternatívnym zdrojom sprístupňujúcim aktualizačné súbory bol práve jeho počítač. V lokálnej sieti to ešte nemusí byť na prekážku, ale je otázkou, či umožniť sťahovať aktualizácie cez internet cudzím počítačom.

Vyzerá to síce hrozivo, ale situácia je oveľa bezpečnejšia, ako sa zdá. Prakticky jediná nevýhoda pre prevádzkovateľa alternatívneho zdroja je väčšie využitie jeho internetovej konektivity. A ak používatelia platia za prenesené dáta, môže to byť problém (hoci v rámci mechanizmu WUDO existujú limity pre objem prenesených dát). Nastavenie WUDO má navyše používateľ úplne pod kontrolou a môže sa rozhodnúť, či zdieľanie zakáže, povolí ho len v rámci lokálnej siete alebo aj v rámci internetu. Zmena je navyše záležitosť niekoľkých málo kliknutí (návod tu).

Relevantná je otázka, ako veľmi je bezpečné používať na aktualizácie súbory stiahnuté z neznámeho zdroja. Ani v tomto prípade nejde o riziko, základom vysokej miery bezpečnosti je dôveryhodné stiahnutie zoznamu požadovaných súborov z primárneho zdroja (od Microsoftu) - ten už obsahuje aj údaje na preverenie validity sťahovaných súborov aktualizačným procesom.

Technológia WUDO tak síce môže budiť obavy, ale ide o bezpečný mechanizmus, ktorý v mnohých prípadoch aktualizácie výrazne urýchli. A v prípade obáv alebo nutnosti šetriť prenosové pásmo nie je nič jednoduchšie než nastavenie WUDO zmeniť.

Autor: Paul Ducklin, Senior Security Advisor spoločnosti Sophos


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá