Image
8.1.2015 0 Comments

Vízie vývoja IT na rok 2015

Máme tu nový rok a to je už tradičný čas, keď sa v PC REVUE zamýšľame nad tým, kam bude smerovať IT v nasledujúcich 12 mesiacoch. V čase, keď čítate tieto riadky, sme práve v Las Vegas na výstave CES, ktorá ukáže, čo majú firmy pripravené na prvú polovicu roka 2015, a tak konkrétne produkty nájdete vo veľkej reportáži vo februárovom vydaní PC REVUE.

Teraz sa pozrieme na trendy, ktoré očakávame počas roka 2015.

10 IT trendov na rok 2015 podľa PC REVUE

  • Lacnejšie a výkonné smartfóny
  • Nositeľné zariadenia
  • Zariadenia typu 2 v 1
  • Tablety typu all-in-one
  • Microsoft Windows 10
  • 3D tlačiarne
  • Monitorovanie ľudského zdravia
  • Nové porty a bezdrôtové nabíjanie
  • Bezpečnosť a personálny cloud
  • Rozpoznávanie objektov v scénach

Smartfóny, tablety, zariadenia 2 v 1

Vo všeobecnosti to vyzerá tak, že doba smartfónov za 700 eur a viac je za nami. V tejto oblasti je konkurencia mimoriadne silná, prichádzajú čínske značky s pomerne kvalitnou výrobou, výbornými technickými špecifikáciami a veľmi lákavou cenou, pričom sa tak deje už aj na Slovensku. Na to budú musieť zareagovať aj stálice v tejto oblasti a prispôsobiť cenu i vyhotovenie sumám niekde okolo 300 až 400 eur a na konci tohto roka ešte podstatne menej. Bude zaujímavé sledovať, ako na to zareaguje Apple, ktorému sa zatiaľ darí predávať smartfóny za vysokú cenu.

GALAXY_NOTE_EDGE.jpg

Samsung Galaxy Edge bol najrevolučnejší smartfón roka 2014. Ukázal, že zakrivený displej má svoje opodstatnenie, a očakávame, že v roku 2015 sa objavia takéto smartfóny aj s menšou uhlopriečkou displeja.

Podobná situácia bude aj v oblasti tabletov. Tu však bude musieť zmeniť svoju cenovú politiku každý bez výnimky. Používatelia sú dnes ochotní investovať 100 až 200 eur pri nákupe obyčajného tabletu. Tablety sa pritom podľa viacerých prieskumov používajú hlavne doma v úlohe videoprehrávača či platformy na hry. Tomu sa prispôsobujú výrobcovia a Lenovo vo svojom tablete Yoga 2 Pro priniesol jednak zabudovaný projektor, 13,3-palcový displej a šikovný štvrtý režim použitia - zavesenie na stenu.

SkaugenLlamaMountain.jpg

Kirk Skaugen z Intelu drží v ruke referenčný dizajn mobilného zariadenia so 14 nm procesorom Intel Core M a operačným systémom Microsoft Windows. Zariadenie neobsahuje ventilátor, má 12,5-palcový displej, jeho hmotnosť bez klávesnice je 670 gramov a hrúbka 7,2 mm.

Notebooky majú pred sebou pozitívny rok. Záujem o ne opätovne narastá a súvisí to jednak so zavedením nového typu 2 v 1, ale aj s príchodom operačného systému Microsoft Windows 10 a procesormi prinášajúcimi dlhú výdrž na batériu. Nad notebookmi totiž visel pred pol druha rokom veľký otáznik a ten súvisel hlavne s tým, že ich úlohu by mali prebrať tablety vybavené mechanickou klávesnicou. Nestalo sa tak, tablet ako pracovný nástroj sa veľmi neujal.

Súvisí to s tým, že operačné systémy Google Android či Apple iOS neboli navrhnuté primárne na pracovné použitie, navyše neexistujú aplikácie, ktoré by nahradili ich obdoby Windows v kancelárii. Vybaviť tablet mechanickou klávesnicou a operačným systémom Windows znamená dostať sa rozmermi i hmotnosťou blízko k súčasným notebookom, pričom tablet a klávesnica obyčajne netvoria kompaktný celok (česť výnimkám). Zariadenia, ako je napr. ASUS Transformer Book T300 Chi uvedený počas Computexu 2014, schovajú pri pracovnom použití akýkoľvek tablet do vrecka. V režime laptop má T300 hrúbku len 14,3 mm, v režime tablet je to 7,3 mm.

V podstate vzniká otázka, či je to zariadenie 2 v 1 alebo tablet s operačným systémom Windows 8.1 s dobre uchytenou klávesnicou. V každom prípade toto je typ zariadenia, na ktorý používatelia čakajú - 12,5-palcový displej s vysokým rozlíšením (2560 × 1440), tablet vtedy, keď to chcete, a notebook vtedy, keď to potrebujete, pritom ponúka niekoľkohodinovú výdrž na batériu a pohodlné písanie na klávesnici. Nevýhodou v tomto prípade je minimum portov - T300 Chi má jediný port microUSB a výstup na slúchadlá. Všetko ostatné je riešené bezdrôtovo.

ASUST300.jpg

ASUS Transformer Book T300 sme videli počas Computexu naživo. Toto je zariadenie 2 v 1, ktoré sa v tomto roku bude predávať dobre, lebo spĺňa väčšinu požiadaviek používateľov.

Z hľadiska domácich počítačov, ktoré boli aktuálne obmedzené do podoby lacnejších zariadení na prácu alebo drahších na hry, sa blýska na lepšie časy. Spoločnosť HP predstavila počítač Sprout, ktorý je určený prekreatívnych profesionálov. Tomu zodpovedá aj cena 1899 USD. Prístroj zaujme svojím dizajnom. Nad 23-palcovým monitorom je umiestnený projektor. Súčasťou počítača je aj 3D skener, ktorý pozostáva zo štyroch kamier s celkovým rozlíšením 14,6 megapixela.

Namiesto klávesnice a myši je Sprout vybavený 20-palcovou dotykovou podložkou. Klávesnica a myš nie sú súčasťou balenia, používateľ si však môže vytvoriť na podložke virtuálnu klávesnicu, ktorú vykreslí projektor. Podložka sa dá využiť takisto ako 2D skener. Dotykový je aj 23-palcový displej. Z hardvérovej výbavy procesor Intel Core i7 dopĺňa grafická karta NVIDIA, 8 GB operačnej pamäte a 1 TB úložisko SSD.

hp_sprout_scan.jpg

sprout-pad.jpg

HP Sprout je vskutku netradičný počítač. Umožňuje skenovať v 3D, na položke vytvorí virtuálnu klávesnicu, dokáže snímať pohyby rúk a špeciálnym softvérom manipulujete s 3D objektmi.

Na rozpoznávanie objektov sa tu využíva technológia Intel Real Sense, kde základom je 3D kamera. Vyhotovenie kamery na snímanie objektov je dnes už také miniatúrne, že sa dá osadiť do väčšiny súčasných notebookov.

Intel-RealSense.jpg

Všimnite si miniatúrne vyhotovenie kamery pre Real Sense. To umožní nasadiť technológiu napr. na rozpoznávanie pohybov rúk aj do notebookov.

Nositeľné zariadenia

Týmto zariadeniam sa prisudzuje najväčší rast v roku 2015. Bude to obdobie, keď sa ešte výrobcovia môžu viesť na vlne toho, že fakt dobré inteligentné náramky nevyrába každá čínska dielňa. Za najlepšie inteligentné hodinky na rok 2015 považujeme Samsung Gear S, nevýhodou je prepojenie len so zariadeniami Samsung Galaxy. Začiatok tohto roka bude v očakávaní inteligentných hodiniek Apple Watch, ktoré sú konštruované tak, aby priniesli jednak rozšírenie možností smartfónu, no zároveň aby to bol šperk a aj peňaženka. Apple je známy svojou cenotvorbou, pri špeciálnych vyhotoveniach týchto hodiniek sa hovorí o cenách tisíckach eur.

AppleWatchVela.png

Hodinky Apple Watch budú udávať smer vývoja inteligentných zariadení nositeľných na ruke. Je to jednak šperk, ale aj mobilná peňaženka.

Z nositeľných zariadení počas roka 2014 najviac pozornosti pútali okuliare Google Glass. Z komerčného hľadiska však žiadnu dieru do sveta neurobili, predajná cena 1500 eur bola privysoká na zariadenie, ktoré bolo použiteľné len v obmedzenej miere. V roku 2015 príde k ich upgradu a objaví sa nový dizajn. Vyzerá to tak, že zmizne nepekný podporný prvok na nose a výrazne sa zmenšia bočné bloky na elektroniku a batériu. Nová verzia teda odstráni nesúmerný vzhľad okuliarov. Podporu pre Google Glass ohlásil aj Intel. Konkurencia však ani v tejto oblasti nespí, už v tomto vydaní predstavujeme okuliare Epson Moverio BT-200 a napr. okuliare Recon Jet v cene 699 USD sú dizajnovo efektné a jednoducho použiteľné zariadenie hlavne pre športovcov.

recon-jet_white.jpg

Inteligentné okuliare Recon Jet prichádzajú so zaujímavým dizajnom a pre športovca zobrazujú rýchlosť a prejdenú trasu.

Počas výstavy IFA 2014 sa objavili okuliare na virtuálnu realitu Samsung Gear VR. Sú vytvorené v spolupráci s firmou Oculus Rift (patrí Facebooku), využívajú smartfón Galaxy Note 4 na zobrazenie scény a zobrazujú vo virtuálnej realite napr. hry alebo filmy. Cena zariadenia bez smartfónu je okolo 250 eur s bluetoothovým herným ovládačom. Na výstave toto zariadenie vzbudilo veľkú pozornosť, očakávame, že takýchto riešení sa objaví počas roka 2015 viac.

VR2.jpg

Samsung Gear VR sú okuliare určené na zobrazovanie virtuálnej reality. Je to vaše domáce kino, herná platforma, ale aj možnosť vzdelávania.Nové typy prepojení

Hlavný problém súčasných káblov USB je v tom, že pri ich používaní poriadne neviete, ktorou stranou ich pripojiť k zariadeniu. Tento problém bude minulosťou, nový štandard USB typu C bude (podobne ako konektor Lightning) symetrický. Port USB 3.1 typu C je už vo výrobe a v roku 2015 budeme používať nové konektory v počítačoch aj mobilných zariadeniach.

Tento konektor má pritom podobné rozmery ako micro USB. Je však symetrický, takže ho pripojíte ľubovoľnou stranou. Na druhej strane to znamená nekompatibilitu s existujúcimi portmi USB. Budú však existovať adaptéry, ktoré umožnia používať konektory typu C aj so starými portmi. Prenosová rýchlosť je 10 Gb/s a tento port umožňuje preniesť elektrickú energiu až do 100 W (20 V, 5 A).

Navyše pripojenie DLS umožní v roku 2015 rýchlosť prenosu až 1 Gbit/s na krátku vzdialenosť. Prím však v roku 2015 bude hrať bezdrôtové pripojenie, viaceré spoločnosti pripravujú nový typ pripojenia Wi-Fi s frekvenciou 60 GHz (doteraz sa používajú 2,4 GHz a 5 GHz) s rýchlosťou až 4,6 Gbit/s, čo je 5,3-krát viac ako v súčasnosti. Na lepšiu predstavu - 1 GB film si takto stiahnete za 3 sekundy. V roku 2015 internetová prevádzka zo zariadení pripojených bezdrôtovo prevýši prevádzku zo zariadení pripojených pomocou kábla. Najväčšiu dátovú položku v internetovej prevádzke bude predstavovať video.

USB3TypC.jpg

V tomto roku sa objavia zariadenia s novým portom USB 3.1 typ C. Kábel bude symetrický, umožní rýchly prenos dát aj viacej energie pri napájaní zariadení.

Veľa sa hovorí o bezdrôtovom napájaní, a to hlavne pri smartfónoch a rôznych mobilných zariadeniach. Najďalej tu pokročila aliancia Rezence, pričom nabíjanie budúcnosti by sa uskutočňovalo len položením mobilu či tabletu na vyhradenú pracovnú plochu. Reálnu ukážku takéhoto nabíjania predviedla počas výstavy IFA firma Intel. Tá pripravila špeciálnu misku, do ktorej sa položil napr. mobil, slúchadlo alebo hodinky, tieto zariadenie sa naozaj začali nabíjať. Masové nasadenie bezdrôtového nabíjania očakávame na konci tohto roka, a to najmä v automobiloch.

Intel_Smart_Wireless_Charging.jpg

Hrnček, var? Nie, toto je špeciálny hrnček, ktorý dokáže bezdrôtovo nabíjať mobil alebo slúchadlo.

3D tlačiarne

O 3D tlači sa toho pohovorilo v roku 2014 veľa. V redakcii sme testovali viaceré 3D tlačiarne, zatiaľ je problém dlhá doba tlače a cena výtlačkov. Ale na špeciálne použitia, hlavne pri tvorbe prototypov je to super riešenie. Nový vietor má priniesť podnikové riešenie od spoločnosti HP. Táto firma má najdlhšie skúsenosti s produkciou tlačiarní, a preto sa jej útok na 3D oblasť aj očakáva.

Nová 3D technológia sa volá Multi Jet Fusion a umožní masovú výrobu častí väčších produktov. Aj keď nové zariadenie nebude schopné rýchlo vyrábať milióny produktových častí, desiatky či stovky tisíc už áno. HP už ukázalo príklady rôznych vytlačených častí, ktoré udivili svojou prepracovanosťou a odolnosťou. Bola to napr. kovová reťaz vytlačená v priebehu pol hodiny, ktorá počas testovania zvládla odolať tlaku 4,5 tony. V tomto roku sa očakáva prvá verejná demonštrácia tejto tlačiarne, do výroby sa dostane asi až v budúcom roku.

HPTlaciaren.jpg

3D tlačiareň HP Multi Jet Fusion má zmeniť spôsob, ako firmy vyrábajú súčiastky. Budú si ich rýchlo a lacno tlačiť.

Z iného súdka je 3D tlačiareň MakerBot Replicator mini v cene 1599 eur. Je to tlačiareň pre domácnosť alebo menší podnik s jednoduchým použitím. Súčasťou je ovládací program, má napojenie USB i Wi-Fi, proces tlače sa dá kontrolovať kamerou. Vytlačíte ňou predmety s hmotnosťou do 200 gramov a objemom 1250 cmPresnosť tlače s materiálom PLM je 0,2 mm.

MakerBotReplicatorMini.jpg

MakerBot Replicator Mini je 3D tlač aj na domáce použitie. Jej hmotnosť je len 8 kg.

Softvérové aplikácie

Rok 2014 sa niesol v znamení (hlavne bezplatných) mobilných aplikácií a tak to bude aj v tomto roku. Responzívny dizajn aplikácií, ktoré sa prispôsobia konkrétnej veľkosti displeja, výkonu zariadenia a rýchlosti internetu, je už dnes nevyhnutnosť. Rok 2015 bude v znamení internetu vecí.Napríklad práčka oznámi ukončenie prania či vyšle chybový kód do servisu na objednanie náhradnej súčiastky s časovou rezervou. Ľubovoľný predmet okolo nás môže mať pridelenú IP adresu a oznamovať svoj stav alebo získavať ďalšie informácie na svoju činnosť. Očakávame nástup aplikácií, ktoré dokážu rozpoznať objekty vo fotografii, ale aj zmerať napr. hmotnosť ulovenej ryby. Prídu aj aplikácie orientované na rozpoznanie našich emócií. Cloud ako neustále dostupné miesto na úschovu dát sa posilní, vzrastie záujem hlavne o personálny cloud s garantovanou dostupnosťou a bezpečnosťou.

Výrazný trend bude zameranie na monitorovanie ľudského zdravia. Začali to už inteligentné hodinky s meraním tepu srdca a počtu vykonaných krokov, ale to je na monitorovanie činnosti tela málo. V tomto roku očakávame softvérovú a hlavne senzorovú výbavu na detailnejšie monitorovanie zdravia. Tieto informácie sa ďalej budú priamo vyhodnocovať v zdravotníckom zariadení.

Zdravotníctvo.jpg

Princíp činnosti pri monitorovaní ľudského zdravia pomocou IT zariadení

Špeciality

Amazon predstavil zaujímavý kúskoch hardvéru. Volá sa Echo a je to reproduktor, ktorý reaguje na hlasové povely. Môžete mu povedať, akú hudbu chcete počúvať, ale takisto sa ho môžete spýtať, aké je počasie. Sprístupní vám informácie z Wikipédie aj najaktuálnejšie správy. Ukrýva sa v ňom totiž asistentka Alex. Musíte ju osloviť po mene (dá sa zmeniť) a položiť otázku. Echo vždy načúva, ale aktivuje sa iba vtedy, ak sa mu prihovoríte. A má dobrý „sluch", počuť vás bude aj cez veľkú miestnosť. Dá sa ovládať aj cez dotykový panel z mobilného zariadenia, je k dispozícii aplikácia pre Android a Fire OS. Ovládanie je možné aj cez prehliadače pre iOS či desktopovú aplikáciu. Cena je 199 eur, pre predplatiteľov služby Prime len 99 eur.

Amazon_Echo.jpg

Amazon Echo počúva na slovo a je vám pripravený pomôcť napr. informáciami z Wikipédie

SanDisk uviedol kartu SD 512 GB Extreme PRO SDXC UHS-I. Úžasná kapacita až 0,5 TB robí z nej zaujímavé pamäťové médium pre videokamery s rozlíšením 4K. Umožňuje rýchlosť zápisu až 90 MB/s a pri čítaní je to 95 MB/s, dá sa použiť pri teplotách od -40 ºC po 85 ºC, je odolná proti vode, nárazu a radiačnému žiareniu. Cena je okolo 800 USD, v tomto roku však rapídne poklesne.

SanDisk.jpg

SanDisk predstavil odolnú kartu SD s kapacitou 512 GB

Tak ako, tešíte sa na tento rok? My áno a budeme tu pre vás s tými najlepšími informáciami z oblasti IT z celého sveta. Vyberieme pre vás to podstatné, oddelíme od reklamného balastu a pripravíme v efektnej podobe.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Magazín

Farebná tlač v profesionálnej kvalite pre každého

08.11.2016 00:00

OKI Smart Colour Solutions Event  Spoločnosť OKI sa posledné tri roky orientovala najmä na multifunkčné tlačiarne do kancelárskeho prostredia a posunula sa od predaja produktov k predaju komplexných ...

Magazín

Ako na výrobu technologických produktov v Číne

08.11.2016 00:00

Ste startup, ktorý ukončil vývoj produktu a chystá sa na veľkosériovú výrobu? Hľadáte dodávateľa, ktorý vám ponúkne čo najlepšie podmienky? Poďte sa pozrieť, ako sa vyrába v Číne. O praktické skúseno ...

Magazín

Budúcnosť patrí high-endu

08.11.2016 00:00

Ako naznačujú výsledky prieskumov trhu agentúry CIPA (Camera & Imaging Product Association), predaj digitálnych fotoaparátov od roka 2010 vytrvalo klesá. Z pôvodných 121,5 milióna kusov do roku 20 ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá