Image
25.8.2016 0 Comments

Poznáte rozdiel medzi virtuálnou, rozšírenou, zmiešanou a prepojenou realitou? V čom sa líšia HoloLens a Project Alloy?

Výrobcovia sa v poslednom čase predháňajú, ktorý z nich ponúkne zaujímavejšie  okuliare na virtuálnu či rozšírenú realitu. No Intel na IDF predstavil referenčný dizajn nového zariadenia na tzv. prepojenú či zlúčenú realitu (merged reality). Volá sa Project Alloy a firma tvrdí, že obsahuje všetko, čo potrebujete na zážitok virtuálnej reality bez externých prvkov, teda bez otravných káblov a senzorov a kamier rozostavených v miestnosti. Náhlavná súprava teda má výpočtový aj grafický výkon na vytvorenie virtuálnych obrazov a internú batériu na napájanie, ako aj 3D kamery a senzory na technológiu Intel RealSense na sledovanie pohybu. Podľa šéfa Intelu Briana Krzanicha ponúka zariadenie tzv. prepojenú realitu, ktorá spája obrazy z reálneho sveta s objektmi virtuálneho prostredia. Môžete teda vidieť prvky z reálneho sveta, ale môžete použiť svoje ruky na interakciu s prvkami virtuálneho prostredia.

Aký je rozdiel medzi virtuálnou, rozšírenou a prepojenou realitou? Virtuálna realita (VR) je simulovaný digitálny svet, s ktorým sa používateľ stretne, ak nosí na hlave helmu, ktorá blokuje všetky vonkajšie obrazy a zvuky. Tesná blízkosť displeja pred očami, pohlcujúce stereoskopické videnie a priestorové audio vám umožnia zažiť virtuálny svet, akoby ste tam naozaj boli.

Naproti tomu rozšírená realita (augmented reality, AR) vás neponorí do virtuálneho sveta, ale sprostredkuje vám pohľad na fyzický svet v reálnom čase, ibaže doň vloží vrstvu digitálnych dát. Môžu to byť napr. navigačné informácie, video, text, ale aj známi Pokémoni.

A napokon prepojenú realitu charakterizoval CEO spoločnosti Intel Brian Krzanich ako miesto, kde „veci z reálneho sveta môžu vstúpiť do virtuálneho sveta a naopak“.  V demonštračnej scéne bol nositeľ zariadenia Alloy schopný použiť dolárovú bankovku, ktorú držal vo svojej ruke, ako virtuálnu zlatú tehlu v prostredí VR. Zlatú tehlu potom tvaroval vo virtuálnom laboratóriu vlastnými rukami.

Kamera RealSense, ktorá dokáže trojrozmerne naskenovať prakticky ľubovoľné predmety, môže zhmotniť obrazy reálneho sveta v tom virtuálnom. Podľa Krzanicha Project Alloy dáva možnosť zlúčiť fyzický a virtuálny svet do jedného celku.

Intel tvrdí, že prepojená realita môže aj zmierniť potenciálne nebezpečnú situáciu pre používateľov headsetu VR a ďalšie osoby v miestnosti, vznikajúcu zablokovaním vnemov z reálneho sveta.

Ak sa nazdávate, že ide o podobný typ technológie, akú používa Microsoft v HoloLens, mýlite sa. HoloLens používa rozšírenú realitu, kde sa virtuálne obrazy miešajú do reálneho sveta. Microsoft túto skúsenosť nazýva zmiešaná realita (mixed reality). Alloy sa nachádza na opačnom konci spektra – vkladá reálne objekty do virtuálneho sveta. Projekt Microsoftu sa teda zameriava na rozšírenú realitu a projekt Intelu na virtuálnu realitu.

Zdroj: theverge.com

newsroom.intel.com

iq.intel.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá