Image
31.5.2016 0 Comments

Video: Pozrite si, aká bude jazda v dopravnom systéme Hyperloop s rýchlosťou 1200 km/h

O vysokorýchlostnom dopravnom systéme Hyperloop sa popísalo už veľa. Losangeleská spoločnosť Hyperloop Transportation Technologie (HTT) zverejnila už aj mnoho lákavých obrázkov, hoci systém v skutočnosti ešte nie je na svete. A minulý týždeň bolo na technologickej konferencii vo Viedni prezentované aj video, ktoré ukazuje, aký zážitok by bola jazda s rýchlosťou až 1200 km/h v kapsule pre cestujúcich.

Zatiaľ čo konkurenčná spoločnosť Hyperloop One sa zameriava skôr na systém na vysokorýchlostnú prepravu nákladu medzi prístavmi Long Beach a Los Angeles, HTT chce presvedčiť skeptikov, že systém bude bezpečný aj pre cestujúcich. Uvažuje sa o trase spájajúcej San Francisco a Los Angeles, ale aj Bratislavu s Viednou či Budapešťou. O zvýšenie bezpečnosti sa má postarať okrem použitie nového typu supersilného uhlíkového vlákna s názvom vibranium (pôvodne názov drahého mimozemského kovu, z ktorého bol vyrobený štít hrdinu z komiksu Capitain America).

Vibranium spoločnosti HTT je inteligentný materiál vyrobený zo senzorov zabudovaných do karbónu, ktorý bude bezdrôtovo odovzdávať v reálnom čase informácie o teplote, stabilite a integrite kapsuly. V dvojvrstvovej štruktúre modulu bude mať vibraniový štít za úlohu ochranu cestujúcich v prípade, že sa vonkajší plášť poškodí. Materiál bol vyvinutý v spolupráci so slovenskou firmou C2I, ktorá sa špecializuje na stavbu konštrukcií z uhlíkových vlákien pre dopravu.

Samozrejme, scenéria za oknami nebude taká ako vo videu, keďže kapsula sa má pohybovať v hermeticky uzavretom tuneli, takže by ste videli len tmavý a nudný vnútorný priestor rúry. Preto HTT spolupracuje s mníchovskou spoločnosťou Re'Flekt, ktorá sa špecializuje na virtuálnu a rozšírenú realitu. Okná by v kapsule mali nahradiť interaktívne panely zobrazujúce presný čas, počasie a trasu vašej kapsuly. Technológia Motion-capture by mohla nastaviť obraz v závislosti od toho, kam sa pozeráte.

Hoci Hyperloop One pred niekoľkými týždňami uskutočnil v Nevade  test svojho dopravného systému, HTT doteraz verejne nevyskúšalo nijaký prototyp. A zrejme mu dá dosť práce, aby presvedčil ľudí nastúpiť do modulu uháňajúceho takmer rýchlosťou zvuku vo vákuovej trubici.

Na webe Hyperloop One sa hovorí o preprave osôb plánovanej na rok 2021, HTT si kladie za cieľ vybudovať prvý systém Hyperloop na osobnú dopravu v strednej Kalifornii do konca roka 2018 alebo začiatku roka 2019.

Zdroj: theverge.com

cnbc.com

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá