Image
5.6.2014 0 Comments

Video: Amazon nasadí do svojich skladov 10 000 robotov. Pozrite sa ako budú makať.

Kiva.jpg Amazon sa dôrazne usiluje o elimináciu ľudskej pracovnej sily vo svojom dodávateľskom reťazci. V roku 2012 kúpil za 775 miliónov dolárov spoločnosť Kiva, ktorá vyrába robotické skladové systémy. Onedlho sa Amazon pochválil, že využíva 1000 takýchto robotov vo svojich skladoch.

Teraz sa CEO spoločnosti Jeff Bezos vyjadril, že do konca tohto roka sa bude toto číslo blížiť k 10 000. Tvrdí však, že súčasní zamestnanci nebudú prepustení, pretože ďalších 9000 robotov bude vykonávať práce, na ktoré by inak bolo treba zamestnať ďalších pracovníkov.


Video ukazuje, že oranžové roboty sú rýchlejšie a efektívnejšie ako ľudia vykonávajúci tú istú prácu. Nasadenie robotov Kiva teda umožní automatizovať veľkú časť skladových operácií. Robot zamieri k najbližším policiam, preto treba najčastejšie používané regály umiestniť čo najbližšie k baliarni. Balenie sa totiž ešte stále vykonáva ručne. No aj robotická kompletizácia je len otázkou času. Treba vyriešiť rozpoznávanie objektov a zhotoviť univerzálnu robotickú ruku, ktorá si poradí s objektmi rôznych tvarov.

kiva_robots.jpg

Rekonfiguráciou políc podľa sezónneho dopytu možno operácie podstatne urýchliť. Napríklad v predvianočnom období sa najbližšie k baliarni umiestnia police s hračkami a vianočným ozdobami, v lete zasa tie, ktoré obsahujú napr. športové či kempingové potreby.

Amazon je často kritizovaný pre zlé pracovné podmienky v jeho skladoch. Roboty sa však nebudú sťažovať na slabé vykurovanie. Stačí vykurovať či klimatizovať len malé priestory okolo baliarne, zvyšok skladu môže ostať neosvetlený a netreba tam dbať ani na teplotu. Práve pozornosť venovaná detailom zvyšuje prevádzkovú efektivitu Amazonu a umožňuje mu dodávať produkty zákazníkom rýchlejšie a lacnejšie ako konkurencia.

Roboty využíva aj najväčší výrobný podnik na svete Foxconn. Prvých 10 000 robotov, nazývaných FoxBots, bolo nasadených približne v čase, keď Amazon kúpil spoločnosť Kiva. Foxconn vyhlásil, že bude spolupracovať s Googlom a podporovať jeho snahy v oblasti robotiky. Mieni totiž nasadiť veľký počet robotov vo svojich továrňach, ktoré v súčasnosti zamestnávajú viac ako milión ľudí a takisto sú často terčom kritiky pre zlé pracovné podmienky.

Zdroj: extremetech.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá