Image
5.6.2014 0 Comments

Video: Amazon nasadí do svojich skladov 10 000 robotov. Pozrite sa ako budú makať.

Kiva.jpg Amazon sa dôrazne usiluje o elimináciu ľudskej pracovnej sily vo svojom dodávateľskom reťazci. V roku 2012 kúpil za 775 miliónov dolárov spoločnosť Kiva, ktorá vyrába robotické skladové systémy. Onedlho sa Amazon pochválil, že využíva 1000 takýchto robotov vo svojich skladoch.

Teraz sa CEO spoločnosti Jeff Bezos vyjadril, že do konca tohto roka sa bude toto číslo blížiť k 10 000. Tvrdí však, že súčasní zamestnanci nebudú prepustení, pretože ďalších 9000 robotov bude vykonávať práce, na ktoré by inak bolo treba zamestnať ďalších pracovníkov.


Video ukazuje, že oranžové roboty sú rýchlejšie a efektívnejšie ako ľudia vykonávajúci tú istú prácu. Nasadenie robotov Kiva teda umožní automatizovať veľkú časť skladových operácií. Robot zamieri k najbližším policiam, preto treba najčastejšie používané regály umiestniť čo najbližšie k baliarni. Balenie sa totiž ešte stále vykonáva ručne. No aj robotická kompletizácia je len otázkou času. Treba vyriešiť rozpoznávanie objektov a zhotoviť univerzálnu robotickú ruku, ktorá si poradí s objektmi rôznych tvarov.

kiva_robots.jpg

Rekonfiguráciou políc podľa sezónneho dopytu možno operácie podstatne urýchliť. Napríklad v predvianočnom období sa najbližšie k baliarni umiestnia police s hračkami a vianočným ozdobami, v lete zasa tie, ktoré obsahujú napr. športové či kempingové potreby.

Amazon je často kritizovaný pre zlé pracovné podmienky v jeho skladoch. Roboty sa však nebudú sťažovať na slabé vykurovanie. Stačí vykurovať či klimatizovať len malé priestory okolo baliarne, zvyšok skladu môže ostať neosvetlený a netreba tam dbať ani na teplotu. Práve pozornosť venovaná detailom zvyšuje prevádzkovú efektivitu Amazonu a umožňuje mu dodávať produkty zákazníkom rýchlejšie a lacnejšie ako konkurencia.

Roboty využíva aj najväčší výrobný podnik na svete Foxconn. Prvých 10 000 robotov, nazývaných FoxBots, bolo nasadených približne v čase, keď Amazon kúpil spoločnosť Kiva. Foxconn vyhlásil, že bude spolupracovať s Googlom a podporovať jeho snahy v oblasti robotiky. Mieni totiž nasadiť veľký počet robotov vo svojich továrňach, ktoré v súčasnosti zamestnávajú viac ako milión ľudí a takisto sú často terčom kritiky pre zlé pracovné podmienky.

Zdroj: extremetech.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá