Image
5.6.2014 0 Comments

Servery: V EMEA po dlhom čase stúpli príjmy výrobcov

servers.jpg Globálny predaj serverov v prvom štvrťroku tohto roka veľmi mierne vzrástol, čo sa týka kusových dodávok (o 1,4 %), tržby výrobcov však klesli o viac ako 4 %.

Dobrá správa však je, že v oblasti EMEA sa príjmy dodávateľov vrátili po desiatich negatívnych kvartáloch opäť k rastu (+2,5 %, spolu na 3 miliardy dolárov), aj keď počet predaných jednotiek sa znížil (-6 %). Východná Európa však aj naďalej trpí výrazným odklonom nakupujúcich - obrat sa tamojším predajcom znížil o takmer 15 %. Vyplýva to z výsledkov, ktoré uverejnil Gartner.

„Na výsledkoch zo začiatku tohto roka sa výrazne podpísali odlišné ukazovatele rôznych regiónov. Vo všetkých regiónoch došlo buď k zníženiu kusových dodávok, alebo obratu výrobcov. Výnimku tvorí ázijsko-pacifická oblasť," tvrdí Jeffrey Hewitt, viceprezident Gartneru.

Tam totiž oba ukazovatele stúpli, a to napríklad v prípade dodávok takmer o pätinu. Príkladom rozdielnych výsledkov môže byť Japonsko - zatiaľ čo počet predaných serverov medziročne stúpol o 13,5 percenta, príjmy dodávateľov klesli o takmer desatinu.

Servery x86 predstavujú na trhu so servermi určitú istotu - príjmy aj dodávky vzrástli, hoci len nepatrne (+2,8, respektíve +1,7 %). Naďalej však pokračuje dramatický pokles unixových platforiem s procesormi triedy RISC/Itanium. Tentoraz je to medziročný pokles takmer o pätinu v oboch základných ukazovateľoch.

Ešte dramatickejší pokles vidieť v kategórii Ostatné CPU, kam zvyčajne patria sálové počítače - obrat s týmito systémami sa znížil o viac ako tretinu (38 %). Pokiaľ ide o vyhotovenie serverov, pri rackových verziách sa predaje len veľmi mierne zvýšili, zatiaľ čo pri blade rastie obrat (+5 %) pri súčasnom znížení predaných jednotiek (-4 %).

Lídrom svetového trhu so servermi, čo sa týka obratu, sa novo stáva Hewlett-Packard, ktorý predstihol doterajšiu jednotku, firmu IBM. Jeho príjmy dosiahli výšku 2,9 miliardy dolárov, čo je však o 2,3 % menej ako vlani.

Jedinou firmou z top 5, ktorá svoj ​​obrat zvýšila, je Cisco Systems, a to veľmi výrazne (+37 %). Naopak, najhoršiu dynamiku vidieť pri IBM (+26 %).

Aj napriek poklesu o 8 % zostáva na vedúcom mieste rebríčka kusových dodávok aj HP. V top 5 však sú dve firmy, ktorých dodávky sa v prvom štvrťroku tohto roka zvýšili, a to hneď veľmi významne - ide o Huawei (+61 %) a Inspur Electronics (+289 %). Posledne menovaná firma sa tak vďaka týmto výsledkom prvýkrát pozrela do prestížnej kategórie globálnych top 5 dodávateľov. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade aj v kusových dodávkach má najhoršiu dynamiku predajov IBM (-28 %).

V EMEA rástol obrat so servermi x86 (+3,4 %) a pokles príjmu z platformy RISC/Itanium bol len 3,4 % a príjmy dodávateľov mainframov dokonca stúpli o takmer 9 %. Tunajšiemu trhu dominuje v príjmoch HP, ale najväčšiu dynamiku vidieť pri Fujitsu (+18 %).

Predaj serverov v EMEA

Podiel dodávateľov podľa dosiahnutého obratu v 1. štvrťroku 2014

HP

35,9 %

IBM

18,6 %

Dell

15,5 %

Fujitsu

8,9 %

Oracle

5,3 %

ostatní

15,8 %

Zdroj: Gartner, máj 2014

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

CES 2017: BMW i Inside Future a BMW HoloActive Touch – toto je budúcnosť automobilizmu

05.01.2017 09:42

BMW predstavilo nové koncepty a technológie pre autonómne riadené vozidlá. Na tlačovej konferencii bola predstavená štúdia elektromobilu BMW i Inside Future ktorá má za úlohu návštevníkom ukázať ako b ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Výdavky na digitálne iniciatívy narastú v priebehu dvoch rokov o 50 %

27.12.2016 00:08

Že sa CIO v Európe, ale aj na strednom východe a v Afrike (región EMEA), zapájajú do digitálneho biznisu, dokazujú výsledky prieskumu Gartner 2017 CIO Agenda. Organizácia plnej polovice z nich sú aktí ...

Prieskumy trhu

Prieskum: Stredoeurópania sa prihlasujú na Facebook sedemkrát denne

23.12.2016 00:05

Spoločnosť Ericsson vo svojom najnovšom vydaní štúdie konštatuje, že telekomunikačný trh v strednej a východnej Európy (CEE) má rastúci trend, najmä vďaka stúpajúcemu používaniu smartfónov a aplikácií ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá