Image
11.12.2012 0 Comments

Vianočný poradca PC REVUE – prehľad mobilných telefónov, 1. časť

poradca-1.jpg Pripravili sme pre vás prehľad mobilných telefónov a na základe našich dlhoročných skúseností máme pre vás aj rady, ako si správne vybrať mobilný telefón. Nášho sprievodcu využijete nielen cez Vianoce a tak poslúži na základnú orientáciu aj inokedy.

Displej
Pri bežných telefónoch sa používa najčastejšie 320 × 240 pixelov a postačuje ich možnostiam. Pri smartfónoch je toto rozlíšenie už archaické aj keď nižšie sa dozviete o jednej výnimke, kde k tomuto rozlíšeniu nemáme výhrady (Samsung Galaxy Ch@t). Stredné rozlíšenie displeja pri smartfónoch je 320 × 480 pixelov a majú ho telefóny strednej triedy. Ak nechcete vyslovene to najlacnejšie, pod toto rozlíšenie sa neoplatí ísť. Optimum je podľa nás rozlíšenie 480 × 800 pixelov. Používajú ho lepšie modely vyššej triedy, ale postupne sa dostáva aj do mobilov strednej triedy. Toto rozlíšenie je vhodné na čítanie kníh, používanie aplikácií, prezeranie internetu, čítanie kancelárskych dokumentov a pri práci s emailovými správami. Top modely na trhu, ktoré cenou prekonávajú lacné notebooky, majú rozlíšenie 720 × 1280 pixelov.

Procesor/platforma
Najlacnejšie a najmenej výkonné telefóny majú 800 MHz procesor, aj keď to už pomenej. Väčšinou sa stretnete s hranicou 1 GHz, od typu potom závisí či má platforma dve jadrá alebo štyri. Kompromisom výkonu a výdrže sú aktuálne dve jadrá, so štvorjadrovým telefón nemôžete rátať, že vystačí na celý pracovaný deň intenzívneho používania.

Kapacita RAM
Viac kapacity RAM znamená lepšiu práca s multitaskingom a aplikáciami a naopak. Minimom je 512 MB RAM, odporúčame však aspoň 768 MB alebo 1 GB. Tieto modely sú už ale v strednej a stredne vyššej kategórii.

Veľkosť
Niekto nechce rozmerné telefóny s 5-palcovým displejom, no tu je treba zájsť do predajne a mobil si vyskúšať. Tri mobily so 4-palcovým displejom budú mať iné rozmery a najmä hrúbku. Na nenáročné používanie postačí akýkoľvek mobil s rozmerom displeja do 3,7- palcov, inak odporúčame 3,7 / 4-palcový displej a samozrejme väčší ak chcete niečo špecifické.

Ďalšia výbava
U smartfónov je štandardom GPS, Wi-Fi, Bluetooth, pri niektorých aj NFC. Posledný parameter zatiaľ nie je tak markantný, aby sa bolo treba podľa neho orientovať. Ak ho váš zamýšľaný mobil má, je to v poriadku. Nie je však potrebné meniť rozhodnutie a siahnuť po inom modeli s NFC. Softvérová výbava závisí od platformy a výrobcu. Odlišnosti nie sú kritické, minimálne nie natoľko, aby ste kvôli pár softvérovým vylepšeniam menili zamýšľaný model. Navzdory unifikácii sú tu rozdiely v záležitostiach, ako je využitie snímačov. Niektoré modely nemajú napríklad snímač okolitého osvetlenia a tak jas budete musieť upravovať ručne. Niektoré telefóny umožňujú otočením na displej stíšiť hudbu alebo prichádzajúci hovor, niektoré počas hovoru prepnú na hlasité odpočúvanie. V každom prípade, ak vás zaujme niekoľko modelov, odporúčame prečítať podrobnejšie recenzie v našom magazíne PC REVUE, kde sa na tieto detaily pri testoch zameriavame.

Telefón pre školáka - základné

Lacný telefón pre mladšieho školáka. Bude potrebovať byť v spojení s rodinou, prijímať / posielať SMS. Vo výbave dnes už dostane kalendár, pripomienkovač, vlastné zvonenie a iné menšie vylepšenia základných telefónov.

Nokia 113

Telefón vyniká najmä svojou hmotnosťou (77 gramov) a malými rozmermi. Displej s 1,8-palcovou uhlopriečkou nespotrebuje veľa energie a telefón dokonca podporuje aj prehliadanie internetových stránok alebo sťahovanie emailov cez dátové prenosy EDGE. Podporuje pamäťové karty microSDHC a v pohotovostnom režime vydrží jeden mesiac. Ďalej je tu VGA fotoaparát a pripojenie Bluetooth vrátane konektoru na slúchadlá.

Nokia113.jpg

Orientačná cena: 45 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpghodnotenie3.jpg
hodnotenie2a.jpghodnotenie4.jpg
hodnotenie3a.jpghodnotenie3.jpg
hodnotenie4a.jpghodnotenie5.jpg

Nokia C2-02

Vďaka vysúvacej konštrukcii sa do telefónu menších rozmerov zmestil 2,6-palcový displej s rozlíšením 240 × 320 pixelov. Ovládať ho môžete na dotykovom displeji a prostredníctvom klávesnice. Podporuje pamäťové karty do kapacity 32 GB, Bluetooth, prepojenie s PC cez USB 2.0 a dátové prenosy cez EDGE. Pohodlné čítanie emailov cez Nokia Messaging a podpora chatu (Gmail, Yahoo, AIM, Windows Live...). Má vlastný hudobný prehrávač, 2 MPix fotoaparát, browser, plánovač a ďalšie užitočné programy.

NokiaC202.jpg

Orientačná cena: 90 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie3.jpg hodnotenie3a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie3.jpg

Samsung GT-E1050

Výdrž na batériu je hlavnou výhodou tohto modelu, farebný displej a možnosť uložiť priamo do telefónu až 1000 kontaktov. Vo výbave má stopky, budík, kalkulačku, kalendár a prevodník mien. Umožňuje hlasité odpočúvanie pri hovore a v pohotovostnom režime vydrží 25 dní.

SamsungGT.jpg

Orientačná cena: 30 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie3.jpg hodnotenie2a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg hodnotenie1.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie5.jpg


Telefón pre školáka - stredná trieda

Pre starších žiakov a študentov bude v kurze telefón s dotykovým displejom. Stačiť môže operačný systém od výrobcu, no je potrebné, aby mal možnosť prístupu na internet, počúvanie hudby, podporu pamäťových kariet. Nájdu sa ale aj lacnejšie smartfóny.

LG Optimus L3

Multimediálny telefón s OS Android 2.3 za vynikajúcu cenu. Má len QVGA rozlíšenie, no nie je tak náročný na spotrebu energie. Procesor má frekvenciu 800 MHz. Je tu 3,2 MPix fotoaparát, plná dátová konektivita takže sa na internet pripojíte cez Wi-Fi aj 3G sieť s HSPA. Interná 1 GB pamäť sa dá rozšíriť o 32 GB microSDHC kartu. Nechýba audio konektor a možnosť prepojenia s počítačom. Kto chce lacný smartfón s Androidom, toto je favorit.

OptimusL3.jpg

Orientačná cena: 110 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpghodnotenie3.jpg
hodnotenie2a.jpghodnotenie4.jpg
hodnotenie3a.jpghodnotenie3.jpg
hodnotenie4a.jpg hodnotenie3.jpg

Nokia 500

Cenovo dostupný telefón na platforme Symbian Belle, ktorý je rýchly a vďaka zlepšenému prostrediu sa dobre ovláda. Má plnú dátovú konektivitu vrátane Wi-Fi, podporu sociálnych sietí, hmotnosť len 93 gramov a vlastnú 2 GB pamäť rozšíriteľnú o microSDHC kartu. Plnohodnotná komunikácia cez email, pozeranie internetových stránok, chat a ďalšie výhody platformy. Má rýchly 1 GHz procesor. Fotoaparát s rozlíšením 5 MPix nezaostruje. Displej má rozlíšenie 360 × 640 a zobrazí 16,7 mil. farieb.

  Nokia500.jpg

Orientačná cena: 160 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie5.jpg
hodnotenie2a.jpg hodnotenie5.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie4.jpg
hodnotenie4a.jpghodnotenie3.jpg

Nokia Asha 300

Rad Touch and Type sa dá ovládať na dotykovom displeji ale má aj číselnú klávesnicu na pohodlné písanie správ a poznámok. Vylepšený operačný systém od výrobcu a 1 GHz procesor. S telefónom sa pripojíte na internet cez 3G sieť, podporuje pamäťové karty do 32 GB, Bluetooth, USB rozhranie a má 3,5" konektor na slúchadlá. Vlastný prehrávač hudby, Nokia Messaging a možnosť surfovať na internete cez vlastný prehliadač.

Asha300.jpg

Orientačná cena: 100 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie4a.jpghodnotenie3.jpg

Samsung Galaxy Y Pro

Androidový telefón s QVGA rozlíšením 2,6" displeja a plnou QWERTY klávesnicou. Podporuje 3G dátové prenosy vrátane HSPA zrýchlenia, má prepojenie k PC, emailového klienta, Bluetooth, GPS aj 3,5" konektor na pripojenie slúchadiel. Má fotoaparát s rozlíšením 3 Mpix, vlastnú 160 MB pamäť a podporu microSDHC kariet. Má hudobný prehrávač aj FM rádio a slovenský slovník pri písaní.

GalaxyYpro.jpg

Orientačná cena: 145 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie4a.jpghodnotenie3.jpg

Samsung Galaxy Ch@t

Dotyková QVGA displej s 3" uhlopriečkou a úplnou klávesnicou na písanie textov. Vynikajúci model pre tých, čo chcú Android a zároveň pohodlné chatovanie alebo písanie emailov. Obsahuje rôzne vylepšenia aplikácií na pracovné využitie, hudobný prehrávač, FM rádio. Fotoaparát je len 2 MPix a procesor má jedno jadro s frekvenciou 800 MHz. Výhodou je väčšia výdrž. Vo výbave je už Android 4.0, podporuje pamäťové karty a má plnú dátovú konektivitu.

GalaxyChat.jpg

Orientačná cena: 120 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie3.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie4.jpg

Pre starých rodičov

Telefón, ktorý sa veľmi dobre ovláda a je prispôsobený pre starších ľudí. Modely za „pár eur" sme vynechali, nakoľko majú miniatúrne písmo na neveľkých displejoch a len preto, že stoja málo, ich nepovažujeme vhodné pre starších používateľov. V tejto sekcii nájdete telefóny so špeciálnymi funkciami.

Emporia Click

Spomedzi telefónov pre seniorov má Emporia telekom aj model v klasickom véčkovom vyhotovení. Rozmerné tlačidlá na číselníku sa dobre ovládajú, k dispozícii sú nad nimi tri tlačidlá na rýchle vytočenie preddefinovaných kontaktov. Je extrémne hlasitý, ak si to používateľ želá, menu má veľké fonty a po bokoch telefónu sú špeciálne tlačidlá na vstup do menu, SMS, ovládanie budíka a nechýba ani svetlo. Funguje aj keď je telefón vypnutý. Podporuje dátové prenosy GPRS, Bluetooth, vibračné zvonenie a má dokonca fotoaparát.

EmporiaClick.jpg

Orientačná cena: 120 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg    hodnotenie5.jpghodnotenie2a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie4.jpg

EVOLVE Ego

Základný displej a veľké tlačidlá. To sú dve hlavné prednosti telefónu. Výrobca pridal FM rádio, funkciu núdzového volania alebo poslania SMS prostredníctvom tlačidla na zadnej strane a tiež LED svetlo. Má vibračné zvonenie, kapacitu pamäti na 250 kontaktov a 100 SMS, kalkulačku, budík a mechanický zámok klávesnice.

EvolveEgo.png

Orientačná cena: 30 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie3.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie4.jpg

MyPhone Halo 6

Telefón klasického vzhľadu so zväčšeným tlačidlami a veľkým písmom na displeji. Má SOS tlačidlo na rýchle vytočenie predvolených kontaktov, prípadne odoslanie SMS. Dá sa nastaviť automatické vytáčanie čísla 112. Poskytuje hlasovú odozvu prečítaním čísla, ktoré bolo na klávesnici stlačené, FM rádio a aj v tomto prípade má integrované LED svetlo. Pamäť je na 200 kontaktov a 100 SMS správ. Výbava je len základná bez dodatočných funkcií.

MyHalo.jpg

Orientačná cena: 35 EUR

Hodnotenie:

hodnotenie1a.jpg   hodnotenie4.jpg hodnotenie2a.jpg hodnotenie4.jpg hodnotenie3a.jpg   hodnotenie2.jpg hodnotenie4a.jpg hodnotenie4.jpg  

Druhú časť prehľadu mobilnych telefónov pod stromček uverejníme v zajtrajšom vydani IT NEWS.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Modulárna stavebnica CellRobot umožní zhotoviť robota z gúľ

16.01.2017 00:20

Čínska spoločnosť KEY predvádzala na CES 2017 unikátnu stavebnicu, ktorá umožní postaviť robota pozostávajúceho z gúľ. Jadrom systému CellRobot je jednotka, v ktorej sídli CPU a batéria. Okrem toho o ...

Produkty

Nové procesory Intelu možno napadnúť cez port USB. Netreba špeciálne vybavenie a útok nemožno ani detegovať

16.01.2017 00:35

Výskumníci zo spoločnosti Positive Technologies odhalili, že niektoré nové procesory Intelu obsahujú rozhranie JTAG (Joint Test Action Group) na ladenie a konfiguráciu, prístupné cez porty USB 3.0, kt ...

Produkty

Roj bojových mikrodronov Perdix sa správa ako inteligentný kolektívny organizmus

13.01.2017 00:20

Americká armáda používa drony už dlhé roky. Teraz ministerstvo obrany predstavilo vo videu najnovší pokrok v technológii bezpilotných lietadiel. Ide o úspešné nasadenie celej letky dronov Perdix. Tes ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá