Image
11.12.2012 0 Comments

10 predpovedí na rok 2013 od Marka Andersona

future-of-internet-3.jpg Technologický guru spomína automatické automobily alebo televízory s pripojením k internetu. Mark Anderson je autorom populárneho spravodajcu Strategic News Service, medzi ktorého pravidelných odberateľov patria napríklad Bill Gates alebo Steve Ballmer. V opise projektu sa môžete dočítať, že ide o najdôveryhodnejší zdroj informácií z oblasti technológií a ekonomiky.

Budúci rok bude podľa Andersona patriť tabletovým počítačom. „Tablety sa oprávnene stanú kategóriou s najväčším trhovým podielom," hovorí Anderson. Zároveň predpovedá, že Intel, ktorý v súčasnosti dodáva procesory potrebné do počítačov Mac, bude aj naďalej strácať na sile. Diať sa tak má v prospech výrobcov mobilných procesorov, predovšetkým Qualcommu a ďalších výrobcov CPU s architektúrou ARM. Za pravdu mu dáva nedávna správa o zámeroch Applu nahradiť procesory od Intelu vlastnými ARM-ovými, ktoré už začína používať v iPhone alebo iPade.

Tretiu položku na Andersonovom zozname predpovedí zaujímajú televízory s možnosťou pripojenia na internet. Na niečom podobnom pracuje napríklad Apple, ktorý podľa rôznych zvestí pripravuje buď špeciálny set-top box, alebo rovno vlastný televízor. Záujem Applu o túto technológiu v nedávnom rozhovore pre NBC priamo potvrdil aj generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook.

Štvrtou Andersonovou predpoveďou je boj medzi LTE a vláknom. „Tam, kde má DSL navrch, zaplatia zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre LTE, viac a viac aj dostanú. Ak si však LTE vyberú zákazníci z oblastí, kde prevažuje optické vlákno, zaplatia viac za bezdrôtové pripojenie, ale na oplátku dostanú menej," napísal.

Google sa v roku 2013 stane novým Applom. Také je ďalšie Andersonovo tvrdenie. Facebook už podľa neho tak nefrčí, Apple nemá Steva Jobsa, Microsoft je jednoducho Microsoft a Amazon je len ďalší nevýznamný hráč. Aktivity Googlu, ktoré siahajú od e-mailu cez videá, smartfóny až po automaticky riaditeľné vozidlo, vraj spoločnosti dávajú istotu dlhodobého rastu, čo je niečo, čím sa konkurencia pochváliť nemôže.

Práve automatické vozidlá sa podľa Andersona stanú dôležitým a konkurenčným globálnym projektom. Pre tento typ technológií budú svoju legislatívu upravovať ďalšie a ďalšie štáty a do ich vývoja sa zapoja veľkí výrobcovia. Podľa nedávneho vyjadrenia člena správnej rady Applu Mickeyho Drexlera vraj o navrhnutí vlastného vozidla iCar uvažoval dokonca aj Steve Jobs.

Anderson ďalej tvrdí, že v budúcom roku nastane zlomový okamih pre trh s elektronickými knihami. Svojimi predajmi vraj elektronická literatúra dokonca prekoná tlačené knihy pre dospelých a urobí tak ďalší krok na ceste k celkovej dominancii. Naopak, pre firemné IT nebude rok 2013 priaznivý. Podľa Andersona sa toho v tomto trhovom segmente veľa nestane. Na širšie prijatie Windows 8 sa vraj nedá ani pomyslieť.

Zdroj: http://computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 4

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá