Image
11.12.2012 0 Comments

10 predpovedí na rok 2013 od Marka Andersona

future-of-internet-3.jpg Technologický guru spomína automatické automobily alebo televízory s pripojením k internetu. Mark Anderson je autorom populárneho spravodajcu Strategic News Service, medzi ktorého pravidelných odberateľov patria napríklad Bill Gates alebo Steve Ballmer. V opise projektu sa môžete dočítať, že ide o najdôveryhodnejší zdroj informácií z oblasti technológií a ekonomiky.

Budúci rok bude podľa Andersona patriť tabletovým počítačom. „Tablety sa oprávnene stanú kategóriou s najväčším trhovým podielom," hovorí Anderson. Zároveň predpovedá, že Intel, ktorý v súčasnosti dodáva procesory potrebné do počítačov Mac, bude aj naďalej strácať na sile. Diať sa tak má v prospech výrobcov mobilných procesorov, predovšetkým Qualcommu a ďalších výrobcov CPU s architektúrou ARM. Za pravdu mu dáva nedávna správa o zámeroch Applu nahradiť procesory od Intelu vlastnými ARM-ovými, ktoré už začína používať v iPhone alebo iPade.

Tretiu položku na Andersonovom zozname predpovedí zaujímajú televízory s možnosťou pripojenia na internet. Na niečom podobnom pracuje napríklad Apple, ktorý podľa rôznych zvestí pripravuje buď špeciálny set-top box, alebo rovno vlastný televízor. Záujem Applu o túto technológiu v nedávnom rozhovore pre NBC priamo potvrdil aj generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook.

Štvrtou Andersonovou predpoveďou je boj medzi LTE a vláknom. „Tam, kde má DSL navrch, zaplatia zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre LTE, viac a viac aj dostanú. Ak si však LTE vyberú zákazníci z oblastí, kde prevažuje optické vlákno, zaplatia viac za bezdrôtové pripojenie, ale na oplátku dostanú menej," napísal.

Google sa v roku 2013 stane novým Applom. Také je ďalšie Andersonovo tvrdenie. Facebook už podľa neho tak nefrčí, Apple nemá Steva Jobsa, Microsoft je jednoducho Microsoft a Amazon je len ďalší nevýznamný hráč. Aktivity Googlu, ktoré siahajú od e-mailu cez videá, smartfóny až po automaticky riaditeľné vozidlo, vraj spoločnosti dávajú istotu dlhodobého rastu, čo je niečo, čím sa konkurencia pochváliť nemôže.

Práve automatické vozidlá sa podľa Andersona stanú dôležitým a konkurenčným globálnym projektom. Pre tento typ technológií budú svoju legislatívu upravovať ďalšie a ďalšie štáty a do ich vývoja sa zapoja veľkí výrobcovia. Podľa nedávneho vyjadrenia člena správnej rady Applu Mickeyho Drexlera vraj o navrhnutí vlastného vozidla iCar uvažoval dokonca aj Steve Jobs.

Anderson ďalej tvrdí, že v budúcom roku nastane zlomový okamih pre trh s elektronickými knihami. Svojimi predajmi vraj elektronická literatúra dokonca prekoná tlačené knihy pre dospelých a urobí tak ďalší krok na ceste k celkovej dominancii. Naopak, pre firemné IT nebude rok 2013 priaznivý. Podľa Andersona sa toho v tomto trhovom segmente veľa nestane. Na širšie prijatie Windows 8 sa vraj nedá ani pomyslieť.

Zdroj: http://computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá