Image
11.12.2012 0 Comments

10 predpovedí na rok 2013 od Marka Andersona

future-of-internet-3.jpg Technologický guru spomína automatické automobily alebo televízory s pripojením k internetu. Mark Anderson je autorom populárneho spravodajcu Strategic News Service, medzi ktorého pravidelných odberateľov patria napríklad Bill Gates alebo Steve Ballmer. V opise projektu sa môžete dočítať, že ide o najdôveryhodnejší zdroj informácií z oblasti technológií a ekonomiky.

Budúci rok bude podľa Andersona patriť tabletovým počítačom. „Tablety sa oprávnene stanú kategóriou s najväčším trhovým podielom," hovorí Anderson. Zároveň predpovedá, že Intel, ktorý v súčasnosti dodáva procesory potrebné do počítačov Mac, bude aj naďalej strácať na sile. Diať sa tak má v prospech výrobcov mobilných procesorov, predovšetkým Qualcommu a ďalších výrobcov CPU s architektúrou ARM. Za pravdu mu dáva nedávna správa o zámeroch Applu nahradiť procesory od Intelu vlastnými ARM-ovými, ktoré už začína používať v iPhone alebo iPade.

Tretiu položku na Andersonovom zozname predpovedí zaujímajú televízory s možnosťou pripojenia na internet. Na niečom podobnom pracuje napríklad Apple, ktorý podľa rôznych zvestí pripravuje buď špeciálny set-top box, alebo rovno vlastný televízor. Záujem Applu o túto technológiu v nedávnom rozhovore pre NBC priamo potvrdil aj generálny riaditeľ spoločnosti Tim Cook.

Štvrtou Andersonovou predpoveďou je boj medzi LTE a vláknom. „Tam, kde má DSL navrch, zaplatia zákazníci, ktorí sa rozhodnú pre LTE, viac a viac aj dostanú. Ak si však LTE vyberú zákazníci z oblastí, kde prevažuje optické vlákno, zaplatia viac za bezdrôtové pripojenie, ale na oplátku dostanú menej," napísal.

Google sa v roku 2013 stane novým Applom. Také je ďalšie Andersonovo tvrdenie. Facebook už podľa neho tak nefrčí, Apple nemá Steva Jobsa, Microsoft je jednoducho Microsoft a Amazon je len ďalší nevýznamný hráč. Aktivity Googlu, ktoré siahajú od e-mailu cez videá, smartfóny až po automaticky riaditeľné vozidlo, vraj spoločnosti dávajú istotu dlhodobého rastu, čo je niečo, čím sa konkurencia pochváliť nemôže.

Práve automatické vozidlá sa podľa Andersona stanú dôležitým a konkurenčným globálnym projektom. Pre tento typ technológií budú svoju legislatívu upravovať ďalšie a ďalšie štáty a do ich vývoja sa zapoja veľkí výrobcovia. Podľa nedávneho vyjadrenia člena správnej rady Applu Mickeyho Drexlera vraj o navrhnutí vlastného vozidla iCar uvažoval dokonca aj Steve Jobs.

Anderson ďalej tvrdí, že v budúcom roku nastane zlomový okamih pre trh s elektronickými knihami. Svojimi predajmi vraj elektronická literatúra dokonca prekoná tlačené knihy pre dospelých a urobí tak ďalší krok na ceste k celkovej dominancii. Naopak, pre firemné IT nebude rok 2013 priaznivý. Podľa Andersona sa toho v tomto trhovom segmente veľa nestane. Na širšie prijatie Windows 8 sa vraj nedá ani pomyslieť.

Zdroj: http://computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá