SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement SAMSUNG_042024 Advertisement

Veľmi netradičný spôsob nakladania s plastovým odpadom

0

Výskumníci z Texaskej univerzity A&M vyvíjajú spôsob, ako využiť vyhodené telá mušiek Hermetia Illucens na výrobu biologicky rozložiteľných plastov. Ich objav by mohol pomôcť znížiť množstvo plastového odpadu, ktorý sa hromadí v každom kúte planéty (ľudia ho produkujú približne 386 miliónov ton ročne). Všetko sa začína larvami mušky, nazývanej aj čierny vojačik, ktoré sú bohaté na bielkoviny a živiny a pestujú sa ako potrava pre zvieratá.

Po smrti krátko žijúcich dospelých jedincov sa ich telá zvyčajne vyhodia. Kľúčovou súčasťou exoskeletov hmyzu je chitín, netoxická zložka na báze cukru, ktorá zabezpečuje pevnosť. Chitín sa už získava z niektorých kôrovcov. Tím A&M používa etanolové výplachy, kyseliny a iné techniky na získanie čistej formy chitínu z tiel mušiek. Vedúca projektu Karen Wooleyová uviedla, že mušie pozostatky sa týmto spôsobom používajú pravdepodobne prvýkrát. Jej tím potom v laboratóriu vykoná chemickú úpravu chitínu, čím sa vytvoria bioplasty vrátane „superabsorpčného hydrogélu“.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Keďže ten dokáže absorbovať veľké množstvo vody (47-násobok svojej hmotnosti približne za minútu), výskumníci predpokladajú, že ho použijú v texaskej pôde na nasávanie prebytočného dažďa. Voda by sa potom mohla pomaly uvoľňovať počas sucha. Tím teraz pracuje na rozklade chitínu na malé častice cukru, ktoré sa použijú na výrobu bioplastov. Na výrobu plastov sa dajú použiť aj iné časti mušky vrátane mastných kyselín a dokonca aj DNA.

Takéto bioplasty sa budú rozkladať namiesto toho, aby znečisťovali životné prostredie. To je dôležité, keďže podľa prognózy spoločnosti Statista sa množstvo plastového odpadu do roku 2060 strojnásobí. „V konečnom dôsledku by sme chceli, aby hmyz konzumoval plastový odpad ako zdroj potravy, a potom by sme ho opäť zbierali a zhromažďovali jeho zložky na výrobu nových plastov,“ povedala Wooleyová. „Takže hmyz by nebol len zdrojom, ale potom by aj konzumoval vyradené plasty.“

Zdroj: thecooldown.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať