SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement SAMSUNG_022024A Advertisement

Je to zvláštne, ale našli spôsob ako chladiť elektroniku plazmou

0

Pri slove plazma sa vám asi vybavia extrémne vysoké teploty. No vedci z Virgínskej univerzity používajú plazmu na chladenie. Tento objav upútal pozornosť aj amerického letectva. Predstavte si, že sa nachádzate vo vesmíre, čo je vákuum, alebo vo vyšších vrstvách atmosféry, kde je veľmi málo vzduchu, ktorý môže chladiť, vysvetlil profesor UVA Patrick Hopkins. Vaša elektronika sa bude stále viac a viac zahrievať. A vy nemôžete na palubu priniesť náklad chladiacej kvapaliny, pretože to zvýši hmotnosť a strácate tak účinnosť.

V súčasnosti palubná elektronika využíva chladiče na odvádzanie tepla z citlivých systémov. Hopkins však tvrdí, že to nemusí stačiť, keďže elektronika je stále dokonalejšia. Hoci je plazma veľmi horúca, pri dopade na povrch sa správa málo známym spôsobom – v skutočnosti povrch najprv ochladí, až potom ho zahreje. Vo svojom experimente Hopkins a jeho tím vystrelili fialový impulz plazmy cez ihlu obalenú keramickým izolátorom a potom zasiahli zlatú dosku. Výsledky experimentu boli uverejnené v časopise ACS Nano.

VEĽKÁ SÚŤAŽ PRE PREDPLATITEĽOV

Keď výskumníci zapli plazmu, mohli okamžite merať teplotu v mieste, kam plazma dopadla, a potom videli, ako sa povrch zmenil. Zistili, že povrch sa najprv ochladil a potom sa zahrial. Aby Hopkins pochopil, prečo sa povrch najprv ochladil, použil mikroskopy a techniku nazývanú časovo rozlíšená optická termometria na meranie termoreflexie, teda meranie odrazivosti svetla na základe teploty na povrchu. Hopkinsov tím zistil, že počiatočný pokles teploty spôsobilo odstrelenie ultratenkej vrstvy molekúl uhlíka a vody na povrchu dosky.

Toto ochladzovanie plazmou trvá len niekoľko mikrosekúnd, ale Hopkins si predstavuje, že jedného dňa by robotické rameno na palube vesmírnej lode ďalekej budúcnosti mohlo rýchlo zasiahnuť horúce miesta elektroniky a ochladiť ich skôr, ako sa veci príliš zahrejú. V súčasnosti však tím pokračuje v testovaní rôznych plynov a materiálov, aby zistil, ako predĺžiť účinok chladenia.

Zdroj: popularmechanics.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať