Image
5.10.2015 0 Comments

V Ázii útočí linuxový botnet. Vykoná viac ako 20 útokov denne so silou vyše 150 Gb/s

Rozsiahla sieť infikovaných linuxových serverov dokáže vyradiť z činnosti webové stránky tým, že spustí ochromujúci útok Distributed Denial-of-service (DDoS) so silou viac ako 150 gigabitov za sekundu.

Sieť nazývaná XOR DDoS Botnet sa podľa firmy Akamai, ktorá ju aktuálne mapuje, môže denne zamerať na viac ako 20 webových stránok. Pritom viac ako 90 % cieľov botnetu XOR DDoS je z Ázie, ide prevažne o herný sektor a vzdelávacie inštitúcie.

Tvorca XOR zrejme pochádza z Číny, pretože väčšina riadiacich (C&C) serverov sa nachádza v Ázii, kde je aj prevažná časť infikovaných linuxových počítačov.

Na rozdiel od iných DDoS botnetov XOR DDoS botnet infikuje linuxové počítače cez tzv. embedded zariadenia, ako sú sieťové smerovače, a potom prinúti službu SSH získať prístup root k cieľovému počítaču. Ak ho útočník získa, využíva oprávnenia superpoužívateľa a spustí jednoduchý shell skript, ktorý stiahne a nainštaluje malvér. Neexistuje však dôkaz o tom, že by XOR DDoS infikoval počítače tým, že zneužije chybu v linuxovom systéme.

Bezpečnostný tím Akamai zaznamenal útoky DDoS s technikou DNS/SYN flood so šírkou pásma v rozmedzí od niekoľkých gigabitov za sekundu až takmer po 179 Gb/s. Takýto masívny útok dokáže vyradiť aj veľké siete nadnárodných podnikov. No najväčšie zaznamenané útoky DDoS dosiahli až 400 Gb/s.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá