Image
29.4.2014 0 Comments

Útoky DDoS sú stále rafinovanejšie

Blesk_DSS utoky.jpg Útoky DDoS sa každým dňom vyvíjajú a zdokonaľujú, a tak sa stávajú čoraz nebezpečnejšími. Cieleným útokom možno vážne narušiť komunikačné systémy a získať možnosť preniknúť do firemných systémov cez medzery v zabezpečení.

Útok DDOS jednak naruší funkciu komunikačných systémov a zároveň maskuje iné typy útokov, ktoré cielene využívajú nestabilné stavy na prienik do firemných sietí. Stále častejšie sú aj útoky DDoS na jednotlivé sieťové aplikácie a služby. Tieto útoky môžu byť aj relatívne malé a ťažko identifikovateľné, ale zato majú rozsiahle negatívne dôsledky na fungovanie komunikačnej infraštruktúry firiem.

Cielené útoky

Súčasné útoky typu DDoS sú mierené na najzraniteľnejšie časti systému a možno nimi napríklad narušiť celé jeho zabezpečenie. Dávno už neplatí, že v prípade útokov DDoS ide iba o zasielanie masívnych objemov dát z rôznych miest internetu, ktoré dokážu zahltiť a vyradiť z činnosti celé zariadenia či obmedziť komunikačné služby. Útoky sú oveľa modernejšie a kombinujú čoraz častejšie niekoľko rôznych typov útokov.

Ide o takzvané multivektorové útoky. Razantný útok DDoS zvyčajne maskuje jemnejšie a sofistikovanejšie aktivity, často ide o ťažko identifikovateľné útoky, zacielené na konkrétne sieťové aplikácie, ktoré má vyradiť z prevádzky. V okamihu, keď útoky DDoS narušia riadnu funkciu komunikačných a bezpečnostných systémov, nastupuje ďalšia vlna skrytých útokov, ktoré využívajú rôzne chyby a nedokonalosti v zabezpečení komunikačných sietí s cieľom infiltrovať systém špecifickým kódom, ktorý následne môže byť ovládaný útočníkom, hľadať citlivé dáta a rafinovaným spôsobom ich odosielať zo siete zákazníka.

Banky a inštitúcie

Útoky sa postupom času stávajú prepracovanejšími, technológie možného napadnutia sa vyvíjajú a smerujú k získaniu citlivých dát napríklad z bánk či služieb, kde sú prítomné údaje o platobných kartách a pod. Banky majú, samozrejme, veľkú mieru zabezpečenia, ale to, žiaľ, platí skôr pre neoprávnené vniknutie priamo do systému, spôsobené tzv. hackermi. DDoS je však šikovný spôsob, ako vyradiť webové aplikácie z prevádzky aj bez prieniku do siete banky. Útoky DDoS sú navyše stále viac dostupné a dajú sa objednať na internete. Útočník tak nemusí byť ani skúsený „hacker". Útoky DDoS spôsobujú týmto inštitúciám nemalé priame škody, ale aj poškodenie reputácie a negatívne vnímanie zo strany ich zákazníkov.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Hackerská skupina Anonymous vyhlásila vojnu Donaldovi Trumpovi

20.01.2017 00:15

Skupina Anonymous vyzvala svojich priaznivcov na útok proti novo zvolenému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Jeden z najobľúbenejších účtov spojených s hackerskou skupinou zverejnil na Twitt ...

Bezpečnosť

Čo nás čaká v bezpečnosti v roku 2017?

19.01.2017 00:15

Tak ako postupuje svet technológií míľovými krokmi dopredu, objavujú sa nové výzvy a problémy v oblasti bezpečnosti. Okrem novej legislatívy, ako je GDPR (General Data Protection Regulation, regulácia ...

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá