Image
28.3.2014 0 Comments

Útočníci používajú SMS na výber z infikovaných bankomatov

bankomat.jpg Skupinka podnikavých kyberzločincov prišla na to, ako z istého typu peňažných automatov dostať za použitia textových správ peniaze.

Najnovší vývoj škodlivého softvéru nazvaného Ploutus opísala bezpečnostná spoločnosť Symantec, ktorá tento malvér dlhodobo sleduje.

Malvér, ktorý sa prvýkrát objavil v Mexiku, je navrhnutý tak, aby dostal peniaze z istého typu samostatne stojacich bankomatov. Symantec však zatiaľ nebol schopný tento typ bankomatov identifikovať, hoci dostal jeden z nakazených automatov na otestovanie.

Ploutus nie je práve jednoduché nainštalovať. Útočníci musia mať k bankomatu priamy prístup. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo si vyberajú práve samostatne stojace bankomaty, do ktorých sa môžu lepšie dostať.

Ranú verziu tohto malvéru bolo možné ovládať pomocou numerického rozhrania priamo v bankomate alebo pomocou pripojenej klávesnice. V poslednej verzii sa však Ploutus dočkal značných zmien a novo ho možno ovládať aj na diaľku cez SMS.

V tejto verzii útočníci otvoria bankomat a pripoja k nemu mobilný telefón, ktorý následne funguje ako ovládač. Cez textové správy možno potom posielať príkazy na výber hotovosti.

"Keď telefón rozpozná správu v určitom formáte, zariadenie túto správu prevedie do sieťového paketu a do infikovaného bankomatu ju odovzdá cez kábel USB," napísal v blogovom príspevku Daniel Regalado zo Symantecu.

Podľa Regalada je tento nový spôsob oveľa diskrétnejší. Útočníci už pri výbere peňazí nemusia zadávať číselný kód na klávesnici bankomatu. Pri automate tak strávia menej času, čím sa ľahšie vyhnú odhaleniu. Teraz len do bankomatu zadajú cez telefón príkaz a po peniaze niekoho pošlú.

Symantec pri tejto príležitosti tiež pripomenul, že viac ako 95 % bankomatov stále používa starý operačný systém Windows XP, o čom sme vás skôr tiež informovali.

Zdroj: ComputerWorld


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Návrat k faxom? Sedem hlavných bezpečnostných trendov na rok 2017

17.01.2017 00:10

Podľa spoločnosti GFI Software budú v oblasti podnikovej IT bezpečnosti v roku 2017 pokračovať trendy minulého roka, ktorý môžeme v mnohých ohľadoch považovať za prelomový. Prudký nárast ransomvéru, k ...

Bezpečnosť

6 trendov najbližších rokov. Umelá inteligencia odhaľuje hackerov, fog computing a kolaborácia v cloude

13.01.2017 00:18

Rok 2016 jednoznačne potvrdil, že súčasný svet sa mení a digitalizácia sa dostáva do všetkých oblastí nášho života. Napríklad rozšírená realita umožnila milovníkom Pokémonov nachytať si svoje obľúbené ...

Bezpečnosť

Pravidlá ochrany súkromia budú platiť aj pre WhatsApp, Facebook Messenger, Skype, Gmail, iMessage a Viber

12.01.2017 00:12

Stále viac Európanov komunikuje elektronicky. Na dennej alebo takmer dennej báze používa mobil na telefonovanie a písanie správ 74 percent Európanov. Internet denne využíva 60 percent a e-maily posiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá