Image
28.3.2014 0 Comments

Útočníci používajú SMS na výber z infikovaných bankomatov

bankomat.jpg Skupinka podnikavých kyberzločincov prišla na to, ako z istého typu peňažných automatov dostať za použitia textových správ peniaze.

Najnovší vývoj škodlivého softvéru nazvaného Ploutus opísala bezpečnostná spoločnosť Symantec, ktorá tento malvér dlhodobo sleduje.

Malvér, ktorý sa prvýkrát objavil v Mexiku, je navrhnutý tak, aby dostal peniaze z istého typu samostatne stojacich bankomatov. Symantec však zatiaľ nebol schopný tento typ bankomatov identifikovať, hoci dostal jeden z nakazených automatov na otestovanie.

Ploutus nie je práve jednoduché nainštalovať. Útočníci musia mať k bankomatu priamy prístup. To je pravdepodobne aj dôvod, prečo si vyberajú práve samostatne stojace bankomaty, do ktorých sa môžu lepšie dostať.

Ranú verziu tohto malvéru bolo možné ovládať pomocou numerického rozhrania priamo v bankomate alebo pomocou pripojenej klávesnice. V poslednej verzii sa však Ploutus dočkal značných zmien a novo ho možno ovládať aj na diaľku cez SMS.

V tejto verzii útočníci otvoria bankomat a pripoja k nemu mobilný telefón, ktorý následne funguje ako ovládač. Cez textové správy možno potom posielať príkazy na výber hotovosti.

"Keď telefón rozpozná správu v určitom formáte, zariadenie túto správu prevedie do sieťového paketu a do infikovaného bankomatu ju odovzdá cez kábel USB," napísal v blogovom príspevku Daniel Regalado zo Symantecu.

Podľa Regalada je tento nový spôsob oveľa diskrétnejší. Útočníci už pri výbere peňazí nemusia zadávať číselný kód na klávesnici bankomatu. Pri automate tak strávia menej času, čím sa ľahšie vyhnú odhaleniu. Teraz len do bankomatu zadajú cez telefón príkaz a po peniaze niekoho pošlú.

Symantec pri tejto príležitosti tiež pripomenul, že viac ako 95 % bankomatov stále používa starý operačný systém Windows XP, o čom sme vás skôr tiež informovali.

Zdroj: ComputerWorld


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Nové riešenie Esetu pre domácnosti chráni lepšie pred ransomwarom, špehovaním webkamery a postará sa aj o heslá

27.10.2016 00:18

ESET uviedol na trh nový rad svojich riešení pre domácnosti, ktoré reagujú na vývoj v oblasti bezpečnostných hrozieb. Súčasťou tohto radu je i nový produkt ESET Smart Security Premium, ktorý poskytuje ...

Bezpečnosť

Na obrovskom útoku DDoS sa podieľali kamery aj termostaty. Malo vraj ísť o odplatu

26.10.2016 00:00

Niekoľko kybernetických útokov na serverové farmy kľúčovej internetovej firmy v piatok opakovane narušilo prístup k veľkým webom a internetovým službám vrátane Twitteru, Netflixu a PayPalu. Manch ...

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá