Image
21.10.2015 0 Comments

Umelá koža sníma tlak a možno ju spojiť s mozgom

Vedci vyvinuli tenkú kožu, ktorá by mala pomôcť ľuďom po amputácii cítiť dotyk pomocou protetických náhrad končatín.

Ide o nezvyčajnú kombináciu elastického plastu na báze gumy a uhlíkových nanotrubíc s elektródami, ktorá sa aplikuje pomocou atramentovej tlačiarne a mení tlak dotyku na digitálny signál.

„Funkciami sa podobá pokožke," povedal Zhenan Bao, profesor chemického inžinierstva na Stanfordovej univerzite, ktorý viedol výskumný tím.

artificial_skin_stanford.jpg

Bao a jeho kolegovia však pokročili v tejto myšlienke ešte ďalej a zvolili nový prístup, nazvaný optogenetika, na vyslanie signálu priamo až do mozgových buniek. V tomto prípade išlo o bunky odobraté myšiam.

Umelá koža sa skladá z dvoch vrstiev - vrchnej, ktorá prichádza do styku s okolím a obsahuje technológiu na snímanie tlaku, a spodnej, ktoré mení tieto informácie na nervový vzruch. Medzi ne je vklinená vrstva nanotrubíc. Pri stlačení sa nanotrubice dostávajú bližšie k sebe, čo sa prejaví zmenou vodivosti, čo môže koža vnímať ako rozdiely v tlaku.

Vďaka novej umelej koži by mohli protetické končatiny nielen lepšie fungovať, ale ich používatelia by získali aj realistickejšie pocity. Potrvá však ešte niekoľko rokov, kým sa začnú testy s ľuďmi, a pred vedcami stojí ešte úloha replikovať okrem tlaku aj teplotu či trenie.

artificial_skin_receptors.jpg

Konečný cieľ je umožniť ľuďom lepšie ovládať protetické náhrady končatín pomocou myšlienok a obratnejšie manipulovať s predmetmi. Navyše by sa tak mohli odstrániť fantómové bolesti, ktoré trápia niektorých pacientov po amputácii.

Zdroj:nbcnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Výskum

Budeme používať diamantové batérie z jadrového odpadu?

30.11.2016 11:49

Fyzici a chemici z Bristolskej univerzity našli spôsob, ako premeniť tisíce ton zdanlivo bezcenného jadrového odpadu na batérie z umelého diamantu, ktoré môžu generovať malý elektrický prúd po dobu dl ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá