Image
21.10.2015 0 Comments

Umelá koža sníma tlak a možno ju spojiť s mozgom

Vedci vyvinuli tenkú kožu, ktorá by mala pomôcť ľuďom po amputácii cítiť dotyk pomocou protetických náhrad končatín.

Ide o nezvyčajnú kombináciu elastického plastu na báze gumy a uhlíkových nanotrubíc s elektródami, ktorá sa aplikuje pomocou atramentovej tlačiarne a mení tlak dotyku na digitálny signál.

„Funkciami sa podobá pokožke," povedal Zhenan Bao, profesor chemického inžinierstva na Stanfordovej univerzite, ktorý viedol výskumný tím.

artificial_skin_stanford.jpg

Bao a jeho kolegovia však pokročili v tejto myšlienke ešte ďalej a zvolili nový prístup, nazvaný optogenetika, na vyslanie signálu priamo až do mozgových buniek. V tomto prípade išlo o bunky odobraté myšiam.

Umelá koža sa skladá z dvoch vrstiev - vrchnej, ktorá prichádza do styku s okolím a obsahuje technológiu na snímanie tlaku, a spodnej, ktoré mení tieto informácie na nervový vzruch. Medzi ne je vklinená vrstva nanotrubíc. Pri stlačení sa nanotrubice dostávajú bližšie k sebe, čo sa prejaví zmenou vodivosti, čo môže koža vnímať ako rozdiely v tlaku.

Vďaka novej umelej koži by mohli protetické končatiny nielen lepšie fungovať, ale ich používatelia by získali aj realistickejšie pocity. Potrvá však ešte niekoľko rokov, kým sa začnú testy s ľuďmi, a pred vedcami stojí ešte úloha replikovať okrem tlaku aj teplotu či trenie.

artificial_skin_receptors.jpg

Konečný cieľ je umožniť ľuďom lepšie ovládať protetické náhrady končatín pomocou myšlienok a obratnejšie manipulovať s predmetmi. Navyše by sa tak mohli odstrániť fantómové bolesti, ktoré trápia niektorých pacientov po amputácii.

Zdroj:nbcnews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 5

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá