Image
21.10.2015 0 Comments

Umelá koža sníma tlak a možno ju spojiť s mozgom

Vedci vyvinuli tenkú kožu, ktorá by mala pomôcť ľuďom po amputácii cítiť dotyk pomocou protetických náhrad končatín.

Ide o nezvyčajnú kombináciu elastického plastu na báze gumy a uhlíkových nanotrubíc s elektródami, ktorá sa aplikuje pomocou atramentovej tlačiarne a mení tlak dotyku na digitálny signál.

„Funkciami sa podobá pokožke," povedal Zhenan Bao, profesor chemického inžinierstva na Stanfordovej univerzite, ktorý viedol výskumný tím.

artificial_skin_stanford.jpg

Bao a jeho kolegovia však pokročili v tejto myšlienke ešte ďalej a zvolili nový prístup, nazvaný optogenetika, na vyslanie signálu priamo až do mozgových buniek. V tomto prípade išlo o bunky odobraté myšiam.

Umelá koža sa skladá z dvoch vrstiev - vrchnej, ktorá prichádza do styku s okolím a obsahuje technológiu na snímanie tlaku, a spodnej, ktoré mení tieto informácie na nervový vzruch. Medzi ne je vklinená vrstva nanotrubíc. Pri stlačení sa nanotrubice dostávajú bližšie k sebe, čo sa prejaví zmenou vodivosti, čo môže koža vnímať ako rozdiely v tlaku.

Vďaka novej umelej koži by mohli protetické končatiny nielen lepšie fungovať, ale ich používatelia by získali aj realistickejšie pocity. Potrvá však ešte niekoľko rokov, kým sa začnú testy s ľuďmi, a pred vedcami stojí ešte úloha replikovať okrem tlaku aj teplotu či trenie.

artificial_skin_receptors.jpg

Konečný cieľ je umožniť ľuďom lepšie ovládať protetické náhrady končatín pomocou myšlienok a obratnejšie manipulovať s predmetmi. Navyše by sa tak mohli odstrániť fantómové bolesti, ktoré trápia niektorých pacientov po amputácii.

Zdroj:nbcnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá