Image
21.10.2015 0 Comments

Budúcnosť lietania patrí nadzvukovým lietadlám s rýchlosťou Mach 5

Zdá sa, že budúcnosť lietania sa spája s nadzvukovými lietadlami. Najďalej v tejto oblasti zašli americkí vedci, ktorí už na začiatku tohto desaťročia demonštrovali koncept nadzvukových lietadiel X-43 a X-51. Lietadlo X-51 štartuje z bombardéra B-52 a pri testoch 1. mája 2013 počas šesťminútového letu na 210 sekúnd dosiahol rýchlostnú hranicu Mach 5 (asi 6100 km/h).

Minulý mesiac sa aj Čína pochválila, že má k dispozícii kritický kus technológie, ktorá jej umožní zapojiť sa do svetových pretekov v hypersonickom lietaní. Motory typu scramjet (supersonic-combustion ramjet) miešajú vzduch a kvapalné palivá, čo vedie k rýchlejšiemu spaľovaniu a umožňuje raketám a lietadlám dosahovať nadzvukovú rýchlosť prevyšujúcu mach 5. Po dlhoročných čínskych ťažkostiach s vývojom prúdových motorov dávajú nové motory scramjet krajine šancu dostať sa na popredné miesto v leteckom priemysle.

Letové skúšky už boli úspešne vykonané a preukázali aj schopnosť Číny vyrobiť vysoko pevné a tepelne odolné materiály pre letectvo. Čína pritom vlastní najväčší hypersonický aerodynamický tunel JF-12 na svete, ktorý umožňuje dosiahnuť až rýchlosť Mach 9 (hypersonický aerodynamický tunel NASA umožňuje iba Mach 7), sledovať nadzvukové prúdenie vzduchu v rôznych konfiguráciách a zároveň pohodlne otestovať odolnosť materiálu v laboratórnych podmienkach.

jf-12_hypersonic_wind_tunnel.jpg

No hypersonická rýchlosť v budúcnosti nebude len doménou kozmonautiky a vojenského letectva, dostane sa aj do oblasti civilného letectva. Spoločnosť Airbus získala v júli patent na lietadlo so zvislým štartom, ktoré pri vodorovnom lete prekročí rýchlosť zvuku.

Nové lietadlo by malo byť dvakrát rýchlejšie ako legendárny Concorde a malo by dosiahnuť rýchlosť Mach 4,5 (asi 5500 km/h). Cestu z New Yorku do Londýna by teda zvládlo za jednu hodinu.

airbus.jpg

Patent opisuje tri rôzne typy motorov, poháňaných rôznymi formami vodíka. Na dosiahnutie cestovnej výšky by sa použili dva prúdové motory pod trupom a raketový motor v zadnej časti. Pred dosiahnutím rýchlosti zvuku sa prúdové motory vypnú a zatiahnu do trupu lietadla. Raketový motor potom vynesie lietadlo do výšky 30 km, tu sa vypne a na rad príde dvojica náporových prúdových motorov, pomocou ktorých dosiahne lietadlo rýchlosť Mach 4,5.


Airbus tvrdí, že nové lietadlo je navrhnuté tak, aby sa obmedzil aerodynamický tresk, bude teda podstatne tichšie ako pôvodný Concorde. Je však dizajnované len pre 20 cestujúcich a let rozhodne nebude lacný. Predpokladá sa jeho použitie na transkontinentálne spiatočné lety v rámci jedného dňa pre VIP cestujúcich.

Zdroj: popsci.com
dailymail.co.uk


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 5

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá