Image
3.10.2012 0 Comments

Ultrabooky nelákajú, analytici znižujú odhady predajov

Intel-ultrabook.jpg Hoci Intel hovorí o kategórii počítačov označovaných ako ultrabooky často ako o novom smere evolúcie PC, podľa analytikov IHS iSuppli táto evolučná vetva zjavne hynie a stále sa stretáva s nezáujmom zo strany používateľov. A to aj napriek faktu, že sa na trhu objavuje stále viac modelov a ceny zľahka klesajú.

Ultrabooky sa už od svojho predstavenia stretávajú nielen s nadšením, ale aj s určitými pochybnosťami zo strany komentátorov a podľa niektorých z nich ich čaká podobný osud ako už takmer zabudnuté netbooky.

Záujem o ultrabooky je veľmi slabý
Analytici IHS iSuppli teraz drasticky znížili svoje odhady predajov ultrabookov na tento rok, a to o viac než polovicu. Konkrétne ešte na začiatku tohto roka počítali s 22 miliónmi predaných ultrabookov po celom svete, čo ani tak nebolo nijaké fantastické číslo. Teraz hovoria už len o 10,3 miliónoch. Na porovnanie, napríklad výskumná agentúra ABI Research predpokladá, že len tabletov iPad by sa tento rok mohlo predať dovedna 100 miliónov kusov. V porovnaní s tým vyzerajú ultrabooky i napriek všetkej snahe Intelu glorifikovať túto kategóriu počítačov ako veľmi chudobní príbuzní.

Hoci IHS si ešte necháva otvorené dvere k tomu, že predpoveď nakoniec trochu zlepší, pretože približne polovica predaných ultrabookov by sa mala dodať až vo štvrtom kvartáli (ktorý sa začal práve teraz), s príliš dramatickou zmenou nemožno ani počítať.

Ultrabook - pohrobok v post-PC ére

Craig STIC, vedúci analytik pre výpočtové platformy v IHS, hovorí, že dôvody nepriaznivých predajov ultrabookov sú dva - ceny a marketing. Oboje nie je zvládnuté príliš dobre a používatelia nechcú platiť veľké sumy za počítače, od ktorých neočakávajú vlastne nič iné než tenší profil. Svoju úlohu hrá aj trvalo nepriaznivá ekonomická situácia a neistota. Podľa STIC počítačový priemysel jednoznačne zlyhal v snahe vytvoriť nadšenie a rozruch okolo novej kategórie počítačov a Intel je v propagácii ultrabookov prakticky sám, čo na ich presadenie v mainstreame nestačí.

Naopak, diskusie vo svete IT sa čoraz častejšie presúvajú na tablety a smartfóny, ktoré sa držia v centre pozornosti. V takejto situácii ani nemožno očakávať, že by sa drahé ultrabooky nejako výnimočne dobre predávali.

Výrobcovia počítačových dielov ružové zajtrajšky nečakajú

Intel navyše podľa IHS iSuppli nečakajú ani tak príliš dobré vyhliadky a podľa analytikov tejto agentúry bude jeho podiel z hľadiska širšieho trhu s IT naďalej klesať. Rovnaký osud potom čaká aj ďalšieho velikána skoršej doby Microsoft, pretože ani jeden z tých hráčov sa nedokázal úspešne preorientovať na nový trend, vytýčený práve smartfónmi a tabletmi. Viac nájdete v článku Dominancia „Wintel" vo svete IT definitívne končí.

Situácia sa pre ultrabooky nezlepší navyše ani v nasledujúcom roku. IHS aj tu znížilo svoj skorší odhad zo 61 miliónov predaných kusov na 44 miliónov kusov. Neúspech ultrabookov okrem toho ohrozuje aj celý dodávateľský reťazec vrátane výrobcov diskov a operačných pamätí, ktorí, naopak, potrebujú, aby záujem o nimi dodávané komponenty bol stále vyšší. Do krízy sa tak pre ústup počítačov postavených na tradičnej architektúre môže v budúcnosti dostať celý rad renomovaných výrobcov, ktorí svoj biznis orientovali primárne na diely a periférie určené čisto pre segment PC.

Zdroj: ictmanazer.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá