Image
3.10.2012 0 Comments

Microsoft rozšíril JavaScript na vývoj veľkých projektov

javascript.jpeg Rozšírenie TypeScript, ktoré je schopné vytvoriť štandardný JavaScript, ponúka také možnosti ako definované typy premenných alebo triedy a moduly. Je pripravené aj rozšírenie pre Visual Studio.

Spoločnosť rozšírila JavaScript o súbor pokročilých možností vývoja, vďaka ktorým možno vytvárať komplexné aplikácie spúšťané v prehliadači používateľa. Vďaka nadstavbe TypeScript je programovanie v JavaScripte porovnateľné s prácou s objektovými jazykmi, ako je C++ alebo Java.

„Posledných päť rokov od našich zákazníkov počúvame náreky nad tým, že napísať plnohodnotnú aplikáciu v JavaScripte je príliš náročné," hovorí Anders Hejlsberg, hlavný architekt jazyka C# v Microsofte. Dodal, že TypeScript by mal ponúknuť nové spôsoby vývoja aplikácií v JavaScripte, pretože obsahuje základy na automatické odhadovanie kódu, nástroje na ladenie a následné úpravy a lepšiu orientáciu v rozsiahlejších zdrojových kódoch.

Podľa Hejlsberga vyvíjali špecialisti Microsoftu tento nástroj viac ako dva roky. Teraz je k dispozícii tak špecifikácia, ako aj kompilátor zdrojového kódu. Oboje v rámci úložiska open source CodePlex. Používatelia nástroja MS Visual Studio môžu získať zásuvný modul.

Hejlsberg vysvetlil, že TypeScript nie je nový jazyk, ale skôr nadstavba existujúceho. Vývojári programujú v JavaScripte a využívajú možnosti TypeScriptu. Potom celý program prevedú pomocou kompilátora na štandardný JavaScript. „TypeScript podporuje všetky príkazy aj knižnice JavaScriptu," vyhlásil Hejlsberg. „Kompilátor TypeScriptu vytvára štandardný JavaScript. Výsledný program možno spustiť v ľubovoľnom prehliadači podporujúcom JavaScript," dodal.

„JavaScript bol navrhnutý ako skriptovací jazyk, nie ako prostriedok na vývoj zložitejších aplikácií využívajúcich triedy a moduly," vysvetlil Hejlsberg. „JavaScript je plne dynamický jazyk, ktorý nepodporuje statické typy. To je však základ všetkých súčasných vývojových prostredí," konštatoval.

V prípade využívania statických typov môže kompilátor poskytnúť podrobnejšie informácie o chybách v programe a takisto lepšie predpovedať, čo programátor zamýšľa, a uľahčiť mu vkladanie kódu. Napríklad vo Visual Studiu umožní TypeScript využiť nástroj IntelliSense na rovnakej úrovni, ako to zvláda pri ostatných vyšších jazykoch so statickými typmi.

TypeScript ponúka aj modularitu a vytváranie tried. To vývojárovi umožní používať niektoré časti programu opakovane. Modularita pomôže pri rozsiahlejších projektov, na ktorých pracuje väčšia skupina ľudí.

Microsoft nie je prvý, kto sa snaží rozšíriť možnosti JavaScriptu. Napríklad Google zvolil inú cestu v podobe vlastného jazyka Dart. Podľa Hejlsberga má však oproti nemu TypeScript výhodu v tom, že vývojári môžu ďalej používať JavaScript a nemusia sa učiť nový programovací jazyk.

Špecifikácie TypeScriptu sú voľne k dispozícii v rámci zmluvy OWFa 1.0, kompilátor sa ponúka ako open source v rámci licencie Apache 2.0.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá