Image
3.10.2012 0 Comments

Microsoft rozšíril JavaScript na vývoj veľkých projektov

javascript.jpeg Rozšírenie TypeScript, ktoré je schopné vytvoriť štandardný JavaScript, ponúka také možnosti ako definované typy premenných alebo triedy a moduly. Je pripravené aj rozšírenie pre Visual Studio.

Spoločnosť rozšírila JavaScript o súbor pokročilých možností vývoja, vďaka ktorým možno vytvárať komplexné aplikácie spúšťané v prehliadači používateľa. Vďaka nadstavbe TypeScript je programovanie v JavaScripte porovnateľné s prácou s objektovými jazykmi, ako je C++ alebo Java.

„Posledných päť rokov od našich zákazníkov počúvame náreky nad tým, že napísať plnohodnotnú aplikáciu v JavaScripte je príliš náročné," hovorí Anders Hejlsberg, hlavný architekt jazyka C# v Microsofte. Dodal, že TypeScript by mal ponúknuť nové spôsoby vývoja aplikácií v JavaScripte, pretože obsahuje základy na automatické odhadovanie kódu, nástroje na ladenie a následné úpravy a lepšiu orientáciu v rozsiahlejších zdrojových kódoch.

Podľa Hejlsberga vyvíjali špecialisti Microsoftu tento nástroj viac ako dva roky. Teraz je k dispozícii tak špecifikácia, ako aj kompilátor zdrojového kódu. Oboje v rámci úložiska open source CodePlex. Používatelia nástroja MS Visual Studio môžu získať zásuvný modul.

Hejlsberg vysvetlil, že TypeScript nie je nový jazyk, ale skôr nadstavba existujúceho. Vývojári programujú v JavaScripte a využívajú možnosti TypeScriptu. Potom celý program prevedú pomocou kompilátora na štandardný JavaScript. „TypeScript podporuje všetky príkazy aj knižnice JavaScriptu," vyhlásil Hejlsberg. „Kompilátor TypeScriptu vytvára štandardný JavaScript. Výsledný program možno spustiť v ľubovoľnom prehliadači podporujúcom JavaScript," dodal.

„JavaScript bol navrhnutý ako skriptovací jazyk, nie ako prostriedok na vývoj zložitejších aplikácií využívajúcich triedy a moduly," vysvetlil Hejlsberg. „JavaScript je plne dynamický jazyk, ktorý nepodporuje statické typy. To je však základ všetkých súčasných vývojových prostredí," konštatoval.

V prípade využívania statických typov môže kompilátor poskytnúť podrobnejšie informácie o chybách v programe a takisto lepšie predpovedať, čo programátor zamýšľa, a uľahčiť mu vkladanie kódu. Napríklad vo Visual Studiu umožní TypeScript využiť nástroj IntelliSense na rovnakej úrovni, ako to zvláda pri ostatných vyšších jazykoch so statickými typmi.

TypeScript ponúka aj modularitu a vytváranie tried. To vývojárovi umožní používať niektoré časti programu opakovane. Modularita pomôže pri rozsiahlejších projektov, na ktorých pracuje väčšia skupina ľudí.

Microsoft nie je prvý, kto sa snaží rozšíriť možnosti JavaScriptu. Napríklad Google zvolil inú cestu v podobe vlastného jazyka Dart. Podľa Hejlsberga má však oproti nemu TypeScript výhodu v tom, že vývojári môžu ďalej používať JavaScript a nemusia sa učiť nový programovací jazyk.

Špecifikácie TypeScriptu sú voľne k dispozícii v rámci zmluvy OWFa 1.0, kompilátor sa ponúka ako open source v rámci licencie Apache 2.0.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Video: V Monaku vyskúšali naozaj funkčný a dobre ovládateľný jetpack

21.10.2016 10:01

Na začiatku októbra 2016 JetPack Aviation, výrobca batohov s prúdovým motorom, ukázal najnovšiu verziu svojho Jetpacku JB-9 v Monaku. JetPack JB-9 je schopný zvislého vzletu a pristátia. Mal by byť d ...

Produkty

Google chce pomôcť odhaliť na webe články obsahujúce dezinformácie, bludy, hoaxy a nezmysly

21.10.2016 00:22

Web je skvelý zdroj informácií, no nie všetky z nich sú hodnoverné. Možno sa tu stretnúť aj s množstvom falošných a zavádzajúcich správ, dezinformujúcich článkov, senzáciechtivých  titulkov, chybných ...

Produkty

Apple už o týždeň predstaví nové počítače Mac. Podľa parametrov to vyzerá zaujímavo

21.10.2016 00:19

Po uvedení nových telefónov iPhone a Apple Watch minulý mesiac Apple rozposlal pozvánky aj na ďalšie svoje podujatie, ktoré sa uskutoční 27. Októbra. Podľa očakávania na ňom majú debutovať nové počíta ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá