Image
3.10.2012 0 Comments

Microsoft rozšíril JavaScript na vývoj veľkých projektov

javascript.jpeg Rozšírenie TypeScript, ktoré je schopné vytvoriť štandardný JavaScript, ponúka také možnosti ako definované typy premenných alebo triedy a moduly. Je pripravené aj rozšírenie pre Visual Studio.

Spoločnosť rozšírila JavaScript o súbor pokročilých možností vývoja, vďaka ktorým možno vytvárať komplexné aplikácie spúšťané v prehliadači používateľa. Vďaka nadstavbe TypeScript je programovanie v JavaScripte porovnateľné s prácou s objektovými jazykmi, ako je C++ alebo Java.

„Posledných päť rokov od našich zákazníkov počúvame náreky nad tým, že napísať plnohodnotnú aplikáciu v JavaScripte je príliš náročné," hovorí Anders Hejlsberg, hlavný architekt jazyka C# v Microsofte. Dodal, že TypeScript by mal ponúknuť nové spôsoby vývoja aplikácií v JavaScripte, pretože obsahuje základy na automatické odhadovanie kódu, nástroje na ladenie a následné úpravy a lepšiu orientáciu v rozsiahlejších zdrojových kódoch.

Podľa Hejlsberga vyvíjali špecialisti Microsoftu tento nástroj viac ako dva roky. Teraz je k dispozícii tak špecifikácia, ako aj kompilátor zdrojového kódu. Oboje v rámci úložiska open source CodePlex. Používatelia nástroja MS Visual Studio môžu získať zásuvný modul.

Hejlsberg vysvetlil, že TypeScript nie je nový jazyk, ale skôr nadstavba existujúceho. Vývojári programujú v JavaScripte a využívajú možnosti TypeScriptu. Potom celý program prevedú pomocou kompilátora na štandardný JavaScript. „TypeScript podporuje všetky príkazy aj knižnice JavaScriptu," vyhlásil Hejlsberg. „Kompilátor TypeScriptu vytvára štandardný JavaScript. Výsledný program možno spustiť v ľubovoľnom prehliadači podporujúcom JavaScript," dodal.

„JavaScript bol navrhnutý ako skriptovací jazyk, nie ako prostriedok na vývoj zložitejších aplikácií využívajúcich triedy a moduly," vysvetlil Hejlsberg. „JavaScript je plne dynamický jazyk, ktorý nepodporuje statické typy. To je však základ všetkých súčasných vývojových prostredí," konštatoval.

V prípade využívania statických typov môže kompilátor poskytnúť podrobnejšie informácie o chybách v programe a takisto lepšie predpovedať, čo programátor zamýšľa, a uľahčiť mu vkladanie kódu. Napríklad vo Visual Studiu umožní TypeScript využiť nástroj IntelliSense na rovnakej úrovni, ako to zvláda pri ostatných vyšších jazykoch so statickými typmi.

TypeScript ponúka aj modularitu a vytváranie tried. To vývojárovi umožní používať niektoré časti programu opakovane. Modularita pomôže pri rozsiahlejších projektov, na ktorých pracuje väčšia skupina ľudí.

Microsoft nie je prvý, kto sa snaží rozšíriť možnosti JavaScriptu. Napríklad Google zvolil inú cestu v podobe vlastného jazyka Dart. Podľa Hejlsberga má však oproti nemu TypeScript výhodu v tom, že vývojári môžu ďalej používať JavaScript a nemusia sa učiť nový programovací jazyk.

Špecifikácie TypeScriptu sú voľne k dispozícii v rámci zmluvy OWFa 1.0, kompilátor sa ponúka ako open source v rámci licencie Apache 2.0.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty

Dizajnér navrhol nábytok, ktorý sa poskladá sám

20.01.2017 00:05

Máte problém s dopravou či montážou novozakúpeného nábytku? Mladému dizajnérovi sa podarilo tento problém vyriešiť. Plocho balený nábytok uľahčuje prepravu, keď však príde na jeho montáž, zostávajú m ...

Produkty

Rozmery Samsung Galaxy S8 a S8 Plus naznačujú, že pôjde o takmer bezrámčekové telefóny s veľkými displejmi

20.01.2017 00:30

Väčšia verzia nového vlajkového modelu Samsungu Galaxy S8 Plus bude mať rozmery 152,38 × 78,51 × 7,94 mm. Tvrdí to web  GSM Arena na základe 3D renderov, ktoré získal od výrobcu krytov. Bude teda vyšš ...

Produkty

Začína sa nová séria rýchlostných pretekov elektromobilov. Upravená Tesla vraj zrýchli z 0 na 100 km/h za 2,1 s

20.01.2017 00:20

Vlani usporiadatelia ohlásili popri Formule E, najznámejších pretekoch elektromobilov, aj novú sériu Electric GT Championship. Ako pretekárske auto sa v nej použije Tesla Model S P100D. Ide o uprave ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá