Image
23.4.2014 0 Comments

Ubuntu 14.04 "Trasty Tahr" cielia na užívateľov Windows XP a majú ambície aj vo svete tabletov

INT_Ubuntu.jpg Život systému Windows XP oficiálne skončil začiatkom apríla, keď Microsoft prestal poskytovať verejne dostupnú podporu (za jednorazové, pomerne vysoké poplatky je k dispozícii pre štátne podniky a podobných dôležitých zákazníkov). Samozrejme, nie je náhoda, že sa teraz (na voľné stiahnutie je k dispozícii od 17. apríla) dostáva do obehu nová verzia linuxovej distribúcie Ubuntu. Verzia 14.04 Trusty Tahr je materskou firmou Canonical propagovaná ako cenovo efektívna náhrada Windows XP najmä pre firmy, ktoré budú teraz nútené na rýchly prechod.

Ide o verziu s dlhodobou podporou (LTS, Long-Term Support), ku ktorej sú vydávané aktualizácie 5 rokov miesto typickejších 9 mesiacov. Pri návrhu LTS sa súčasne cieli na firemné prostredie, kde je kľúčová stabilita a už menej nové funkcie. To je však výhodné aj pre bežných používateľov, pretože používanie práve vydaných verzií Ubuntu je občas bolestivý boj s nestabilitou a problémami s ovládaním.

Aj napriek stabilite sa ako primárny cieľ vývoja v Ubuntu 14.04 objavuje niekoľko zaujímavých funkcií, ako je podpora pre obrazovky s veľmi vysokou hustotou pixelov. Veľká zmena ovládacieho rozhrania je presun aplikačných ponúk, ktoré sa z hornej globálnej ponuky vracajú do titulku okien danej aplikácie. Tieto tzv. lokálne integrované ponuky (LIM ) sú reakciou na fakt, že neustále rastúce rozlíšenia vzďaľujú ponuky od vlastného okna, kde prebieha väčšina práce. (Do pôvodnej pozície možno aplikačné ponuky dostať cez Nastavenie - Vzhľad - Správanie.)

Ubuntu 14.04 je ďalej optimalizované pre viacdotykové trackpady a dotykové obrazovky. Na tom je postavená aj distribúcia Ubuntu for Tablets 1.0, ktorá je takisto oficiálne uvoľnená. Žiadny hardvér firmy Canonical zatiaľ neexistuje, ale môžeme predpokladať, že sa objaví v priebehu tohto roka. Firma priamo vo svojom vyhlásení uvádza, že 14.04 LTS bude základom prvých komerčne dostupných tabletov Ubuntu od partnerov OEM.

Filozofia a plány Ubuntu na jednotný systém pre všetkých možných klientov sa na prvý pohľad podobajú tomu, ako Microsoft smeruje svoje Windows 8.1. Je tu však odlišnosť, Ubuntu bude schopné modifikovať svoje používateľské rozhranie podľa zariadenia, na ktorom práve beží. Teda výhľadovo, jednotný kód stále ešte nie je hotový a mobilná a počítačová verzia sú úplne odlišné. Tabletovú verziu Ubuntu možno inštalovať napríklad na Nexus 10 a druhú generáciu tabletov Nexus 7. ​​Nejde o verziu LTS a cieľovými používateľmi sú predovšetkým vývojári. Na stolových počítačoch si možno rozhranie Unity 8 doinštalovať a vyskúšať.

Zdroj: computerworld.cz


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Produkty 1

iPhone so zaobleným displejom OLED má prísť už na budúci rok

02.12.2016 09:48

Ázijskí dodávatelia Applu hovoria, že cupertinská spoločnosť ich požiadala, aby zvýšili výrobu tenších panelov OLED a predložili jej prototypy obrazoviek s vyšším rozlíšením, ako má Samsung. Keďže Ap ...

Produkty

GPD Win – miniatúrny herný notebook s Windows 10 a hernými ovládačmi

02.12.2016 00:22

Zvykli sme si, že s operačným systémom Windows sa nestretávame len na stolových a prenosných počítačoch, ale aj ďalších zariadeniach, siahajúcich od lacných tabletov typu 2-in-1 až po minipočítače. Je ...

Produkty

Strojové učenie Google TensorFlow bude podporovať Windows

01.12.2016 00:13

V týchto dňoch Google zaviedol podporu operačného systému Windows pre svoje strojové učenie TensorFlow. To bola totiž jedna z prvých požiadaviek, ktoré dostali vývojári po tom, čo z TensorFlow urobili ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá