Image
16.11.2012 0 Comments

Trend a vývoj cien a rýchlosti optického internetu na Slovensku

pocitac-internet.jpg Internet dnešní spotrebitelia nepovažujú za prémiovú službu, ale za životnú potrebu. Podľa globálnych prieskumov Cisco vníma každý tretí mladý človek internet ako existenčný zdroj podobný vode, strave alebo streche nad hlavou. Pod týmito skutočnosťami sa podpisujú fakty ako technologický pokrok či moderná sieťová infraštruktúra. Tejto evolúcii zodpovedá aj vývoj cien a rýchlosti internetu na Slovensku.

Aj vďaka rozmachu technológie optického internetu môžeme v posledných rokoch sledovať trend neustáleho znižovania ceny downloadového prenosu za Mb/s.

V roku 2009 dosahovala rýchlosť downloadu 6 Mb/s a cena tohto pripojenia bola 16,56 EUR - spotrebitelia teda platili 2,76 EUR za Mb. Už o rok neskôr sa cena za rýchlosť internetu znížila viac ako o polovicu na 1,29 EUR za Mb vďaka zvýšeniu prenosovej rýchlosti a zníženiu poplatku za služby. V roku 2011 bola situácia stabilná, došlo k minimálnemu zdraženiu poskytovaných služieb. Tento rok cena internetu opäť klesala, a to aj vďaka rozšíreniu poskytovaného optického internetu s rýchlosťou 20 Mb/s. Pri cene paušálu 9,90 EUR dnes platia spotrebitelia za Mb dát iba 0,495 EUR.

Z hľadiska optického internetu sa na slovenskom trhu nachádzajú traja hlavní poskytovatelia služieb - Telekom, Orange a SWAN.

Služba SWAN KLASIK ponúka neobmedzený optický internet s prenosovými rýchlosťami 20/1 Mbit/s za cenu 9,90 EUR mesačne. Ponuka FiberNetu od Orangeu sa začína od 14,99 EUR, v prípade Telekomu sa ceny pohybujú od 12,99 EUR.

Podľa Martina Mosného, riaditeľa divízie stratégie a rozvoja spoločnosti SWAN, začína vznikať napätie medzi poskytovateľmi obsahu a služieb, ktorí vyžadujú od sietí, aby boli rýchlejšie a s väčšou kapacitou. „Zákazníci takéto služby chcú, ale nie sú ochotní platiť viac peňazí za pripojenie. V strede sú samotní operátori, od ktorých sa očakáva, že nové siete vybudujú," vysvetľuje Mosný. Ceny internetových služieb tak v blízkej budúcnosti výrazne klesať nebudú, aj keď pomer rýchlosť internetu/cena paušálu môže byť s uvedením nových technológii opäť výhodnejší.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Internet

Aplikácia Screens pre Android umožní vytvoriť zástupcu na spustenie aplikácií v režime rozdelenej obrazovky

05.01.2017 00:10

Čoraz väčšie displeje smartfónov ponúkajú plochu na spustenie dvoch aplikácií naraz na rozdelenej obrazovke. Podpora tejto možnosti bola zabudovaná aj do operačného systému Android Nougat. Vývojár s p ...

Internet

Najvyhľadávanejším výrazom na Googli je znova Facebook

15.12.2016 00:13

Spoločnosť Google zverejnila rebríčky najvyhľadávanejších výrazov vo svojom vyhľadávači na Slovensku za rok 2016. Vôbec najčastejšie vyhľadávaným výrazom na slovenskej verzii Googlu je už šiesty raz p ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá