Image
16.11.2012 0 Comments

Trend a vývoj cien a rýchlosti optického internetu na Slovensku

pocitac-internet.jpg Internet dnešní spotrebitelia nepovažujú za prémiovú službu, ale za životnú potrebu. Podľa globálnych prieskumov Cisco vníma každý tretí mladý človek internet ako existenčný zdroj podobný vode, strave alebo streche nad hlavou. Pod týmito skutočnosťami sa podpisujú fakty ako technologický pokrok či moderná sieťová infraštruktúra. Tejto evolúcii zodpovedá aj vývoj cien a rýchlosti internetu na Slovensku.

Aj vďaka rozmachu technológie optického internetu môžeme v posledných rokoch sledovať trend neustáleho znižovania ceny downloadového prenosu za Mb/s.

V roku 2009 dosahovala rýchlosť downloadu 6 Mb/s a cena tohto pripojenia bola 16,56 EUR - spotrebitelia teda platili 2,76 EUR za Mb. Už o rok neskôr sa cena za rýchlosť internetu znížila viac ako o polovicu na 1,29 EUR za Mb vďaka zvýšeniu prenosovej rýchlosti a zníženiu poplatku za služby. V roku 2011 bola situácia stabilná, došlo k minimálnemu zdraženiu poskytovaných služieb. Tento rok cena internetu opäť klesala, a to aj vďaka rozšíreniu poskytovaného optického internetu s rýchlosťou 20 Mb/s. Pri cene paušálu 9,90 EUR dnes platia spotrebitelia za Mb dát iba 0,495 EUR.

Z hľadiska optického internetu sa na slovenskom trhu nachádzajú traja hlavní poskytovatelia služieb - Telekom, Orange a SWAN.

Služba SWAN KLASIK ponúka neobmedzený optický internet s prenosovými rýchlosťami 20/1 Mbit/s za cenu 9,90 EUR mesačne. Ponuka FiberNetu od Orangeu sa začína od 14,99 EUR, v prípade Telekomu sa ceny pohybujú od 12,99 EUR.

Podľa Martina Mosného, riaditeľa divízie stratégie a rozvoja spoločnosti SWAN, začína vznikať napätie medzi poskytovateľmi obsahu a služieb, ktorí vyžadujú od sietí, aby boli rýchlejšie a s väčšou kapacitou. „Zákazníci takéto služby chcú, ale nie sú ochotní platiť viac peňazí za pripojenie. V strede sú samotní operátori, od ktorých sa očakáva, že nové siete vybudujú," vysvetľuje Mosný. Ceny internetových služieb tak v blízkej budúcnosti výrazne klesať nebudú, aj keď pomer rýchlosť internetu/cena paušálu môže byť s uvedením nových technológii opäť výhodnejší.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá