Image
16.11.2012 0 Comments

Microsoft zverejnil plán zlúčenia Yammeru a SharePointu

Microsofts_yammer_sharepoint.png Spoločnosť predstavila plány na integráciu Yammeru na konferenciu SharePointu. Aj keď hlavným bodom preberaným na konferencii bude chystaná verzia 2013, nielen účastníkov bude veľmi zaujímať aj osud sociálnej siete, ktorú Microsoft nedávno zakúpil a ktorú chce do tohto systému na vnútropodnikovú spoluprácu integrovať. Microsoft totiž o SharePointe 2013 a jeho nových funkciách priebežne informuje, zatiaľ čo o Yammeri a jeho možnom využití kolujú skôr iba dohady. Spoločnosť sa rozhodla vniesť do celej záležitosti svetlo a hneď v pondelok predniesla na konferencii prebiehajúcej v Las Vegas harmonogram aproximácie systému SharePoint a sociálnej siete Yammer.

Prv než Microsoft kúpil v júni spoločnosť Yammer za 1,2 miliardy dolárov, dokázali tieto dve platformy vzájomne spolupracovať na úrovni API. Spoločnosť však v pondelok oznámila, že pracuje na oveľa hlbšej spolupráci, ktorá umožní priame zdieľanie požívateľov aj ich identity, spoločnú správu dokumentov a agregáciu kanálov na upozorňovanie používateľov. V ďalšej fáze by podľa predstaviteľov Microsoftu mala nasledovať integrácia novo vznikajúcej spoločnej platformy s ďalšími produktmi spoločnosti.

Ďalšia novinka je ukončenie verziae Business Yammeru a zníženie cien komplexnejšieho variantu Enterprise z 15 dolárov mesačne za používateľa na tri. Microsoft takisto integruje Yammer Enterprise do systému SharePoint Online, teda verzie hostovanej v cloude, ktorú možno zakúpiť samostatne alebo v rámci predplatného cloudového kancelárskeho balíka Office 365.

Spoločnosť na konferencii oznámila aj pôvodné mobilné aplikácie SharePointu pre zariadenia so systémom Windows 8, Windows Phone, iOS a Android. Tieto aplikácie sprostredkujú používateľom prístup k správam a dokumentom systému SharePoint 2013.

„SharePoint 2013 je zásadný, pretože predstavuje začiatok novej éry," vyhlásil Jared Spataro, riaditeľ marketingu produktu SharePoint, počas svojho dvojhodinového úvodného vystúpenia. Táto verzia podľa Spatarových slov napríklad uzatvára trojročný cyklus vydávania nových verzií a prechádza na 90-dňový režim aktualizácií, zameraný predovšetkým na SharePoint on-line.

Spataro aj ďalší z rečníkov, korporátny viceprezident pre SharePoint Jeff Teper, dali jasne najavo, že Microsoft uprednostňuje cloudovú verziu pred verziou inštalovanou na serveroch zákazníka. „Odporúčame presun na cloud, pretože variant on-line ponúka vcelku lepčší výkon," povedal Teper. No dodal, že zákazníkom, ktorí preferujú vlastnú inštaláciu, ponúka SharePoint 2013 najväčší objem aktualizácií zo všetkých doterajších verzií.

Medzi najvýraznejšie novinky patrí zmena grafického rozhrania na dotykové v štýle Windows 8 alebo integrácie cloudového úložiska SkyDrive Pro, ktoré umožňuje ukladanie a zdieľanie dokumentov. Pod kapotou došlo k zlepšeniu správy úloh alebo prebudovaniu vyhľadávacieho nástroja so zdokonalením e-discovery a možnosťou publikácie na webe.

Nový je aj model vývoja webových aplikácií na vytváranie aplikácií SharePoint, ktoré umožňujú používať rozšírené programovacie jazyky ako JavaScript, PHP alebo .Net a vývojové nástroje ako Visual Studio 2012 alebo nové vývojové nástroje Napa balíka Office 365.

Aj keď SharePoint je pomerne úspešný nástroj na tvorbu intranetov a extranetov, najčastejšie sa kritizuje jeho slabá podpora sociálnych sietí. Nákup spoločnosti Yammer je odpoveď na tieto kritiky. Preto nie je prekvapujúce, že chce Microsoft túto sociálnu sieť integrovať priamo do svojho produktu.

Zdroj: computerworld.cz


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Gary Shapiro v Prahe predstavil, aký bude januárový CES

25.10.2016 00:13

Najväčšiu výstavu spotrebnej elektroniky a IT, ktorá sa koná začiatkom januára v Las Vegas, tradične predchádza séria propagačných podujatí CES Unveiled. Turné sa tentoraz začalo v Prahe. Veľtrh CES ...

Biznis

Notebook roka 2016 – hlasovať môžete už teraz

25.10.2016 00:10

Budete to mať naozaj ťažké. Dizajnové zmeny, procesory už siedmej generácie, SSD disky dosahujúce terabajtové hodnoty, a to všetko vtesnané do čoraz tenších šasi. Naopak, herné mašiny sa štíhlej línii ...

Biznis

JUMP soft je najrýchlejšie rastúca IT firma na Slovensku. Toto sú ďalšie

24.10.2016 00:08

Deloitte zverejnil rebríček 50 najrýchlejšie rastúcich technologických spoločností v strednej Európe. Zo Slovenska sa v rebríčku CE Technology Fast 50 umiestnilo tento rok 5 spoločností – najvyššie um ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá