Image
29.4.2014 0 Comments

Transform – 3D displej ako dynamický povrch môže vymodelovať akýkoľvek tvar

mit_transform.jpg Výroba objektov, ktoré ožijú - takouto metaforou by sa dala charakterizovať práca tímu vedcov z MIT Tangible Media Group. Ide o projekt Transform, ktorého cieľom je premeniť statické vybavenie (napr. nábytok) na dynamický prúd pohybu pomocou interakcie s človekom. Inšpiráciou boli dynamické interakcie medzi vetrom, vodou a pieskom v prírode. Svoju prácu predstavili vedci tento mesiac na podujatí Lexus Design Amazing exhibition v Miláne.

Transform sa opiera o skorší projekt Inform a dopĺňa ho. Ide o špeciálny stôl, ktorý má na povrchu kolíky. Tie sa na povel vysúvajú a zasúvajú a vytvárajú tak rôzne tvary. Inform dokáže preniesť cez internet napríklad pohyb ruky tým, že ho zariadenie z kolíkov doslova vymodeluje.

Stôl z projektu Transform má viac ako tisícku takýchto kolíkov, ktoré v reálnom čase reagujú na ľudské gestá. Stáva sa z neho akýsi dynamický displej umožňujúci človekovi interagovať s objektmi. Kinetická energia človeka, zachytená snímačom, spôsobí vlnenie reprezentované pohyblivými kolíkmi. V súčasnosti to pripomína skôr supermoderné divadelné predstavenie s rozvlneným stolom, ale zároveň je to príležitosť nazrieť na budúce technológie umožňujúce zmenu tvaru objektov. Stôl tvorí súčasť práce tímu zameranej na vytvorenie nového rozhrania.


„V budúcnosti počítače nebudú vyzerať ako počítače. Bude ich možné zabudovať do všetkého okolo nás," povedal člen výskumného tímu Daniel Leithinger.

V projekte sa miešajú zdanlivo nesúrodé oblasti výskumu. Skupina napríklad predstavila víziu nového materiálu s názvom Radical Atoms. Ide o predstavu hmoty, ktorá sa na povel ľubovoľne metamorfuje a v budúcnosti môže umožniť interakciu človeka s materiálom. Pritom všetky digitálne informácie budú mať fyzický prejav, takže bude možné komunikovať priamo s materiálom. Vedci takéto rozhranie nazývajú Material User Interface (MUI).


Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá