Image
29.4.2014 0 Comments

Transform – 3D displej ako dynamický povrch môže vymodelovať akýkoľvek tvar

mit_transform.jpg Výroba objektov, ktoré ožijú - takouto metaforou by sa dala charakterizovať práca tímu vedcov z MIT Tangible Media Group. Ide o projekt Transform, ktorého cieľom je premeniť statické vybavenie (napr. nábytok) na dynamický prúd pohybu pomocou interakcie s človekom. Inšpiráciou boli dynamické interakcie medzi vetrom, vodou a pieskom v prírode. Svoju prácu predstavili vedci tento mesiac na podujatí Lexus Design Amazing exhibition v Miláne.

Transform sa opiera o skorší projekt Inform a dopĺňa ho. Ide o špeciálny stôl, ktorý má na povrchu kolíky. Tie sa na povel vysúvajú a zasúvajú a vytvárajú tak rôzne tvary. Inform dokáže preniesť cez internet napríklad pohyb ruky tým, že ho zariadenie z kolíkov doslova vymodeluje.

Stôl z projektu Transform má viac ako tisícku takýchto kolíkov, ktoré v reálnom čase reagujú na ľudské gestá. Stáva sa z neho akýsi dynamický displej umožňujúci človekovi interagovať s objektmi. Kinetická energia človeka, zachytená snímačom, spôsobí vlnenie reprezentované pohyblivými kolíkmi. V súčasnosti to pripomína skôr supermoderné divadelné predstavenie s rozvlneným stolom, ale zároveň je to príležitosť nazrieť na budúce technológie umožňujúce zmenu tvaru objektov. Stôl tvorí súčasť práce tímu zameranej na vytvorenie nového rozhrania.


„V budúcnosti počítače nebudú vyzerať ako počítače. Bude ich možné zabudovať do všetkého okolo nás," povedal člen výskumného tímu Daniel Leithinger.

V projekte sa miešajú zdanlivo nesúrodé oblasti výskumu. Skupina napríklad predstavila víziu nového materiálu s názvom Radical Atoms. Ide o predstavu hmoty, ktorá sa na povel ľubovoľne metamorfuje a v budúcnosti môže umožniť interakciu človeka s materiálom. Pritom všetky digitálne informácie budú mať fyzický prejav, takže bude možné komunikovať priamo s materiálom. Vedci takéto rozhranie nazývajú Material User Interface (MUI).


Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá