Image
29.4.2014 0 Comments

Transform – 3D displej ako dynamický povrch môže vymodelovať akýkoľvek tvar

mit_transform.jpg Výroba objektov, ktoré ožijú - takouto metaforou by sa dala charakterizovať práca tímu vedcov z MIT Tangible Media Group. Ide o projekt Transform, ktorého cieľom je premeniť statické vybavenie (napr. nábytok) na dynamický prúd pohybu pomocou interakcie s človekom. Inšpiráciou boli dynamické interakcie medzi vetrom, vodou a pieskom v prírode. Svoju prácu predstavili vedci tento mesiac na podujatí Lexus Design Amazing exhibition v Miláne.

Transform sa opiera o skorší projekt Inform a dopĺňa ho. Ide o špeciálny stôl, ktorý má na povrchu kolíky. Tie sa na povel vysúvajú a zasúvajú a vytvárajú tak rôzne tvary. Inform dokáže preniesť cez internet napríklad pohyb ruky tým, že ho zariadenie z kolíkov doslova vymodeluje.

Stôl z projektu Transform má viac ako tisícku takýchto kolíkov, ktoré v reálnom čase reagujú na ľudské gestá. Stáva sa z neho akýsi dynamický displej umožňujúci človekovi interagovať s objektmi. Kinetická energia človeka, zachytená snímačom, spôsobí vlnenie reprezentované pohyblivými kolíkmi. V súčasnosti to pripomína skôr supermoderné divadelné predstavenie s rozvlneným stolom, ale zároveň je to príležitosť nazrieť na budúce technológie umožňujúce zmenu tvaru objektov. Stôl tvorí súčasť práce tímu zameranej na vytvorenie nového rozhrania.


„V budúcnosti počítače nebudú vyzerať ako počítače. Bude ich možné zabudovať do všetkého okolo nás," povedal člen výskumného tímu Daniel Leithinger.

V projekte sa miešajú zdanlivo nesúrodé oblasti výskumu. Skupina napríklad predstavila víziu nového materiálu s názvom Radical Atoms. Ide o predstavu hmoty, ktorá sa na povel ľubovoľne metamorfuje a v budúcnosti môže umožniť interakciu človeka s materiálom. Pritom všetky digitálne informácie budú mať fyzický prejav, takže bude možné komunikovať priamo s materiálom. Vedci takéto rozhranie nazývajú Material User Interface (MUI).


Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Budúcnosť bezdrôtového nabíjania. Ossia Cota sa postará o všetku elektroniku v celom dome

19.01.2017 00:30

Spoločnosť Ossia pútala pozornosť návštevníkov svojou pôsobivou demonštráciou už na vlaňajšom veľtrhu CES. A inak to nebolo ani v tomto roku. Bezdrôtová technológia Cota pozostáva z vysielača, prijím ...

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá