Image
29.4.2014 0 Comments

5 dôvodov, prečo grafén navždy zmení gadgety

grafen_164.jpg Grafén je údajne materiálom budúcnosti. Odborníci odhadujú, že zmení mobilné zariadenia, nositeľné technológie a akékoľvek gadgety tak, ako nič iné doteraz. Dôvodov je viacero, to podstatné si prečítate v piatich bodoch.

Odolnejší ako oceľ

Už dnes sa stretávame so zariadeniami, ktoré sa dokážu „uzdraviť" z drobných škrabancov - napríklad smartfón LG G Flex. Grafén posunie odolnosť zariadení na ďalšiu úroveň. Je totiž 200-násobne silnejší a odolnejší ako oceľ. Podľa odborníkov z American Chemical Society je to dané tým, že atómy uhlíka sú usporiadané v dvojrozmerných vrstvách.

Ohybný ako guma

Grafén je výborne ohybný a dokáže sa natiahnuť až o 20%. Taktiež je odolný voči vode. Aj preto s materiálom experimentuje napr. Samsung, ktorý ho chce použiť v ohybných displejoch mobilných a nositeľných zariadení.

Najtenšie a najľahšie zariadenia

Grafén je veľmi ľahký materiál. Grafénový prášok môžete položiť na kvetinu a lupienok kvetu sa nepohne ani nepokrčí. Vďaka tomu sa možno o pár rokov dočkáme telefónov, ktoré sú tenké ako papier alebo tabletov, ktoré môžete zložiť, keď zariadenie nepoužívate.

Vynikajúca výdrž batérie

Grafén neovplyvní iba to, ako budú zariadenia vyzerať. Výskumníci z Northwestern University vytvorili batériu, ktorá pozostáva z grafénu a kremíka. Nabila sa za 15 minút a dokázala poháňať zariadenie po dobu 1 týždňa.

Revolučný monitor aktivity

Podľa doktora Aravinda Vijayaraghavana by mohol grafén dokázať „komunikovať" s biologickými systémami. V praxi to znamená, že monitory aktivity by mohli ponúknuť oveľa lepšie funkcie - grafénové senzory údajne dokážu, okrem iného, skenovať nervový systém.

Výhodou, vďaka ktorej sa môže grafén čoskoro začať masovo vyrábať, sú výrobné náklady. Samsung údajne vyvinul revolučnú syntetickú technológiu, ktorá umožní rýchlu výrobu pri zachovaní nízkej ceny.

Zdroj: nbcnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá