Image
29.4.2014 0 Comments

5 dôvodov, prečo grafén navždy zmení gadgety

grafen_164.jpg Grafén je údajne materiálom budúcnosti. Odborníci odhadujú, že zmení mobilné zariadenia, nositeľné technológie a akékoľvek gadgety tak, ako nič iné doteraz. Dôvodov je viacero, to podstatné si prečítate v piatich bodoch.

Odolnejší ako oceľ

Už dnes sa stretávame so zariadeniami, ktoré sa dokážu „uzdraviť" z drobných škrabancov - napríklad smartfón LG G Flex. Grafén posunie odolnosť zariadení na ďalšiu úroveň. Je totiž 200-násobne silnejší a odolnejší ako oceľ. Podľa odborníkov z American Chemical Society je to dané tým, že atómy uhlíka sú usporiadané v dvojrozmerných vrstvách.

Ohybný ako guma

Grafén je výborne ohybný a dokáže sa natiahnuť až o 20%. Taktiež je odolný voči vode. Aj preto s materiálom experimentuje napr. Samsung, ktorý ho chce použiť v ohybných displejoch mobilných a nositeľných zariadení.

Najtenšie a najľahšie zariadenia

Grafén je veľmi ľahký materiál. Grafénový prášok môžete položiť na kvetinu a lupienok kvetu sa nepohne ani nepokrčí. Vďaka tomu sa možno o pár rokov dočkáme telefónov, ktoré sú tenké ako papier alebo tabletov, ktoré môžete zložiť, keď zariadenie nepoužívate.

Vynikajúca výdrž batérie

Grafén neovplyvní iba to, ako budú zariadenia vyzerať. Výskumníci z Northwestern University vytvorili batériu, ktorá pozostáva z grafénu a kremíka. Nabila sa za 15 minút a dokázala poháňať zariadenie po dobu 1 týždňa.

Revolučný monitor aktivity

Podľa doktora Aravinda Vijayaraghavana by mohol grafén dokázať „komunikovať" s biologickými systémami. V praxi to znamená, že monitory aktivity by mohli ponúknuť oveľa lepšie funkcie - grafénové senzory údajne dokážu, okrem iného, skenovať nervový systém.

Výhodou, vďaka ktorej sa môže grafén čoskoro začať masovo vyrábať, sú výrobné náklady. Samsung údajne vyvinul revolučnú syntetickú technológiu, ktorá umožní rýchlu výrobu pri zachovaní nízkej ceny.

Zdroj: nbcnews.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá