Image
29.4.2014 0 Comments

5 dôvodov, prečo grafén navždy zmení gadgety

grafen_164.jpg Grafén je údajne materiálom budúcnosti. Odborníci odhadujú, že zmení mobilné zariadenia, nositeľné technológie a akékoľvek gadgety tak, ako nič iné doteraz. Dôvodov je viacero, to podstatné si prečítate v piatich bodoch.

Odolnejší ako oceľ

Už dnes sa stretávame so zariadeniami, ktoré sa dokážu „uzdraviť" z drobných škrabancov - napríklad smartfón LG G Flex. Grafén posunie odolnosť zariadení na ďalšiu úroveň. Je totiž 200-násobne silnejší a odolnejší ako oceľ. Podľa odborníkov z American Chemical Society je to dané tým, že atómy uhlíka sú usporiadané v dvojrozmerných vrstvách.

Ohybný ako guma

Grafén je výborne ohybný a dokáže sa natiahnuť až o 20%. Taktiež je odolný voči vode. Aj preto s materiálom experimentuje napr. Samsung, ktorý ho chce použiť v ohybných displejoch mobilných a nositeľných zariadení.

Najtenšie a najľahšie zariadenia

Grafén je veľmi ľahký materiál. Grafénový prášok môžete položiť na kvetinu a lupienok kvetu sa nepohne ani nepokrčí. Vďaka tomu sa možno o pár rokov dočkáme telefónov, ktoré sú tenké ako papier alebo tabletov, ktoré môžete zložiť, keď zariadenie nepoužívate.

Vynikajúca výdrž batérie

Grafén neovplyvní iba to, ako budú zariadenia vyzerať. Výskumníci z Northwestern University vytvorili batériu, ktorá pozostáva z grafénu a kremíka. Nabila sa za 15 minút a dokázala poháňať zariadenie po dobu 1 týždňa.

Revolučný monitor aktivity

Podľa doktora Aravinda Vijayaraghavana by mohol grafén dokázať „komunikovať" s biologickými systémami. V praxi to znamená, že monitory aktivity by mohli ponúknuť oveľa lepšie funkcie - grafénové senzory údajne dokážu, okrem iného, skenovať nervový systém.

Výhodou, vďaka ktorej sa môže grafén čoskoro začať masovo vyrábať, sú výrobné náklady. Samsung údajne vyvinul revolučnú syntetickú technológiu, ktorá umožní rýchlu výrobu pri zachovaní nízkej ceny.

Zdroj: nbcnews.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá