Image
24.6.2016 0 Comments

Toyota chce do piatich rokov vyvinúť systém riadenia vozidla založený na umelej inteligencii

Toyota plánuje v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyvinúť systém na podporu riadenia s integrovanou umelou inteligenciou na zvýšenie bezpečnosti svojich vozidiel. Informoval o tom Gill Pratt, vedúci novo vytvorenej výskumnej divízie Toyota Research Institute (TRI).

Výskum a vývoj japonskej automobilky, ktorý sa zameriava na umelú inteligenciu a do ktorého chce Toyota počas 5 rokov investovať 1 miliardu dolárov, si kladie za cieľ zlepšiť bezpečnosť vozidiel tým, že umožní predvídať potenciálne nehody a zabrániť im.

Začiatkom tohto mesiaca aj domáci konkurent Honda Motor Co oznámil zriadenie novej inštitúcie zameranej na umelú inteligenciu a aj ostatné automobilky vrátane Fordu a Volkswagenu investujú do robotického výskumu.

Cieľom Toyoty je vyrobiť auto, ktoré dokáže samostatne jazdiť po diaľnici, do olympijských hier v Tokiu v roku 2020.

Zatiaľ čo súčasné asistenčné systémy vo veľkej miere využívajú obrazové snímače na vyhýbanie sa prekážkam vrátane iných vozidiel a chodcov v rámci jazdného pruhu, Pratt povedal, že TRI sa zameriava na riešenie umelej inteligencie, ktoré umožní autu uskutočniť úhybný manéver mimo rámca jedného jazdného pruhu.

„Inteligencia auta by vymyslela plán uhýbania. V podstate by to bolo niečo ako anjel strážny, stláčala by plynový pedál, otáčala volantom a používala brzdu súbežne s vami,“ povedal Pratt.

Japonsko však zápasí s rýchlym starnutím populácie, v čom vidí Toyota riziko v súvislosti s budúcim dopytom po súkromne vlastnených autách. Preto by spoločnosť mohla v budúcnosti začať vyrábať aj roboty na pomoc starším ľuďom. Odmietol však komentovať skoršie zvesti o tom, že automobilka vedie rokovania s materskou spoločnosťou Googlu Alphabet o kúpe Boston Dynamics a Schafts.

Zdroj: reuters.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá