Image
24.6.2016 1 Comments

Personalizované trójske kone v nanoveľkosti môžu pomôcť pri liečbe zápalov

Trójske kone v nanoveľkosti, vytvorené z vlastných  imunitných buniek pacienta, by mohli úspešne liečiť zápaly v prípade poškodenia jeho imunitného systému. Mohli by sa použiť na liečenie chorôb sprevádzaných zápalovými procesmi, napr. rakoviny či kardiovaskulárnych ochorení.

Medzinárodný tím pod vedením vedcov z houstonského Centra biometrickej medicíny opísal vznik nanočastíc nazvaných leukozómy, ktoré majú schopnosť liečiť lokalizované zápaly v organizme aj v prípade, že liečebné postupy používané v súčasnosti boli neúspešné. Ide teda o akúsi imitáciu bielych krviniek. Pri navrhovaní efektívnej platformy na dodávanie liečiv vychádzali vedci zo zloženia imunitných buniek v našom tele.

„Bunky imunitného systému, ako sú leukocyty, sa voľne pohybujú v cievach, rozpoznajú zápal a hromadia sa v zapálených tkanivách,“ vysvetlil Ennio Tasciotti, Ph.D., riaditeľ centra. „Pomáhajú im pri tom špeciálne receptory a ligandy na ich povrchu. Využili sme leukocyty pacienta a integrovali sme jeho špeciálne ligandy a receptory na povrch leukozómov. Použitím materiálu z jeho vlastného tela sme vybudovali systém na podávanie liečiva maskovaný za jeho obranný systém, teda akéhosi trójskeho koňa.“

Za normálnych okolností akútny zápal je nevyhnutná a prospešná súčasť obrany tela proti infekcii. No za určitých podmienok môže viesť k poškodeniu alebo zničeniu zdravých buniek. To je prípad autoimunitných chorôb, ako je reumatoidná artritída, lupienka a zápalové ochorenia čriev, ale aj ochorení, ako je Alzheimerova choroba, rakovina, srdcovo-cievne choroby a cukrovka 2. typu.

Leukozómy sú schopné zamerať sa na zapálené tkanivo, pretože si zachovávajú vlastnosti imunitných bunkových membrán, z ktorých sú vyrobené. Na vyhodnotenie ich efektivity ako „nosičov liečiv“ Tasciotti a jeho kolegovia vytvorili vačky z leukocytov myší a naplnili ich dexamatezónom (DXM), čo je protizápalový prostriedok.

Tieto „personalizované“ leukozómy s nákladom DXM použili na liečbu zápalov u myší. „Pri podávaní leukozómov sme pozorovali ich pripevnenie na povrch krvných ciev okolo zapáleného tkaniva a selektívne dodávanie DXM do postihnutých buniek,“ povedal Tasciotti.

Ošetrené myši vykazovali určité známky zlepšenia vrátane ústupu zápalu. Úspech tímu je povzbudzujúci.  Naznačuje, že membrány purifikované z iných typov buniek možno použiť ako „nanonosiče“ liečiv. „Kombinovaním bunkovej biológie a nanotechnológií môžeme vytvoriť cenné lekárske nástroje, ktoré pracujú v rámci prírodných zákonov, a nie popri nich,“ dodal Tasciotti.

Zdroj: phys.org

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

1 Comments

  1. zdes reakcia na: Personalizované trójske kone v nanoveľkosti môžu pomôcť pri liečbe zápalov
    24.6.2016 09:06
    Desim sa doby ked budu do buniek dodavat tz. lieciva nanoboti.
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá