Image
24.6.2016 1 Comments

Personalizované trójske kone v nanoveľkosti môžu pomôcť pri liečbe zápalov

Trójske kone v nanoveľkosti, vytvorené z vlastných  imunitných buniek pacienta, by mohli úspešne liečiť zápaly v prípade poškodenia jeho imunitného systému. Mohli by sa použiť na liečenie chorôb sprevádzaných zápalovými procesmi, napr. rakoviny či kardiovaskulárnych ochorení.

Medzinárodný tím pod vedením vedcov z houstonského Centra biometrickej medicíny opísal vznik nanočastíc nazvaných leukozómy, ktoré majú schopnosť liečiť lokalizované zápaly v organizme aj v prípade, že liečebné postupy používané v súčasnosti boli neúspešné. Ide teda o akúsi imitáciu bielych krviniek. Pri navrhovaní efektívnej platformy na dodávanie liečiv vychádzali vedci zo zloženia imunitných buniek v našom tele.

„Bunky imunitného systému, ako sú leukocyty, sa voľne pohybujú v cievach, rozpoznajú zápal a hromadia sa v zapálených tkanivách,“ vysvetlil Ennio Tasciotti, Ph.D., riaditeľ centra. „Pomáhajú im pri tom špeciálne receptory a ligandy na ich povrchu. Využili sme leukocyty pacienta a integrovali sme jeho špeciálne ligandy a receptory na povrch leukozómov. Použitím materiálu z jeho vlastného tela sme vybudovali systém na podávanie liečiva maskovaný za jeho obranný systém, teda akéhosi trójskeho koňa.“

Za normálnych okolností akútny zápal je nevyhnutná a prospešná súčasť obrany tela proti infekcii. No za určitých podmienok môže viesť k poškodeniu alebo zničeniu zdravých buniek. To je prípad autoimunitných chorôb, ako je reumatoidná artritída, lupienka a zápalové ochorenia čriev, ale aj ochorení, ako je Alzheimerova choroba, rakovina, srdcovo-cievne choroby a cukrovka 2. typu.

Leukozómy sú schopné zamerať sa na zapálené tkanivo, pretože si zachovávajú vlastnosti imunitných bunkových membrán, z ktorých sú vyrobené. Na vyhodnotenie ich efektivity ako „nosičov liečiv“ Tasciotti a jeho kolegovia vytvorili vačky z leukocytov myší a naplnili ich dexamatezónom (DXM), čo je protizápalový prostriedok.

Tieto „personalizované“ leukozómy s nákladom DXM použili na liečbu zápalov u myší. „Pri podávaní leukozómov sme pozorovali ich pripevnenie na povrch krvných ciev okolo zapáleného tkaniva a selektívne dodávanie DXM do postihnutých buniek,“ povedal Tasciotti.

Ošetrené myši vykazovali určité známky zlepšenia vrátane ústupu zápalu. Úspech tímu je povzbudzujúci.  Naznačuje, že membrány purifikované z iných typov buniek možno použiť ako „nanonosiče“ liečiv. „Kombinovaním bunkovej biológie a nanotechnológií môžeme vytvoriť cenné lekárske nástroje, ktoré pracujú v rámci prírodných zákonov, a nie popri nich,“ dodal Tasciotti.

Zdroj: phys.org

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

1 Comments

  1. zdes reakcia na: Personalizované trójske kone v nanoveľkosti môžu pomôcť pri liečbe zápalov
    24.6.2016 09:06
    Desim sa doby ked budu do buniek dodavat tz. lieciva nanoboti.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá