Image
3.12.2016 2 Comments

Tipy a triky: Ako na núdzový reštart BIOS-u a UEFI?

Vykonávali ste nejaké nastavenia BIOS-u alebo UEFI a výsledkom je počítač, ktorý sa odmieta zapnúť? Nič nie je stratené. Našťastie sa práve na tento prípad používa mechanizmus zápisu, pri ktorom sa môžu všetky používateľské nastavenia vymazať ako mávnutím čarovného prútika. Všetko externe, bez toho, aby sa počítač musel vôbec zapnúť. Nastavenia sú ukladané tak, aby pri odpojení od elektrického napájania došlo k ich zmazaniu. Bežne sú napájané zdrojom desktopu alebo hlavnou batériou notebooku a v prípade, že tieto zdroje energie nie sú dostupné, použije sa alternatíva v podobe malej gombíkovej batérie CR2032. Bežný používateľ onej zvyčajne ani netuší, pretože požiadavky na napájanie sú také malé, že batéria obvykle vydrží bez výmeny aj viac ako päť rokov (po vybití sa BIOS resetuje po každom odpojení počítača z elektrickej siete). Ak teda počítač z dôvodu zle nastaveného BIOS-u neštartuje, je načase tento núdzový elektrický obvod odpojiť a nastavenia BIOS-u vymazať.

Tlačidlový, trojpinový a dvojpinový spínač na reset nastavení BIOS-u

Takýto scenár je bežnejší na desktope, pretože jeho základné dosky mávajú veľké množstvo nastavení, napríklad na výrazné pretaktovanie jednotlivých komponentov. Ak to pri konfigurácii frekvencií a napájania používateľ preženie, môže sa stretnúť stým, že počítač vôbec nenabehne. Notebooky a ultrabooky z dôvodu malej konfigurovateľnosti hardvéru zvyčajne priveľké nastavenia neumožňujú a z hľadiska malého výkonu chladenia neprichádza do úvahy ani pretaktovanie. BIOS-y takýchto počítačov sú preto veľmi často osekané až na kosť a používateľovi neumožňujú nastaviť takmer nič. Preto je pravdepodobnosť toho, že po zlej konfigurácii systém nenabehne, značne menšia. Nech už resetujete BIOS na desktope, notebooku, ultrabooku, alebo all-in-one počítači, vždy si zapamätajte, že sa to vykonáva výhradne pri vypnutom zariadení.

Základné dosky desktopov majú reset BIOS-u takmer vždy riešený špecializovaným spínačom. Na doske ho nie je problém spoznať, pretože je pomerne výstižne pomenovaný. Mená sú síce rôzne, ale zvyčajne sa odvíjajú od výrazu CLEAR CMOS (teda zmaž pamäť CMOS). Okrem základnej podoby mena sa tak stretnete aj so skrátenými označeniami ako clr_cmos, clrtc, clrmos alebo ccmos. Z pravidla vybočuje označenie jbat, ktoré sa odvíja od batérie a jumpera, ale ide o totožnú vec. Spínač resetu BIOS-u je na drahších modeloch dosiek v podobe tlačidla, pričom v prípade high-endu sa stretnete aj s tým, že sa nachádza na zadnom paneli dosky, a teda je dostupný aj bez otvorenia skrinky. Bežnejšie je však interné umiestnenie v niektorom z rohov dosky tak, ako môžete vidieť na obrázku.

Na doskách v bežných cenových hladinách je spínač v netlačidlovej podobe a obsluhuje sa malou plastovou svorkou (v jej vnútri sú kovové kontakty), známou pod anglickým označením jumper. Tento spínač je zvyčajne umiestnený v blízkosti batérie, ale nie je to podmienka. Obyčajne má tri piny a jumper je osadený tak, že spája napríklad prvý a druhý pin. Reset BIOS-u sa vykoná tak, že sa jumper vytiahne a osadí na druhý a tretí pin. Resetovane je okamžité a jumper môžete následne vrátiť späť na pôvodnú neaktívnu pozíciu. Zriedkavejšie má spínač iba dva piny. V tomto prípade žiadny jumper na ňom nie je a očakáva sa, že pri resetovaní naň jumper osadíte. Pokiaľ žiadny nemáte, poobzerajte sa po okolí, či nejaký nie je na inom spínači dosky alebo na pripojenej karte. Pri vypnutom počítači jumper nie problém vziať odkiaľkoľvek, BIOS resetovať a potom ho vrátiť zas na pôvodné miesto (v núdzi sa dá zopnúť aj priložením skrutkovača).

Batéria CR2032 v ležatej a stojatej kolíske a v jednoduchom puzdre

Alternatívou k tomuto postupu je to, že vyberiete napájaciu batériu CR2032. Toto riešenie je menej pohodlné, pretože na rozdiel od použitia spínača nie je zmazanie okamžité. Potrebné množstvo prúdu je vskutku mizivé a BIOS sa resetuje až po tom, čo sa obvod samovoľne vybije, čo môže trvať jednu či dve minúty. Keďže neviete, kedy k tomu dôjde, musíte mu dať dostatočný čas a až následne batériu znova vrátiť apo štarte sa presvedčiť, či k resetu naozaj došlo. Batériu môžete pri vypnutom počítači vybrať bez akýchkoľvek príprav. Ak ide o klasickú ležatú kolísku, na jej jednej strane je malá pružinová západka s kontaktom, ktorú stačí odtlačiť tenkým skrutkovačom alebo iným tenkým pevným predmetom a batéria vyskočí von. Pri zriedkavejšej stojatej kolíske batériu stačí vysunúť zatiahnutím prstami.

Na prenosných počítačoch spínač na reset BIOS-u zvyčajne nenájdete a núdzové vymazanie nastavení tak možno vykonať len vybratím batérie CR2032. Na notebookoch a ultrabookoch býva uložená v akomsi vrecku či puzdre. V základe ide o omotanie batérie kusom tenkej plastovej fólie, ktorá drží kontakty. Batéria sa v takomto prípade nevyťahuje, namiesto toho sa odpája z konektora jej káblik. Ide o totožnú vec ako v kolískových konštrukciách a takisto musíte čakať dostatočne dlhý čas (jednu až dve minúty), kým k reštartu BIOS-u dôjde. Podobne ako kolíska batérie na doskách desktopov aj alternatívne puzdro notebookov a ultrabookov môže byť na rôznych miestach a neexistuje žiadne pravidlo, ktoré by pozíciu nejako určovalo. Často sa však volí pozícia, ktorá je relatívne dobre prístupná. Pokiaľ nemožno jednoduchým odskrutkovaním odobrať celý zadný kryt notebooku alebo jeho veľkú časť, batéria je veľmi často prístupná zvrchu notebooku po odobratí klávesnice. Každý model je však iný, a ak si chcete hľadanie ušetriť, je vhodné siahnuť po servisnom manuáli daného modelu.

Po reštarte BIOS-u a zapnutí počítača sa nábeh zastaví na úvodnej obrazovke, kde nájdete upozornenie, že nastavenia BIOS-u vrátane dátumu a času boli vymazané. Obrazovka vás vyzve, aby ste do BIOS-u vstúpili a potrebné nastavenia vykonali. Ako alternatívu vám ponúkne automatické vloženie základných nastavení od výrobcu. Skúsenejší používatelia budú, pochopiteľne, voliť prvú možnosť, pri ktorej si nastavia všetko sami.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

CES 2017: Lenovo predstavilo nové notebooky ThinkPad X1, Miix 720 a prvý smartfón s podporou Tango - Lenovo Phab 2

03.01.2017 00:09

Lenovo odštartovala ďalší ročník veľtrhu s celou škálou nových produktov. Nová generácia produktov radu ThinkPad X1 Carbon 2017 je najľahším 14-palcovým biznis notebookom, ktorý váži len 1,14kg a obsa ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako správne poskytovať IT pomoc a ako o ňu správne žiadať?

14.12.2016 09:40

Či už ste pokročilý používateľ počítača, ktorý často poskytuje IT pomoc známym a rodine, alebo ste to vy, kto o takúto pomoc zvyčajne žiada, ľahko sa stanete nechcenou príčinou frustrácie a obrovskej ...

Ako na to

Tipy a triky: Ako diagnostikovať a opravovať neúspešné upgrady Windows 10

14.12.2016 09:37

Microsoft prešiel s Windows 10 do celkom novej éry vývoja. Namiesto samostatných verzií Windows, vydávaných zvyčajne s odstupom dvoch až piatich rokov (XP, Vista, 7 a podobne), začal svoj systém vyvíj ...

2 Comments

 1. Chybicky v texte reakcia na: Tipy, triky a návody
  3.12.2016 13:12
  ,,Alternatívou ktomuto postupu je to, že vyberiete napájaciu batériu CR2032. Toto riešenie je menej pohodlné, pretože na rozdiel od použitia spínača nie je zmazanie okamžité. Potrebné množstvo prúdu je vskutku mizivé aBIOS sa resetuje až po tom, čo sa obvod samovoľne vybije, čo môže trvať jednu či dve minúty. Keďže neviete, kedy ktomu dôjde, musíte mu dať dostatočný čas aaž následne batériu znova vrátiť apo štarte sa presvedčiť, či kresetu naozaj došlo. Batériu môžete pri vypnutom počítači vybrať bez akýchkoľvek príprav. Ak ide oklasickú ležatú kolísku, na jej jednej strane je malá pružinová západka skontaktom, ktorú stačí odtlačiť tenkým skrutkovačom alebo iným tenkým pevným predmetom abatéria vyskočí von. Pri zriedkavejšej stojatej kolíske batériu stačí vysunúť zatiahnutím prstami.,, Opravte si to , mate tam kopec gramatickych chyb... Chybaju vam tam medzery.
  Reagovať
  • RE: Chybicky v texte reakcia na: Chybicky v texte
   Autor: Monika
   5.12.2016 15:12
   Dobry den, dakujeme za upozornenie. Chyby sme opravili. Redakcia
   Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá