Image
3.12.2016 1 Comments

Tipy a triky: Ako na núdzový reštart BIOS-u a UEFI?

Vykonávali ste nejaké nastavenia BIOS-u alebo UEFI avýsledkom je počítač, ktorý sa odmieta zapnúť? Nič nie je stratené. Našťastie sa práve na tento prípad používa mechanizmus zápisu, pri ktorom sa môžu všetky používateľské nastavenia vymazať ako mávnutím čarovného prútika. Všetko externe, bez toho, aby sa počítač musel vôbec zapnúť. Nastavenia sú ukladané tak, aby pri odpojení od elektrického napájania došlo kich zmazaniu. Bežne sú napájané zdrojom desktopu alebo hlavnou batériou notebooku av prípade, že tieto zdroje energie nie sú dostupné, použije sa alternatíva vpodobe malej gombíkovej batérie CR2032. Bežný používateľ onej zvyčajne ani netuší, pretože požiadavky na napájanie sú také malé, že batéria obvykle vydrží bez výmeny aj viac ako päť rokov (po vybití sa BIOS resetuje po každom odpojení počítača z elektrickej siete). Ak teda počítač zdôvodu zle nastaveného BIOS-u neštartuje, je načase tento núdzový elektrický obvod odpojiť anastavenia BIOS-u vymazať.

Tlačidlový, trojpinový advojpinový spínač na reset nastavení BIOS-u

Takýto scenár je bežnejší na desktope, pretože jeho základné dosky mávajú veľké množstvo nastavení, napríklad na výrazné pretaktovanie jednotlivých komponentov. Ak to pri konfigurácii frekvencií anapájania používateľ preženie, môže sa stretnúť stým, že počítač vôbec nenabehne. Notebooky aultrabooky zdôvodu malej konfigurovateľnosti hardvéru zvyčajne priveľké nastavenia neumožňujú azhľadiska malého výkonu chladenia neprichádza do úvahy ani pretaktovanie. BIOS-y takýchto počítačov sú preto veľmi často osekané až na kosť apoužívateľovi neumožňujú nastaviť takmer nič. Preto je pravdepodobnosť toho, že po zlej konfigurácii systém nenabehne, značne menšia. Nech už resetujete BIOS na desktope, notebooku, ultrabooku, alebo all-in-one počítači, vždy si zapamätajte, že sa to vykonáva výhradne pri vypnutom zariadení.

Základné dosky desktopov majú reset BIOS-u takmer vždy riešený špecializovaným spínačom. Na doske ho nie je problém spoznať, pretože je pomerne výstižne pomenovaný. Mená sú síce rôzne, ale zvyčajne sa odvíjajú od výrazu CLEAR CMOS (teda zmaž pamäť CMOS). Okrem základnej podoby mena sa tak stretnete aj so skrátenými označeniami ako clr_cmos, clrtc, clrmos alebo ccmos. Z pravidla vybočuje označenie jbat, ktoré sa odvíja od batérie a jumpera, ale ide o totožnú vec. Spínač resetu BIOS-u je na drahších modeloch dosiek v podobe tlačidla, pričom v prípade high-endu sa stretnete aj s tým, že sa nachádza na zadnom paneli dosky, a teda je dostupný aj bez otvorenia skrinky. Bežnejšie je však interné umiestnenie v niektorom z rohov dosky tak, ako môžete vidieť na obrázku.

Na doskách v bežných cenových hladinách je spínač v netlačidlovej podobe a obsluhuje sa malou plastovou svorkou (v jej vnútri sú kovové kontakty), známou pod anglickým označením jumper. Tento spínač je zvyčajne umiestnený v blízkosti batérie, ale nie je to podmienka. Obyčajne má tri piny a jumper je osadený tak, že spája napríklad prvý a druhý pin. Reset BIOS-u sa vykoná tak, že sa jumper vytiahne a osadí na druhý a tretí pin. Resetovane je okamžité a jumper môžete následne vrátiť späť na pôvodnú neaktívnu pozíciu. Zriedkavejšie má spínač iba dva piny. V tomto prípade žiadny jumper na ňom nie je a očakáva sa, že pri resetovaní naň jumper osadíte. Pokiaľ žiadny nemáte, poobzerajte sa po okolí, či nejaký nie je na inom spínači dosky alebo na pripojenej karte. Pri vypnutom počítači jumper nie problém vziať odkiaľkoľvek, BIOS resetovať a potom ho vrátiť zas na pôvodné miesto (v núdzi sa dá zopnúť aj priložením skrutkovača).

Batéria CR2032 vležatej astojatej kolíske av jednoduchom puzdre

Alternatívou ktomuto postupu je to, že vyberiete napájaciu batériu CR2032. Toto riešenie je menej pohodlné, pretože na rozdiel od použitia spínača nie je zmazanie okamžité. Potrebné množstvo prúdu je vskutku mizivé aBIOS sa resetuje až po tom, čo sa obvod samovoľne vybije, čo môže trvať jednu či dve minúty. Keďže neviete, kedy ktomu dôjde, musíte mu dať dostatočný čas aaž následne batériu znova vrátiť apo štarte sa presvedčiť, či kresetu naozaj došlo. Batériu môžete pri vypnutom počítači vybrať bez akýchkoľvek príprav. Ak ide oklasickú ležatú kolísku, na jej jednej strane je malá pružinová západka skontaktom, ktorú stačí odtlačiť tenkým skrutkovačom alebo iným tenkým pevným predmetom abatéria vyskočí von. Pri zriedkavejšej stojatej kolíske batériu stačí vysunúť zatiahnutím prstami.

Na prenosných počítačoch spínač na reset BIOS-u zvyčajne nenájdete anúdzové vymazanie nastavení tak možno vykonať len vybratím batérie CR2032. Na notebookoch aultrabookoch býva uložená vakomsi vrecku či puzdre. Vzáklade ide o omotanie batérie kusom tenkej plastovej fólie, ktorá drží kontakty. Batéria sa vtakomto prípade nevyťahuje,namiesto toho sa odpája zkonektora jej káblik. Ide ototožnú vec ako vkolískových konštrukciách atakisto musíte čakať dostatočne dlhý čas (jednu až dve minúty), kým k reštartu BIOS-u dôjde. Podobne ako kolíska batérie na doskách desktopov aj alternatívne puzdro notebookov aultrabookov môže byť na rôznych miestach aneexistuje žiadne pravidlo, ktoré by pozíciu nejako určovalo. Často sa však volí pozícia, ktorá je relatívne dobre prístupná. Pokiaľ nemožno jednoduchým odskrutkovaním odobrať celý zadný kryt notebooku alebo jeho veľkú časť, batéria je veľmi často prístupná zvrchu notebooku po odobratí klávesnice. Každý model je však iný, aak si chcete hľadanie ušetriť, je vhodné siahnuť po servisnom manuáli daného modelu.

Po reštarte BIOS-u azapnutí počítača sa nábeh zastaví na úvodnej obrazovke, kde nájdete upozornenie, že nastavenia BIOS-u vrátane dátumu ačasu boli vymazané. Obrazovka vás vyzve, aby ste do BIOS-u vstúpili apotrebné nastavenia vykonali. Ako alternatívu vám ponúkne automatické vloženie základných nastavení od výrobcu. Skúsenejší používatelia budú, pochopiteľne, voliť prvú možnosť, pri ktorej si nastavia všetko sami.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Ako na to

Tipy a triky: Ako na snímku obrazovky na akomkoľvek počítači s Windows?

02.12.2016 00:13

Ak snímky obrazovky robíte často apotrebujete napríklad funkcie na posun stránok alebo snímanie zobrazenia pri vyššom rozlíšení displeja, zrejme používate nejakú špecializovanú aplikáciu. Väčšina použ ...

Ako na to 1

Tipy a triky: Ako aplikácii prednastaviť spúšťanie s administrátorskými právami?

30.11.2016 00:10

Väčšina aspoň trochu skúsenejších používateľov vie, že aj keď máte na operačnom systéme Windows vytvorený administrátorský účet, aplikácie pre bezpečnosť nefungujú vždy splnými administrátorskými práv ...

Ako na to 2

Tipy a triky: Ako vypnúť uzamykaciu obrazovku vo Windows 10?

29.11.2016 00:10

Rozčuľuje vás, že pred každým prihlásením doúčtu vášho počítača musíte prejsť uzamykacou obrazovkou? Windows 10 na tejto obrazovke ukazuje čas,dátum anejakú zaujímavú fotografiu zrôznych kútov sveta. ...

1 Comments

  1. Chybicky v texte reakcia na: Tipy, triky a návody
    3.12.2016 13:12
    ,,Alternatívou ktomuto postupu je to, že vyberiete napájaciu batériu CR2032. Toto riešenie je menej pohodlné, pretože na rozdiel od použitia spínača nie je zmazanie okamžité. Potrebné množstvo prúdu je vskutku mizivé aBIOS sa resetuje až po tom, čo sa obvod samovoľne vybije, čo môže trvať jednu či dve minúty. Keďže neviete, kedy ktomu dôjde, musíte mu dať dostatočný čas aaž následne batériu znova vrátiť apo štarte sa presvedčiť, či kresetu naozaj došlo. Batériu môžete pri vypnutom počítači vybrať bez akýchkoľvek príprav. Ak ide oklasickú ležatú kolísku, na jej jednej strane je malá pružinová západka skontaktom, ktorú stačí odtlačiť tenkým skrutkovačom alebo iným tenkým pevným predmetom abatéria vyskočí von. Pri zriedkavejšej stojatej kolíske batériu stačí vysunúť zatiahnutím prstami.,, Opravte si to , mate tam kopec gramatickych chyb... Chybaju vam tam medzery.
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá