Image
13.1.2015 0 Comments

Test zariadení 2 v 1

Konvertibilné tablety, hybridné zariadenia alebo 2 v 1. Všetky tieto názvy definujú prístroje, ktoré vám predstavíme na nasledujúcom článku. Ak chcete tablet, ktorý sa dá používať ako notebook a dokonca ho dokáže nahradiť, potom si môžete vybrať z nasledujúcej ponuky svojho favorita.

QR_specifikacia.png

: V našej redakcii sa objavilo prvé 2 v 1 zariadenie s novým procesorom Intel Core m. Ukazujeme ako sa s ním pracuje a hovoríme o jeho výdrži na batériu.

Acer Aspire Switch 12

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Tento model je svojím spôsobom najzaujímavejšie zariadenie 2 v 1 v tomto článku. Dôvodom je procesor, ale aj dizajn. Zatiaľ čo ostatné modely majú veľmi podobnú konfiguráciu procesorov Intel Atom, Acer Aspire Switch 12 vyťahuje silnú zbraň v podobe novinky Intel Core M.

acer.jpg

Nenechajte sa odradiť informáciou o dvoch jadrách a o základnej frekvencii 800 MHz. Tablet pracuje s taktom až 2 GHz, ak to situácia vyžaduje. Stačí sa pozrieť na výsledky meraní a razom je viditeľný rozdiel v porovnaní s konkurenciou. Hráčov poteší najmä grafický výkon, ktorý je v rámci zariadení tohto typu vynikajúci. Zahrali sme si napr. hru Borderlands: The Pre-Sequel, čo je strieľačka stará pár mesiacov.

A hoci nie je prehnane náročná na hardvér, tablety s Intel Atomom si s ňou neporadia. Intel Core M sa z hľadiska výkonu výrazne približuje dnešným notebookom (porovnajte si výsledky s testom notebookov), je však zaujímavý pasívnym chladením. Preto nás zaujímala aj teplota povrchu. Bez záťaže sme namerali 27 °C, pri hraní náročnejších hier sa ľavá horná časť tela po chvíli rozohriala na 47 °C.

Takáto teplota je nepohodlná na dotyk, ale zariadenie pravdepodobne nebudete držať v rukách pre veľkosť obrazovky. Hrúbka 16,5 mm je vzhľadom na 12,5-palcovú obrazovku akceptovateľná a pri používaní vám nebude prekážať. Hmotnosť je 1,4 kg, ale je fakt, že toto zariadenie spadá do trochu inej kategórie ako ostatné modely.

Hlavná časť tela zariadenia má 12,5-palcový displej a je zaujímavá zabudovaným stojanom. Ten si predstavte ako notebook, ktorý je v polovici klávesnice prerezaný. Vrchná polovica tejto časti neobsahuje nič s výnimkou bočného portu USB a je pripevnená k prístroju. Umožňuje však rotáciu, vďaka čomu funguje ako stojan. Spodná časť je sama klávesnica, ktorú možno magneticky pripojiť k prednej alebo zadnej strane. Prípadne ju používať bezdrôtovo. Opis je zložitý, na lepšiu predstavu si pozrite priložený obrázok alebo naše video na virtuálnom DVD.

acer2.jpg

Acer Aspire Switch 12 má naozaj unikátny dizajn, ktorý sa odlišuje od všetkého, čo sme doteraz v kategórii 2 v 1 videli. Obyčajne sa stretávame so štýlom notebooku a odnímateľným displejom. Toto je však niečo úplne iné. Stojan vám nebude prekážať, pretože pre rozmery a hmotnosť budete s „tabletom" inak pracovať ako s menšími modelmi. Takmer vždy ho niekam položíte - či už na kolená, alebo na stôl. Nevýhodou dizajnu je to, že pánt sa nedá otáčať o 360°. Preto vám klávesnicová časť neochráni displej, čo je nepríjemné najmä pri prenášaní. A to aj napriek tomu, že displej je chránený ochranným sklom Gorilla Glass 3. Je to zvyk.

Chvíľu si budete zvykať aj na klávesnicu a absenciu touchpadu. Ten nahradil trackpoint. No aj vďaka dotykovému displeju budete so zariadením pracovať iným spôsobom ako s bežnými notebookmi. Aspire Switch 12 ponúka spolu až 5 rôznych spôsobov použitia a všetky sú využiteľné. Chválime aj operačnú pamäť s veľkosťou 4 GB a 60 GB disk SSD. Používateľ má k dispozícii 40 GB. Nechýba ani štandardná portová výbava, ktorá sa chváli konektorom micro USB 3.0.

Testovanie tohto modelu sme si počas prípravy článku užili asi najviac. Intel Core M príjemne prekvapil výkonom, takže tablet si môžete pripojiť k monitoru a pracovať bez kompromisov. Dobrá je aj výdrž batérie na úrovni 5 hodín. V reálnej prevádzke môžete teoreticky získať o hodinku či dve dlhšiu výdrž. No pri hraní s dlhšou výdržou, ako sú 3 hodiny, nepočítajte.

Acer Aspire Switch 12 je typ zariadenia, ktorý si vieme predstaviť ako náhradu za notebook. Pri práci s 12,5-palcovým displejom sa dá pomerne pohodlne pracovať aj v rozhraní pracovnej plochy a viacero spôsobov používania predstavuje potenciálnu výhodu oproti klasickým notebookom. Je to však vec zvyku.

Cena: 649 EUR
Zapožičal: Acer

ASUS Transformer Book T200TA

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg ASUS Transformer Book T200TA je druhá generácia konvertibilného tabletu od ASUSu. Tá prináša väčší displej a lepšiu hardvérovú výbavu a zachováva si špecifický dizajn. Ten sme opisovali už pred rokom, ale výraznejšie zmeny sme si nevšimli ani v prípade nového modelu.

Nedá sa povedať, že by bolo na koncepte Transformer Booku niečo zlé. Konkurencia však ukázala, že pripájanie displeja ku klávesnici môže fungovať aj pohodlnejšie, flexibilnejšie a modernejšie. No ide o kozmetický detail, ktorý sme pri používaní T200-ky až tak nevnímali. Dôvod bol ten, že toto zariadenie sme väčšinu čase využívali na prácu, teda v režime notebooku.

asus.jpg

Transformer Book T200TA má 11,6-palcový displej. Ten je o 1,5 palca väčší v porovnaní s prvou generáciou a poznať to nielen na väčšej zobrazovacej ploche, ktorú oceníte pri práci, ale aj na lepšom rozložení klávesnice. Tá má viac priestoru, takže klávesy sú väčšie. Oceníte to pri písaní, s klávesnicou sa pohodlnejšie pracuje. Komfortný touchpad je samozrejmosť. Hoci dokovacia klávesnica neobsahuje druhú batériu, vo vybraných modeloch má zabudovaný pevný disk. V našom prípade sme tak získali 465 GB ďalšieho priestoru. Ak disk nie je súčasťou vášho modelu, dokovacia klávesnica ponúka voľnú šachtu. Aj vďaka nej je klávesnica mierne naklonená.

Tablet s 32 GB úložiskom mal pre používateľa použiteľné miesto s veľkosťou 17,1 GB. Je zrejmé, že pri takejto konfigurácii musíte premýšľať, aké programy kam nainštalujete, resp. ktoré multimédiá si uložíte priamo do tabletu, aby sa vám nestalo, že si budete chcieť pozrieť film alebo použiť aplikáciu a zistíte že, dáta sú uložené v klávesnici. A tá by vám v aktuálnej situácii prekážala. Vždy si však môžete rýchlo dáta skopírovať, takže tento dizajn chválime. 11,6-palcová obrazovka sa prejavuje aj na vyššej hmotnosti tabletovej časti. Tá má 780 gramov, takže zariadenie budete držať obvykle v dvoch rukách, prípadne si ho položíte na kolená.

asus2.jpg

Prístroj poháňa procesor Intel Atom Z3775 so štyrmi jadrami a základnou frekvenciou 1,46 GHz. Vo výbave sa nachádza aj 2 GB operačná pamäť. S reakciou systému sme boli spokojní. Transformer Book sme využívali najmä na kancelársku prácu a zariadenie si bez problémov poradilo aj s ľahkým multitaskingom - kombinácia počúvania hudby, internetového prehliadača a dokumentov. Používateľský zážitok bol na veľmi dobrej úrovni, porovnateľný s lacnejšími notebookmi. Zahrali sme si aj menej náročné hry.

Transformer Book chválime aj za výbavu portov. Prekvapil nás najmä eternet, ktorý dopĺňa dva plnohodnotné porty na dokovacej klávesnici. Na tabletovom tele nájdete micro USB, microSD a výstup micro HDMI. Nechýbajú kamery na videohovory. Potešilo aj rýchle nabíjanie - zariadenie bolo do 2 hodín úplne nabité. V rámci testovania sme namerali výdrž 5 hodín a 12 minút. Výdrž môže dosiahnuť až 6 ÷ 7 hodín v závislosti od používania. Kvalita reproduktorov je na dobrej úrovni, aj keď zvuk niekedy pôsobí orezane.

Transformer Book T200TA je šikovne navrhnuté konvertibilné zariadenie. Z testovaných modelov najvýraznejšie pripomína notebook, resp. jeho náhradu. Chválime používateľský zážitok, cenu aj dostatok výkonu na bežné potreby. Notebooky v totožnej cenovej rovine sú stále o niečo výkonnejšie, ale ak hľadáte dobré riešenie 2 v 1 za rozumnú cenu, Transformer Book T200TA je náš favorit.

Cena: 389 EUR
Zapožičal: ASUS

Fujitsu Stylistic Q584

Desaťpalcový tablet spoločnosti Fujitsu je určený primárne na podnikové využitie. Odzrkadľuje sa to na cene a na niektorých vlastnostiach, ktoré sú pre bežného používateľa nadbytočné. Na druhej strane k tabletu si môžete dokúpiť aj dokovaciu stanicu, čo je výborné príslušenstvo, ak chcete nahradiť všetky zariadenia.

fujitsu.jpg

Plastové telo je vodotesné. Stylistic Q584 je dostupný aj vo verzii, ktorá mení odolnosť proti vode za čítačku smart kariet. Pri pohľade na hardvérovú konfiguráciu je zrejmé, že Fujitsu sa nesnaží šetriť. Procesor Intel Atom Z3770 je v podstate štandard, ale operačná pamäť s veľkosťou 4 GB a najmä 128 GB úložisko je výbava, s ktorou sa v 10" modeloch bežne nestretnete. Dodajme, že používateľ má k dispozícii 79 GB.

Väčšiu operačnú pamäť oceníte pri náročnejšom multitaskingu, najmä keď tablet pripojíte cez dokovaciu stanicu k monitoru. Nechýba slot microSD, ale bez neho sa v tomto prípade bez problémov zaobídete. Chválime aj stylus, ktorý zjednodušuje používanie systému v prostredí pracovnej plochy. Tablet obsahuje plnohodnotný port USB 3.0 a konektor micro USB. Zaujímavé je aj rozlíšenie 2560 × 1600. Oceníte ostrosť displeja, ale reálne sme si vystačili aj s full HD rozlíšením. Chválime výdrž zariadenia, ktorá bola najlepšia v rámci testovaných modelov.

Súčasťou balenia je dokovateľná klávesnica. Tá má pomerne zaujímavý dizajn. Je hrubá 0,7 mm a neobsahuje nijaké porty. Aby sa tablet nepreklopil, zospodu klávesnice sa dá vytiahnuť špeciálna podložka. Zároveň možno tablet sklopiť a nosiť ho ako notebook. Hmotnosť je tesne pod hranicou 1 kg.

Chválime aj dokovaciu stanicu, ktorá obsahuje 3 plnohodnotné porty USB, eternet, výstup HDMI a VGA. Toto príslušenstvo využijete na pracovnom stole a vďaka nemu môžete tablet používať počas cestovania aj pri práci v kancelárii. Fujitsu Stylistic Q584 je nadštandardne vybavený a kvalitný tablet, čo sa prejavuje aj na jeho vysokej cene. Aj preto nájde uplatnenie skôr v biznise ako v bežných domácnostiach.

Cena: 1535 EUR
Zapožičal: Fujitsu

Lenovo MIIX 3

TIP_REDAKCIE_PC REVUE_male.jpg Desaťpalcový tablet s Windows od Lenova nás potešil hmotnosťou a cenou. Je to najľahšie a najlacnejšie zariadenie v teste. Zároveň ide o prístroj, ktorý sa tvári v prvom rade ako tablet. Dokovateľnú klávesnicu nemá, v balení nájdete obal s klávesnicou. Oproti predchádzajúcej generácii ide o výraznú zmenu. Zariadenie v ochrannom obale pripomína hrubší zošit.

lenovo.jpg

Toto riešenie určite ocení skupina používateľov, ktorí nehľadajú konvertibilný notebook, ale tablet, na ktorom v prípade potreby môžu aj písať. Lákadlom je cena, ktorá patrí medzi najnižšie - 300 EUR za 10-palcový full HD tablet, obal, klávesnicu a Office 365 na jeden rok je dobrá ponuka nielen pre študentov.

Hardvérová výbava je štandardná a prakticky totožná s ostatnými tabletmi s procesorom Intel Atom. K dispozícii máte 19,3 GB priestoru. Z používateľského hľadiska sa nám páči koncept zariadenia - je iný ako v prípade ostatných modelov. Variabilitu riešení chválime. Na druhej strane plastové telo neobsahuje klasický port USB, čo môže niekomu chýbať. Nenájdete ho ani na klávesnici.

Obal funguje aj ako stojan a zariadenie môžete teoreticky používať aj na kolenách. V tomto prípade je však stojan labilný, dvojnásobne počas cesty autobusom. Preto odporúčame používať režim stojana na pevnom a stabilnom povrchu. Obal však prekvapí viacerými spôsobmi použitia. Netreba sa báť experimentovať, prípadne si pozrieť rôzne spôsoby použitia stojana na internete.

MIIX 3 chválime za kvalitu spracovania. Tablet, ale aj celé riešenie pôsobia elegantne. Ide jednoznačne o najkrajšie zariadenie v teste. Keby sme chceli od tabletu viac ako konzum obsahu, uvažovali by sme nad týmto modelom. Je to výborný stred medzi tabletmi na zábavu a konvertibilnými zariadeniami na prácu, ktoré chcú nahradiť notebooky. Tablet poteší 3-mesačným predplatným v službe Hudba Google Naplno pre nových používateľov.

Lenovo MIIX 3 takisto predstavuje výbornú alternatívu k podobne drahým modelom s Androidom. Výdrž batérie bola druhá najlepšia v teste. Tablet fungoval spoľahlivo a jediná pripomienka smeruje k obalu - vkladanie a vyťahovanie zariadenia by mohlo byť pohodlnejšie. Zaujímavé je, že MIIX 3 sa ako jediný prístroj v teste nabíja pomocou kábla micro USB.

Cena: 299 EUR
Zapožičal: Lenovo

Prestigio MultiPad Visconte 3 810TE3G

Tablet od Prestigia kúpite samostatne za cenu 268 EUR. Ak ho však chcete používať ako konvertibilné zariadenie, budete potrebovať klávesnicu s touchpadom. Za ňu doplatíte ďalších 33,70 EUR. K dispozícii je aj špeciálny obal, ktorý sa svojím konceptom výrazne podobá na Lenovo MIIX 3, ale zaostáva z hľadiska elegancie. Podobné sú aj parametre. Rozdielne je rozlíšenie 1280 × 800, ktoré nás však neobmedzovalo. Druhý rozdiel je menej dostupného miesta - 13,1 GB. Kombinácia obalu s klávesnicou funguje podobne, ale obal je menej kvalitný a neponúka toľko možností ako Lenovo. Tablet v rámci krátkodobého testovania fungoval bez problémov. Chválime plnohodnotný port USB, ktorý je na zariadení viac účelný ako estetický.

prestigio.jpg

MultiPad Visconte 3 810TE3G sa výraznejšie neodlišuje od konkurencie. Poslúži na tie isté účely ako Lenovo MIIX 3 a prípadne aj ASUS Transformer. Operačný systém reaguje totožne a beží rovnako stabilne. Veľmi podobné sú aj výsledky meraní. Dobré rozdiely si všimnete z hľadiska reprodukcie zvuku, ale odlišnosti nie sú výrazné. Konkurencia má oproti Prestigiu zopár výhod (prepracovanejší dizajn a lepšie konvertibilné riešenie, kvalitnejší displej), MultiPad útočí podporou mobilného internetu. Práve táto vlastnosť môže byť rozhodujúca pri výbere medzi Lenovo MIIX 3 a Prestigiom. A takisto aj vzťah k značke.

Cena: 268 EUR (tablet), 33,70 EUR (klávesnica)
Zapožičal: Prestigio

41- tab.jpg

42 tab.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Inovovaná služba DOCKitIN

08.11.2016 11:51

V septembrovom čísle sme predstavili túto zaujímavú službu, ktorá umožňuje spravovať vaše osobné papierové dokumenty, prípadne dokumenty živnostníka či malej firmy. Poskytne vám prístup do mobilnej ap ...

Recenzie

TOP WIN

08.11.2016 11:41

AutoCAD 360 Pre tých, ktorí sa chystajú vkročiť do sveta nákresov, náčrtov, návrhov a profesionálnej grafiky, je určená táto aplikácia. K dispozícii je zadarmo, no aj tak poskytuje niekoľko zaujímavý ...

Recenzie

Ochrana pre celú firmu: AVG Internet Security Business

08.11.2016 11:38

AVG sa i po odkúpení Avastom naďalej používa a napreduje. Výsledkom je nový build Internet Security, určený do podnikového prostredia (ďalej už iba ISB). Pozrime sa, čo a ako v rámci tohto balíka fung ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá