Image
13.1.2015 0 Comments

Zvuková výbava na rôzne využitie

V tomto teste máme tri reproduktory. Každý z nich je niečím výnimočný. Či už chcete špecializovaný reproduktor s možnosťou zapojenia do páru, rádiobudík, alebo „priestorové stereo", máme pre vás tie pravé modely.

zvukova.jpg

Clint Asgard Freya BT

Dizajnovo spracovaný reproduktor bude vhodným doplnkom do každej miestnosti. Vcelku vydarený produkt naráža na niekoľko zásadných „ale". Jedno z nich je použitie iba monofónneho meniča. Ten má síce výkon 7 W RMS, no do takéhoto veľkého tela by sa zmestili aj dva meniče. Valcový tvar môže vzbudzovať dojem priestorového šírenia zvuku, no z omylu nás vyvedie natočenie prednej mriežky do iného smeru. Výrobca teda použil klasické smerové prehrávanie. Na zadnú stranu totiž umiestnil konektory na napájanie, konektor USB a audiovstup. Káble by aj tak nedovoľovali jeho prílišné natáčanie do požadovanej polohy.

Ashgard.jpg

Dobrá správa je, že reproduktor má vstavaný akumulátor s kapacitou 2200 mAh. Výdrž v tomto režime je zhruba päť hodín. Materiálové vyhotovenie nevybočuje zo zabehnutého štandardu. Je efektné a ten, kto si potrpí na dizajn, bude s celkovým dojmom spokojný. Horná strana má plastový povrch s jemným výbrusom. Na ňom sa však ľahko prejavia škrabance a otery plastu. Ovládacie prvky sú určené na ovládanie skladieb a hlasitosti a pozastavenie prehrávania. Združené funkcie cez stláčanie oboch tlačidiel hlasitosti alebo prechádzania medzi skladbami umožňujú párovanie. Keď už sme pri párovaní, okrem audiovstupu sa dá využiť aj prenos cez Bluetooth.

Výrobca pridal možnosť prepojenia dvoch takýchto zariadení. Na zadnej strane je tlačidlo na párovanie dvoch reproduktorov. Otázkou je opäť reálna potreba spojiť dva reproduktory na vytvorenie stereofónneho zvuku. Pri súčte ceny za oba modely sa mnohí poohliadnu niekde inde. Párovanie je jednoduché a stačí postupovať podľa návodu. Horšie je to s následným prehrávaním zvuku. To by chcelo väčšie odladenie zo strany výrobcu. Nakoniec sa nám podarilo spojiť ich, no prehrávanie zvuku prebiehalo len z jedného reproduktora. Neustále blikanie štyroch bielych LED diód na prednej strane bolo pre nás skôr rušivé.

Na zvuku cítiť výkon meniča, ale aj to, že hrá v monofónnom režime. Zvuk je mierne zastretý. Dostanete relatívne silné basy, no stredy a výšky nie sú také prenikavé ako by sme v tejto cenovej relácii čakali. V ponuke je aj verzia s Wi-Fi a podporou AirPlay alebo priameho prepojenia. Tá stojí 199 EUR.

Hodnotenie:

Dizajn, hudobný výkon, silné basy
Otázna potreba párovania dvoch modelov, iba monofónny menič, zastreté výšky a stredy


Cena: 149 EUR
Zapožičal: WESTech

JBL Horizon

Raňajšie vstávanie je zrejme ťažké pre každého z nás, no dá sa spríjemniť. Zvonenie mobilu môžete nahradiť budením z tohto multifunkčného reproduktora/rádiobudíka. Budiť sa môžete nechať jednou z piatich rozhlasových staníc alebo vašou hudbou z mobilu. Dizajn je kruhový a podstava nezaberie veľa miesta na nočnom stolíku. Na prednej strane je veľký maticový displej s LED podsvietením. To sa mení automaticky na základe okolitého osvetlenia. Špecialitou je zadná strana, ktorá má po kruhovom obvode teplé biele osvetlenie. To sa zapína ešte pred zazvonením jedného z budíkov. Špecialitou modelu Horizon je totiž nastavenie dvoch budíkov.

JBL_horizon_hero_WHT.jpg

Môžete si tak nastaviť časy pre dve osoby, no vzhľadom na to, že bude len na jednej strane postele, vidíme zmysel v nastavení záložného budenia skôr v prípade, keby ste prvé „omylom" vypli. Ovládanie je veľmi jednoduché a hlavné tlačidlo na hornej strane uspáva budík a zapína svetlo. To sa nám páčilo aj ako doplnok jemného osvetlenia pred spaním. Po obvode sú v hornej časti tlačidlá na prechádzanie skladbami, nastavovanie rádia a hodín. Všetky funkcie sa ovládajú odtiaľto. Na boku sú dva konektory USB na nabíjanie zariadení. Napájanie je externé, batéria v spodnej časti slúži ako záložný zdroj pre hodiny. Ani pri odpojení od elektriny alebo výpadku prúdu sa nezruší nastavené budenie.

Horizon nie je len rádiobudík. Je to zároveň reproduktor na počúvanie hudby. Hrá kvalitne, a ako už od JBL čakáme, sú tu aj silno znejúce basy. Ide vlastne o multimediálny reproduktor s dobrou kvalitou zvuku, ktorý zároveň prináša funkcie budenia a rádia FM/AM. Basy sa nám síce zdali menej dynamické a výšky jemne zastreté, no ako celok na nás urobil tento model veľmi dobrý dojem. Vidno, že ho výrobca riadne vyladil jednak zo stránky dizajnu a systému ovládania, no nezabudol ani na hudobný prejav. Aj napriek menším výhradám si vieme reproduktor predstaviť aj ako hlavnú súčasť na prenos zvuku z tabletu pri sledovaní filmov. Dodáva sa v bielom a čiernom vyhotovení.

Hodnotenie:

Konštrukcia a ovládanie, jemné osvetlenie zo zadnej časti, dva budíky, záložný zdroj, kvalita reprodukcie
Mierne zastreté výšky

Cena: 99 EUR
Zapožičal: DSI Slovakia

Microlab M 200 Platinum

Cena týchto reproduktorov je najnižšia spomedzi testovaných modelov. Vieme, že ide o trochu iný typ zostavy, kde je dostatok priestoru na vytvorenie zvuku aj bez špeciálnych technológií. Hneď na úvod konštatujeme, že hrajú veľmi dobre. Cena 49 EUR v nás vyvoláva mierny skepticizmus, v tomto prípade však nebol opodstatnený. Samostatný basový reproduktor má v zadnej časti korekciu intenzity basov. Je nelineárny, a tak najviac jeho výkon pocítite až pri vyšších hladinách nastavenia intenzity. Model Platinum sa vyznačuje skrášlením satelitov.

JBL_horizon_hero_WHT.jpg

Majú akrylátový stojan a vyzerajú dobre. Výrobca ich pripravil tak, aby poskytli ozvučenie aj v reprezentatívnych priestoroch. Na subwoofer je použitá doska MDF, satelity sú z plastu, hrajú však veľmi dobre. Zamerané sú na stredo/výškovú reprodukciu a vytvoria veľmi dobrý zvuk, aj keď nie sú úplne nasmerované na používateľa. Ich rozmiestnením do priestoru získate vynikajúce stereo. Ide o káblové riešenie, takže treba počítať s káblami od satelitov a diaľkovým ovládaním. To sa podľa vzoru iných zariadení tejto značky uskutočňuje na kruhovom potenciometri. Do kruhového ovládača môžete zapojiť aj slúchadlá alebo vstupné zariadenie. Má jemné otáčanie, ktoré si vás navyše podmaní svojou jemnou korekciou hlasitosti. Výborný nápad, sme radi, že ho Microlab použil aj v tejto zostave. Ak hľadáte zostavu 2.1 za bezkonkurenčnú cenu a s výborným hlasovým prejavom, toto je správna voľba.

Hodnotenie:

Vynikajúce podanie stereofónneho zvuku, akrylátový stojan satelitov, vstup/výstup na ovládači
Žiadne podstatné

Cena: 49 EUR
Zapožičal: Microlab

Verdikt PC REVUE

Clint Asgard Freya BT je zaujímavý počin. Vyzerá veľmi dobre, umožní spárovanie s ďalším rovnakým modelom. Naše výhrady k tomuto monofónnemu reproduktoru by sa hravo zotreli, nebyť pomerne vysokej ceny. JBL Horizon je rádiobudík, ktorý hrá ako bežný multimediálny reproduktor. Je to zaujímavý produkt, ktorý má reálne využitie v spálni. Microlab M 200 Platinum nie je len „počítačová" zostava reproduktorov. S týmto dizajnom si ich dáte aj do obývačky a získate veľmi dobrý zvuk za skutočne akceptovateľnú cenu.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie 1

Tipy na darčeky pod stromček: Hodinky, klávesnica, slúchadlá...

22.12.2016 00:16

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Smartfón, fotoaparáty a kamery

16.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Recenzie

Tipy na darčeky pod stromček: Notebooky, tablety a monitory

14.12.2016 00:12

Hľadáte inšpiráciu na darčeky pre svojich blízkych? Možno vám príde vhod náš redakčný výber produktov, ktoré by každý z nás v redakcii chcel nájsť pod stromčekom, prípadne ich odporúča ostatným pre ic ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá