Image
22.1.2014 0 Comments

Termofotovoltická technológia má veľkú budúcnosť. Účinnosť sa môže dostať cez 80 %.

thermofotovoltaic_device2.jpg V tlačovej správe uverejnenej na webovej stránke MIT (Massachusetts Institute of Technology) výskumníci opisujú nový prístup k zberu solárnej energie, ktorý je podľa ich tvrdenia účinnejší ako ten spôsob, ktorý sa používa v súčasnosti. Navyše umožňuje jednoduchšie uskladnenie tohto typu energie a jej využitie v neskoršom období.

Vedci vysvetľujú, že klasické fotovoltické články na kremíkovej báze využívajú energiu fotónov slnečného žiarenia na excitovanie polovodičového materiálu a generovanie prúdu. Dokážu však efektívne pohlcovať len svetlo určitej vlnovej dĺžky a ich efektívnosť je tak obmedzená.

V snahe vyriešiť tento problém vedci z MIT použili termofotovoltický článok, využívajúci medziproces - slnečné žiarenie najskôr dopadá na materiál vyrobený z uhlíkových nanotrubíc a fotonických kryštálov, ktorý pohlcuje slnečné žiarenie zo širokého spektra vlnových dĺžok. Tento materiál potom vyžaruje špecifické vlnové dĺžky elektromagnetického žiarenia (infračervené žiarenie), ktoré následne fotovoltický článok premení na elektrickú energiu.

Počas testovania v laboratórnych podmienkach sa vedcom podarilo týmto zariadením dosiahnuť účinnosť 3,2 %. No podľa ich tvrdenia sa efektivita zariadenia časom môže zvýšiť na 20 % a neskôr by mohla dosiahnuť účinnosť presahujúcu 80 %. Zlepšenie bude možné dosiahnuť použitím nových filtrov a väčších rozmerov materiálu absorbujúceho slnečné žiarenie.

No už pri účinnosti porovnateľnej s klasickými fotovoltickými článkami je nová technológia vhodná na komercializovanie, pretože energiu vo forme tepla možno efektívne uchovať oveľa dlhšie ako elektrickú energiu.


Zdroj: news.softpedia.com
hngn.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá