Image
22.1.2014 0 Comments

Termofotovoltická technológia má veľkú budúcnosť. Účinnosť sa môže dostať cez 80 %.

thermofotovoltaic_device2.jpg V tlačovej správe uverejnenej na webovej stránke MIT (Massachusetts Institute of Technology) výskumníci opisujú nový prístup k zberu solárnej energie, ktorý je podľa ich tvrdenia účinnejší ako ten spôsob, ktorý sa používa v súčasnosti. Navyše umožňuje jednoduchšie uskladnenie tohto typu energie a jej využitie v neskoršom období.

Vedci vysvetľujú, že klasické fotovoltické články na kremíkovej báze využívajú energiu fotónov slnečného žiarenia na excitovanie polovodičového materiálu a generovanie prúdu. Dokážu však efektívne pohlcovať len svetlo určitej vlnovej dĺžky a ich efektívnosť je tak obmedzená.

V snahe vyriešiť tento problém vedci z MIT použili termofotovoltický článok, využívajúci medziproces - slnečné žiarenie najskôr dopadá na materiál vyrobený z uhlíkových nanotrubíc a fotonických kryštálov, ktorý pohlcuje slnečné žiarenie zo širokého spektra vlnových dĺžok. Tento materiál potom vyžaruje špecifické vlnové dĺžky elektromagnetického žiarenia (infračervené žiarenie), ktoré následne fotovoltický článok premení na elektrickú energiu.

Počas testovania v laboratórnych podmienkach sa vedcom podarilo týmto zariadením dosiahnuť účinnosť 3,2 %. No podľa ich tvrdenia sa efektivita zariadenia časom môže zvýšiť na 20 % a neskôr by mohla dosiahnuť účinnosť presahujúcu 80 %. Zlepšenie bude možné dosiahnuť použitím nových filtrov a väčších rozmerov materiálu absorbujúceho slnečné žiarenie.

No už pri účinnosti porovnateľnej s klasickými fotovoltickými článkami je nová technológia vhodná na komercializovanie, pretože energiu vo forme tepla možno efektívne uchovať oveľa dlhšie ako elektrickú energiu.


Zdroj: news.softpedia.com
hngn.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

V Južnej Kórei už možno surfovať rýchlosťou 52,5 Gb/s. Aj na existujúcom vedení

21.10.2016 00:25

Nová éra gigabitového internetu, UHD videa a služieb s virtuálnou a rozšírenou realitou vyžaduje zavádzanie novej sieťovej infraštruktúry. Juhokórejský operátor SK Broadband preto nasadil do používani ...

Technológie

Google naučil umelú inteligenciu narábať s vlastnou pamäťou

20.10.2016 00:22

Londýnska dcérska spoločnosť Googlu Deep Mind urobila prielom vo vývoji „myslenia“ počítačov vytvorením strojového učenia, ktoré kombinuje neurónové siete s konvenčnou počítačovou pamäťou. Neurónová ...

Technológie 1

Japonský robot Kengoro sa dokáže ochladzovať potením. Funguje to trikrát lepšie ako chladenie vzduchom

19.10.2016 00:16

Rovnako ako ľudské svaly aj motory, ktoré poháňajú roboty, generujú veľké množstvo tepla. Ale na rozdiel od ľudí roboty doteraz nemohli ochladzovať svoje mechanizmy potením. Robot zhotovený na Toki ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá