Image
22.1.2014 0 Comments

Termofotovoltická technológia má veľkú budúcnosť. Účinnosť sa môže dostať cez 80 %.

thermofotovoltaic_device2.jpg V tlačovej správe uverejnenej na webovej stránke MIT (Massachusetts Institute of Technology) výskumníci opisujú nový prístup k zberu solárnej energie, ktorý je podľa ich tvrdenia účinnejší ako ten spôsob, ktorý sa používa v súčasnosti. Navyše umožňuje jednoduchšie uskladnenie tohto typu energie a jej využitie v neskoršom období.

Vedci vysvetľujú, že klasické fotovoltické články na kremíkovej báze využívajú energiu fotónov slnečného žiarenia na excitovanie polovodičového materiálu a generovanie prúdu. Dokážu však efektívne pohlcovať len svetlo určitej vlnovej dĺžky a ich efektívnosť je tak obmedzená.

V snahe vyriešiť tento problém vedci z MIT použili termofotovoltický článok, využívajúci medziproces - slnečné žiarenie najskôr dopadá na materiál vyrobený z uhlíkových nanotrubíc a fotonických kryštálov, ktorý pohlcuje slnečné žiarenie zo širokého spektra vlnových dĺžok. Tento materiál potom vyžaruje špecifické vlnové dĺžky elektromagnetického žiarenia (infračervené žiarenie), ktoré následne fotovoltický článok premení na elektrickú energiu.

Počas testovania v laboratórnych podmienkach sa vedcom podarilo týmto zariadením dosiahnuť účinnosť 3,2 %. No podľa ich tvrdenia sa efektivita zariadenia časom môže zvýšiť na 20 % a neskôr by mohla dosiahnuť účinnosť presahujúcu 80 %. Zlepšenie bude možné dosiahnuť použitím nových filtrov a väčších rozmerov materiálu absorbujúceho slnečné žiarenie.

No už pri účinnosti porovnateľnej s klasickými fotovoltickými článkami je nová technológia vhodná na komercializovanie, pretože energiu vo forme tepla možno efektívne uchovať oveľa dlhšie ako elektrickú energiu.


Zdroj: news.softpedia.com
hngn.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá