Image
22.1.2014 0 Comments

3D tlačiarne umožnia vytvoriť náhradu častí ľudského tela. Nová kosť už do troch dní.

LENS.jpg Výskumníci z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) pod vedením profesorky Susmity Bose a inžiniera Amita Bandyopadhyaya za finančného prispenia US National Science Foundation (NSF) v súčasnosti pracujú na vývoji technológie, ktorá umožní vytvoriť pomocou 3D tlačiarne umelé náhrady častí ľudského tela.

Jeden z dôvodov rastúcej popularity 3D tlačiarní je fakt, že umožňujú vytvoriť objekty podľa vlastného návrhu na využitie v najrôznejších oblastiach. V poslednom čase sa hľadajú spôsoby použitia 3D tlače aj v lekárstve. Ak bude projekt uskutočňovaný na WSU úspešný, 3D tlačiarne by čoskoro mohli byť použité na vytvorenie protéz, ktorú sú štruktúrou aj funkčnosťou veľmi podobné ľudským kostiam. Mohli by potom pomôcť pri riešení rôznych anatomických deformít a rozsiahlych poranení.

Základ tvorí metóda nazvaná Laser Engineered Net Shaping (LENS). Tá umožňuje bezproblémovú integráciu umelých, „vytlačených" kostí s organickým tkanivom, ktorá by mohla viesť k vytvoreniu implantátov, ktoré môžu ostať v tele dlhý čas.

„Vo väčšine prípadov sa dosiahnu dobré výsledky aj použitím sériovo vyrábaných implantátov. No lekári sa často stretajú aj s prípadmi, keď je anatómia alebo zranenie pacienta také unikátne, že je potrebná dôkladná úprava implantátu," vysvetľuje Amit Bandyopadhyay.

Pri tradičnom výrobnom procese treba surovú verziu protézy alebo kosti dokončiť a upraviť pred tým, než ich možno použiť. Pri metóde LENS sa dajú použiť hneď, ako sú vytvorené pomocou 3D tlačiarne. Zhotovenie implantátu sa uskutočňuje po tenkých vrstvách. Nanášaný kovový prach je roztavený vysokoenergetickým laserom.

Pred začatím procesu musia lekári za pomoci počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) vytvoriť trojrozmerný model lokality poranenia. Na základe neho potom 3D tlačiareň zhotoví „súčiastku".

„Najzaujímavejšie na tom je, že celý proces nebude trvať mesiace,“ hovorí Bandyopadhyay. Návrh trvá niekoľko hodín a potom tlač implantátu si vyžaduje 5 až 6 hodín. Lekár môže mať do troch dní v rukách hotový výrobok – špecifický implantát zhotovený pre konkrétneho pacienta.

Zdroj: news.softpedia.com


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 2

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 3

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá