Image
22.1.2014 0 Comments

3D tlačiarne umožnia vytvoriť náhradu častí ľudského tela. Nová kosť už do troch dní.

LENS.jpg Výskumníci z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) pod vedením profesorky Susmity Bose a inžiniera Amita Bandyopadhyaya za finančného prispenia US National Science Foundation (NSF) v súčasnosti pracujú na vývoji technológie, ktorá umožní vytvoriť pomocou 3D tlačiarne umelé náhrady častí ľudského tela.

Jeden z dôvodov rastúcej popularity 3D tlačiarní je fakt, že umožňujú vytvoriť objekty podľa vlastného návrhu na využitie v najrôznejších oblastiach. V poslednom čase sa hľadajú spôsoby použitia 3D tlače aj v lekárstve. Ak bude projekt uskutočňovaný na WSU úspešný, 3D tlačiarne by čoskoro mohli byť použité na vytvorenie protéz, ktorú sú štruktúrou aj funkčnosťou veľmi podobné ľudským kostiam. Mohli by potom pomôcť pri riešení rôznych anatomických deformít a rozsiahlych poranení.

Základ tvorí metóda nazvaná Laser Engineered Net Shaping (LENS). Tá umožňuje bezproblémovú integráciu umelých, „vytlačených" kostí s organickým tkanivom, ktorá by mohla viesť k vytvoreniu implantátov, ktoré môžu ostať v tele dlhý čas.

„Vo väčšine prípadov sa dosiahnu dobré výsledky aj použitím sériovo vyrábaných implantátov. No lekári sa často stretajú aj s prípadmi, keď je anatómia alebo zranenie pacienta také unikátne, že je potrebná dôkladná úprava implantátu," vysvetľuje Amit Bandyopadhyay.

Pri tradičnom výrobnom procese treba surovú verziu protézy alebo kosti dokončiť a upraviť pred tým, než ich možno použiť. Pri metóde LENS sa dajú použiť hneď, ako sú vytvorené pomocou 3D tlačiarne. Zhotovenie implantátu sa uskutočňuje po tenkých vrstvách. Nanášaný kovový prach je roztavený vysokoenergetickým laserom.

Pred začatím procesu musia lekári za pomoci počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) vytvoriť trojrozmerný model lokality poranenia. Na základe neho potom 3D tlačiareň zhotoví „súčiastku".

„Najzaujímavejšie na tom je, že celý proces nebude trvať mesiace,“ hovorí Bandyopadhyay. Návrh trvá niekoľko hodín a potom tlač implantátu si vyžaduje 5 až 6 hodín. Lekár môže mať do troch dní v rukách hotový výrobok – špecifický implantát zhotovený pre konkrétneho pacienta.

Zdroj: news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Výskum

Slovenská vedkyňa bude veliteľkou misie na „Mars“

10.01.2017 00:29

Slovenská vedkyňa Dr. Michaela Musilová sa stala hlavnou veliteľkou medzinárodnej posádky, ktorá uskutoční misiu na simulovaný Mars. Už o par dní odlieta do USA, aby v americkej púšti uskutočnila niek ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocer TASK

Najnovšie videá