Image
22.1.2014 0 Comments

3D tlačiarne umožnia vytvoriť náhradu častí ľudského tela. Nová kosť už do troch dní.

LENS.jpg Výskumníci z Washingtonskej štátnej univerzity (WSU) pod vedením profesorky Susmity Bose a inžiniera Amita Bandyopadhyaya za finančného prispenia US National Science Foundation (NSF) v súčasnosti pracujú na vývoji technológie, ktorá umožní vytvoriť pomocou 3D tlačiarne umelé náhrady častí ľudského tela.

Jeden z dôvodov rastúcej popularity 3D tlačiarní je fakt, že umožňujú vytvoriť objekty podľa vlastného návrhu na využitie v najrôznejších oblastiach. V poslednom čase sa hľadajú spôsoby použitia 3D tlače aj v lekárstve. Ak bude projekt uskutočňovaný na WSU úspešný, 3D tlačiarne by čoskoro mohli byť použité na vytvorenie protéz, ktorú sú štruktúrou aj funkčnosťou veľmi podobné ľudským kostiam. Mohli by potom pomôcť pri riešení rôznych anatomických deformít a rozsiahlych poranení.

Základ tvorí metóda nazvaná Laser Engineered Net Shaping (LENS). Tá umožňuje bezproblémovú integráciu umelých, „vytlačených" kostí s organickým tkanivom, ktorá by mohla viesť k vytvoreniu implantátov, ktoré môžu ostať v tele dlhý čas.

„Vo väčšine prípadov sa dosiahnu dobré výsledky aj použitím sériovo vyrábaných implantátov. No lekári sa často stretajú aj s prípadmi, keď je anatómia alebo zranenie pacienta také unikátne, že je potrebná dôkladná úprava implantátu," vysvetľuje Amit Bandyopadhyay.

Pri tradičnom výrobnom procese treba surovú verziu protézy alebo kosti dokončiť a upraviť pred tým, než ich možno použiť. Pri metóde LENS sa dajú použiť hneď, ako sú vytvorené pomocou 3D tlačiarne. Zhotovenie implantátu sa uskutočňuje po tenkých vrstvách. Nanášaný kovový prach je roztavený vysokoenergetickým laserom.

Pred začatím procesu musia lekári za pomoci počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) vytvoriť trojrozmerný model lokality poranenia. Na základe neho potom 3D tlačiareň zhotoví „súčiastku".

„Najzaujímavejšie na tom je, že celý proces nebude trvať mesiace,“ hovorí Bandyopadhyay. Návrh trvá niekoľko hodín a potom tlač implantátu si vyžaduje 5 až 6 hodín. Lekár môže mať do troch dní v rukách hotový výrobok – špecifický implantát zhotovený pre konkrétneho pacienta.

Zdroj: news.softpedia.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá