Image
9.5.2014 0 Comments

TELEKOM: Strana NOVA kritizuje výber poradcu pri predaji ST

Nova.jpg Mimoparlamentné hnutie Nová väčšina - Dohoda žiada premiéra, aby zastavil súčasný výber privatizačného poradcu, ktorý sa uskutočňuje bez súťaže.

Mimoparlamentné hnutie Nová väčšina - Dohoda (NOVA) kritizuje výber privatizačného poradcu, ktorý ma radiť vláde pri predaji 49-percentného podielu spoločnosti Slovak Telekom (ST). Ako v stredu informovali denníky SME a Hospodárske noviny, výber poradcu sa uskutočnil bez súťaže, a v užšom výbere na základe dohody medzi Slovenskom a majoritným akcionárom ST, spoločnosťou Deutsche Telekom, zostali traja uchádzači - J. P. Morgan, Citi a UBS. "Vláda Roberta Fica si dovolila vybrať poradcu bez súťaže. Vyberá si z poradcov, ktorí majú konflikt záujmov ako Berlín. Ide o spoločnosti J. P. Morgan a Citi," uviedol na stredajšej tlačovej besede podpredseda hnutia Marcel Klimek. Konflikt záujmov vidí v tom, že pre ním spomínané spoločnosti v minulosti pracoval súčasný štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák.

Hnutie NOVA vyzvalo premiéra, aby urobil vo výbere poradcu nápravu. "Spomínaný konflikt záujmov vylučuje, aby privatizácia 49 % akcií Slovak Telekomu bola čistá, transparentná a výhodná pre štát. Vyzývame premiéra Fica, aby zastavil tento hanebný výber privatizačného poradcu a vyhlásil riadnu transparentnú súťaž. Žiadame tiež, aby v komisii pri výbere privatizačného poradcu dostal miesto aj zástupca opozície," konštatoval Klimek.

Pre plánovanú doprivatizáciu Slovak Telekomu vláda schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Novela má vytvoriť zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu novým postupom privatizácie, a to formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu (IPO). Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku (FNM) SR v spoločnosti Slovak Telekom je totiž predaj prostredníctvom IPO, v druhom rade priamy predaj, prípadne ich kombinácia.

Ministri minulý rok 13. marca prijali uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a FNM na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom. Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome.

Tento rok 12. februára bolo podpísané memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom AG, SR zastúpenou rezortom hospodárstva, FNM a firmou ST v súvislosti s predajom 49 % akcií ST slovenskými akcionármi. Následne fond začal s výberom investičnej banky, ktorej úlohou bude najmä celková koordinácia a riadenie procesu IPO.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

ASUS? ACER? HP? DELL? APPLE? LENOVO? SONY? SAMSUNG? Poznáme výsledky súťaže NOTEBOOK ROKA

09.12.2016 00:13

„Karty“ sú rozdané, ocenenia odovzdané, poznáme názvy nositeľov TOP TITULOV. V tomto roku hlasovalo až 22 557 ľudí. Hlasy dokonca prichádzali aj po ukončení hlasovania, tie sme však do konečných vý ...

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá