Image
9.5.2014 0 Comments

TELEKOM: Strana NOVA kritizuje výber poradcu pri predaji ST

Nova.jpg Mimoparlamentné hnutie Nová väčšina - Dohoda žiada premiéra, aby zastavil súčasný výber privatizačného poradcu, ktorý sa uskutočňuje bez súťaže.

Mimoparlamentné hnutie Nová väčšina - Dohoda (NOVA) kritizuje výber privatizačného poradcu, ktorý ma radiť vláde pri predaji 49-percentného podielu spoločnosti Slovak Telekom (ST). Ako v stredu informovali denníky SME a Hospodárske noviny, výber poradcu sa uskutočnil bez súťaže, a v užšom výbere na základe dohody medzi Slovenskom a majoritným akcionárom ST, spoločnosťou Deutsche Telekom, zostali traja uchádzači - J. P. Morgan, Citi a UBS. "Vláda Roberta Fica si dovolila vybrať poradcu bez súťaže. Vyberá si z poradcov, ktorí majú konflikt záujmov ako Berlín. Ide o spoločnosti J. P. Morgan a Citi," uviedol na stredajšej tlačovej besede podpredseda hnutia Marcel Klimek. Konflikt záujmov vidí v tom, že pre ním spomínané spoločnosti v minulosti pracoval súčasný štátny tajomník ministerstva financií Vazil Hudák.

Hnutie NOVA vyzvalo premiéra, aby urobil vo výbere poradcu nápravu. "Spomínaný konflikt záujmov vylučuje, aby privatizácia 49 % akcií Slovak Telekomu bola čistá, transparentná a výhodná pre štát. Vyzývame premiéra Fica, aby zastavil tento hanebný výber privatizačného poradcu a vyhlásil riadnu transparentnú súťaž. Žiadame tiež, aby v komisii pri výbere privatizačného poradcu dostal miesto aj zástupca opozície," konštatoval Klimek.

Pre plánovanú doprivatizáciu Slovak Telekomu vláda schválila novelu zákona o podmienkach prevodu majetku štátu na iné osoby. Novela má vytvoriť zákonné predpoklady pre možnosť predaja akcií Slovak Telekomu novým postupom privatizácie, a to formou verejnej ponuky na kapitálovom trhu (IPO). Najpreferovanejšou alternatívou predaja majetkových účastí štátu a Fondu národného majetku (FNM) SR v spoločnosti Slovak Telekom je totiž predaj prostredníctvom IPO, v druhom rade priamy predaj, prípadne ich kombinácia.

Ministri minulý rok 13. marca prijali uznesenie, ktorým vzali na vedomie informáciu o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovými účasťami SR zastúpenej rezortom hospodárstva a FNM na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom. Taktiež splnomocnili ministra hospodárstva v spolupráci s predsedom výkonného výboru FNM, aby za účasti odborných poradcov viedli rokovania s majoritným akcionárom spoločnosti Slovak Telekom, firmou Deutsche Telekom AG a manažmentom ST o možnostiach a podmienkach naloženia s majetkovou účasťou SR v Slovak Telekome.

Tento rok 12. februára bolo podpísané memorandum o porozumení medzi spoločnosťou Deutsche Telekom AG, SR zastúpenou rezortom hospodárstva, FNM a firmou ST v súvislosti s predajom 49 % akcií ST slovenskými akcionármi. Následne fond začal s výberom investičnej banky, ktorej úlohou bude najmä celková koordinácia a riadenie procesu IPO.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá