Image
20.10.2015 0 Comments

Stop sťahovaniu obrázkov z webu? DRM pre JPEG bude možno už onedlho realitou

Kopírovanie, upravovanie a zdieľanie obrazových súborov na internete dnes berieme ako samozrejmosť, no čoskoro by sa to mohlo zmeniť. Do obrazového formátu JPEG by sa mali pridať technológie na digitálnu správu autorských práv (Digital Rights Management - DRM).

Pod pojmom DRM sa rozumejú rôzne technológie obmedzujúce používanie proprietárneho obsahu. Ak vás napríklad pri kopírovaní hudobného CD program zastaví, spôsobilo to DRM. Ak sa stiahnuté video dá prehrávať len na niektorých zariadeniach, takisto je za tým DRM.

Hoci DRM obmedzuje používanie obsahu v mnohých odvetviach, zdieľanie fotografií je stále akýsi „Divoký západ". Organizácia JPEG (Joint Photographic Experts Group), ktorá de facto rozhoduje o budúcnosti tohto formátu, preto plánuje zakročiť a do tohto najobľúbenejšieho formátu obrázkov doplniť DRM. Návrh technológie sa preberal minulý týždeň na workshope v Bruseli.

Zámerom organizácie je rozšíriť formát JPEG o možnosť použitia šifrovania a podpisov, ktoré umožnia obmedziť prístup k obrázkom JPEG a ich metadátam, majú zabrániť kradnutiu fotografií a umožnia preukazovať autorstvo.

Hoci nová metóda by chránila autorské práva fotografov, jej dôsledky by boli ďalekosiahle. Upozornila na ne organizácia Electronic Frontier Foundation (EFF): „Predstavte si, že by vás počítač zastavil, keby ste chceli uložiť fotografie z on-line katalógu na svoj účet Pinterest, alebo by zabránil umelcovi použiť digitálnu fotografiu ako základ pre nové umelecké dielo."

„Varujeme pred akýmkoľvek pokusom použiť samotný formát súboru na presadenie reštrikcií na ochranu súkromia alebo bezpečnosti uzamknutím obrazu a jeho metadát alebo obmedzením operácií, ktoré s ním možno vykonať," píše sa vo vyhlásení EFF.

Zdroj:petapixel.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Ministri dopravy únie schválili prvé celoeurópske bezpečnostné pravidlá pre drony

05.12.2016 00:10

Ministri dopravy krajín Európskej únie schválili úpravu pravidiel v oblasti civilného letectva. Bezpečnosť v doprave bola pritom hlavnou témou zasadnutia, ktorého sa za predsedajúcu krajinu zúčastnil ...

Bezpečnosť 1

FSB: Ruským bankám hrozia kyberútoky zo zahraničia

03.12.2016 00:05

Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) varovala, že bližšie nešpecifikované zahraničné tajné služby plánovali sériu kybernetických útokov na ruský bankový systém. FSB údajne identifikovala servery ...

Bezpečnosť 1

Elektrické autá budú musieť pri nízkych rýchlostiach vydávať umelý zvuk, aby neohrozovali chodcov

29.11.2016 00:22

Podľa nového nariadenia vydaného americkým Národným úradom pre bezpečnosť cestnej premávky budú musieť byť elektrické a hybridné vozidlá hlučnejšie počas jazdy pri nízkej rýchlosti. Má sa tým zabrániť ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá