Image
20.10.2015 0 Comments

Ultratenké vlasové sklo otvára cestu k ohybným smartfónom

Vedcom sa podarilo vytvoriť ultratenké sklo, ktoré je tenké ako vlas. Čoskoro by mohlo pomôcť realizovať sen o úplne ohybných smartfónoch.

Sklo je krehké a ľahko rozbitné, to však neplatí, ak sa vyrobí vo veľmi tenkých vrstvách. V takom prípade stráca tieto charakteristiky a je pružné a ohybné. Naďalej však ostane transparentné a je to dobrý izolátor.

Firme Schott sa podarilo vyrobiť sklo hrubé iba 50 mikrometrov, čo približne zodpovedá hrúbke ľudského vlasu. Podľa vlastného vyjadrenia je však firma schopná vyrobiť aj sklo s hrúbkou iba 25 mikrometrov. Na čo sa dá takéto tenké sklo použiť? Jedna z oblastí možnej aplikácie je mikroelektronika. Na čipoch musia byť určité oblasti navzájom izolované. Dnes sa na to používa polovodičový materiál silikón. Kremík však na rozdiel od skla nie je dokonalý izolátor. Keby sme nahradili izolačné vrstvy kremíka v elektronických komponentoch ultratenkým sklom, prinieslo by to konkrétne výhody. Podľa odborníkov by sa tak zlepšila izolácia čipov v procesore a rýchlosť prenosu dát by narástla osemnásobne. V pamäťových čipoch by sa rýchlosť ukladania a čítania dát mohla zvýšiť až desaťnásobne.


Takéto tenké sklo sa dá využiť aj pri výrobe smartfónov a zariadení wearables. Tvrdené ultratenké sklo je odolné proti poškriabaniu a ohybné, pričom tento materiál nevykazuje žiadne známky únavy. Navyše má aj ochranné vlastnosti - chráni proti vplyvom okolitého prostredia. Je ideálne pri výrobe displejov OLED, ktoré sa dajú ohýbať a skladať. To otvára cestu k flexibilným smartfónom a nositeľným zariadeniam (wearables), ktoré bude možno nosiť ako náramky či začleniť do textílií.

ultra_thin_glass_smartphone.jpg

Okrem toho sa tenké vlasové sklo dá použiť aj v kapacitných snímačoch odtlačkov prstov. Umožňuje dosiahnuť vyššiu presnosť rozpoznávania, keďže má veľmi vysokú dielektrickú konštantu, a tak je signál zo senzora utlmený len veľmi mierne na ceste k prstu. Vďaka vysokej optickej kvalite takéto sklo možno použiť aj vo fotoaparátoch smartfónov. Navyše sklo s hrúbkou rádovo v mikrometroch je aj ideálny substrát pre nové tenkovrstvové batérie a prispieva k zvyšovaniu ich výkonu. Ďalšie potenciálne oblasti použitia sú malé bezpečnostné kamery či zariadenia pre „internet vecí".

Podľa odhadov odborníkov by sa rolovacie a skladacie mobily mali v obchodoch objaviť už v roku 2017.

Zdroj: schott.com
welt.de


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Výskum

Počítačový systém porovnávajúci genetickú zhodu by mohol pomôcť pri priraďovaní darcov obličiek

01.12.2016 00:14

Nový vyhodnocovací systém, porovnávajúci genetickú zhodu medzi darcami obličiek a ich prijímateľmi, by mohol pomôcť zlepšiť vyhliadky úspešnej transplantácie. Laurent Mesnard z Weill Cornell Medical C ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá