Image
20.10.2015 0 Comments

Ultratenké vlasové sklo otvára cestu k ohybným smartfónom

Vedcom sa podarilo vytvoriť ultratenké sklo, ktoré je tenké ako vlas. Čoskoro by mohlo pomôcť realizovať sen o úplne ohybných smartfónoch.

Sklo je krehké a ľahko rozbitné, to však neplatí, ak sa vyrobí vo veľmi tenkých vrstvách. V takom prípade stráca tieto charakteristiky a je pružné a ohybné. Naďalej však ostane transparentné a je to dobrý izolátor.

Firme Schott sa podarilo vyrobiť sklo hrubé iba 50 mikrometrov, čo približne zodpovedá hrúbke ľudského vlasu. Podľa vlastného vyjadrenia je však firma schopná vyrobiť aj sklo s hrúbkou iba 25 mikrometrov. Na čo sa dá takéto tenké sklo použiť? Jedna z oblastí možnej aplikácie je mikroelektronika. Na čipoch musia byť určité oblasti navzájom izolované. Dnes sa na to používa polovodičový materiál silikón. Kremík však na rozdiel od skla nie je dokonalý izolátor. Keby sme nahradili izolačné vrstvy kremíka v elektronických komponentoch ultratenkým sklom, prinieslo by to konkrétne výhody. Podľa odborníkov by sa tak zlepšila izolácia čipov v procesore a rýchlosť prenosu dát by narástla osemnásobne. V pamäťových čipoch by sa rýchlosť ukladania a čítania dát mohla zvýšiť až desaťnásobne.


Takéto tenké sklo sa dá využiť aj pri výrobe smartfónov a zariadení wearables. Tvrdené ultratenké sklo je odolné proti poškriabaniu a ohybné, pričom tento materiál nevykazuje žiadne známky únavy. Navyše má aj ochranné vlastnosti - chráni proti vplyvom okolitého prostredia. Je ideálne pri výrobe displejov OLED, ktoré sa dajú ohýbať a skladať. To otvára cestu k flexibilným smartfónom a nositeľným zariadeniam (wearables), ktoré bude možno nosiť ako náramky či začleniť do textílií.

ultra_thin_glass_smartphone.jpg

Okrem toho sa tenké vlasové sklo dá použiť aj v kapacitných snímačoch odtlačkov prstov. Umožňuje dosiahnuť vyššiu presnosť rozpoznávania, keďže má veľmi vysokú dielektrickú konštantu, a tak je signál zo senzora utlmený len veľmi mierne na ceste k prstu. Vďaka vysokej optickej kvalite takéto sklo možno použiť aj vo fotoaparátoch smartfónov. Navyše sklo s hrúbkou rádovo v mikrometroch je aj ideálny substrát pre nové tenkovrstvové batérie a prispieva k zvyšovaniu ich výkonu. Ďalšie potenciálne oblasti použitia sú malé bezpečnostné kamery či zariadenia pre „internet vecí".

Podľa odhadov odborníkov by sa rolovacie a skladacie mobily mali v obchodoch objaviť už v roku 2017.

Zdroj: schott.com
welt.de


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 4

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 5

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá