Image
1.7.2014 0 Comments

Solárne články možno zbaviť toxických látok, alternatíva pre Chlorid kadmia stojí zlomok ceny

johnmajor.jpg Chemická látka používaná pri výrobe tofu a kúpeľových solí by mohla nahradiť drahé a vysoko toxické látky v solárnych článkoch. Štúdiu o tom publikovali vedci v časopise Nature.

Chlorid kadmia je v súčasnosti kľúčový prvok v technológii solárnych článkov používaných v miliónoch solárnych panelov po celom svete. Táto rozpustná zlúčenina je však vysoko toxická a jej výroba je drahá, pretože vyžaduje komplikované bezpečnostné opatrenia na ochranu zdravia pracovníkov a odbornú likvidáciu, keď už panely nie sú potrebné.

Tím výskumníkov z Liverpoolskej univerzity zistil, že táto látka môže byť nahradená chloridom horečnatým (MgCl2), ktorý sa získava z morskej vody a používa sa pri výrobe tofu, kúpeľových solí a na odstránenie námrazy na cestách. Je bezpečný a možno ho vyrobiť za zlomok nákladov ( 0,001 dolára za gram vs. 0,3 dolára za gram), navyše je rovnako účinný ako jeho drahá a jedovatá alternatíva.

„Ak má energia z obnoviteľných zdrojov konkurovať fosílnym palivám, náklady musia klesnúť," povedal Dr. Jon Major zo Stephensonovho inštitútu pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri Liverpoolskej univerzite. „Urobili sa už veľké kroky, ale výsledky v našej štúdii majú potenciál na ďalšie zníženie nákladov."

Najlacnejšie dnes vyrábané solárne články sú založené na tenkej vrstve nerozpustného teluridu kadmia (CdTe). Na elektrickú energiu prevádzajú asi 2 percentá slnečného žiarenia, chlorid kadmia účinnosť zvýši na 15 %. Liverpoolsky výskum ukázal, že chlorid horečnatý môže dosiahnuť rovnakú účinnosť.

„Chlorid kadmia je toxický a drahý, no už ho nebudeme musieť používať," povedal Dr. Major. „Jeho náhrada prirodzene sa vyskytujúcimi látkami môže výrobnému odvetviu ušetriť obrovské množstvo peňazí a znížiť celkové náklady na výrobu energie zo solárnych článkov."

Zdroj: phys.org


Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 6

Vedci vypočítali, že horná hranica ľudského veku je 115 rokov. Naozaj?

21.10.2016 00:13

Po celé stáročia sa priemerná dĺžka života zvyšovala. Môže to pokračovať stále? Podľa niektorých sa ľudia, ktorí budú žiť 150 rokov, už narodili. No vedci Jan Vijg, Xiao Dong a Brandon Milholland z Al ...

Výskum 7

Chcete sa stať občanom vesmírneho štátu Asgardia? Stačí, ak máte viac ako 18 a e-mailovú adresu

18.10.2016 00:16

Počuli ste už o Asgardii? Názov vychádza zo severskej mytológie, kde Asgard označuje miesto na oblohe, kde sídlia bohovia. Asgardiu vynašiel Igor Ashurbeyli, predseda výboru UNESCO pre vedu o vesmíre ...

Výskum

„Chýbajúci článok“ pre spojenie mozgu s počítačom. Memristory môžu v neurónovej sieti fungovať ako synapsie

17.10.2016 00:25

Ľudstvo je zasa o krok bližšie k počítačom, ktoré napodobňujú činnosť mozgu. Vedci zo Southamptonskej univerzity dokázali, že memristory čiže rezistory, ktoré si pamätajú svoj predchádzajúci odpor, mô ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá