Image
1.7.2014 0 Comments

Solárne články možno zbaviť toxických látok, alternatíva pre Chlorid kadmia stojí zlomok ceny

johnmajor.jpg Chemická látka používaná pri výrobe tofu a kúpeľových solí by mohla nahradiť drahé a vysoko toxické látky v solárnych článkoch. Štúdiu o tom publikovali vedci v časopise Nature.

Chlorid kadmia je v súčasnosti kľúčový prvok v technológii solárnych článkov používaných v miliónoch solárnych panelov po celom svete. Táto rozpustná zlúčenina je však vysoko toxická a jej výroba je drahá, pretože vyžaduje komplikované bezpečnostné opatrenia na ochranu zdravia pracovníkov a odbornú likvidáciu, keď už panely nie sú potrebné.

Tím výskumníkov z Liverpoolskej univerzity zistil, že táto látka môže byť nahradená chloridom horečnatým (MgCl2), ktorý sa získava z morskej vody a používa sa pri výrobe tofu, kúpeľových solí a na odstránenie námrazy na cestách. Je bezpečný a možno ho vyrobiť za zlomok nákladov ( 0,001 dolára za gram vs. 0,3 dolára za gram), navyše je rovnako účinný ako jeho drahá a jedovatá alternatíva.

„Ak má energia z obnoviteľných zdrojov konkurovať fosílnym palivám, náklady musia klesnúť," povedal Dr. Jon Major zo Stephensonovho inštitútu pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri Liverpoolskej univerzite. „Urobili sa už veľké kroky, ale výsledky v našej štúdii majú potenciál na ďalšie zníženie nákladov."

Najlacnejšie dnes vyrábané solárne články sú založené na tenkej vrstve nerozpustného teluridu kadmia (CdTe). Na elektrickú energiu prevádzajú asi 2 percentá slnečného žiarenia, chlorid kadmia účinnosť zvýši na 15 %. Liverpoolsky výskum ukázal, že chlorid horečnatý môže dosiahnuť rovnakú účinnosť.

„Chlorid kadmia je toxický a drahý, no už ho nebudeme musieť používať," povedal Dr. Major. „Jeho náhrada prirodzene sa vyskytujúcimi látkami môže výrobnému odvetviu ušetriť obrovské množstvo peňazí a znížiť celkové náklady na výrobu energie zo solárnych článkov."

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Koniec infarktov? Umelá inteligencia vie predpovedať zlyhanie srdca

20.01.2017 00:35

Podľa vedcov z Medical Research Council vo Veľkej Británii môže umelá inteligencia predpovedať, kedy pacient so srdcovou poruchou umrie. Ich softvér sa naučil analyzovať krvné testy a skeny bijúceho s ...

Výskum

Vedci objavili 3D grafén. Je porézny, 10-krát pevnejší ako oceľ, pričom má iba 5 % jej hustoty

12.01.2017 00:40

Vedci z MIT vytvorili nový materiál, ktorý je pevnejší ako grafén. Uplatniť by sa mohol v oblasti architektúry, stavebníctva, ale dal by sa použiť aj na filtrovanie. Doteraz sme ako najpevnejší mater ...

Výskum

Pamäť ako procesor. Vedci našli spôsob, ako pamäte ReRAM použiť na výpočty

11.01.2017 00:30

Tím vedcov z univerzít v Singapure a Nemecku vymyslel spôsob, ako premeniť najnovšie modely pamäťových čipov RAM na jednotky spracúvajúce dáta, čím by sa dala eliminovať potreba CPU. Vo svojom výskum ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá