Image
1.7.2014 0 Comments

Solárne články možno zbaviť toxických látok, alternatíva pre Chlorid kadmia stojí zlomok ceny

johnmajor.jpg Chemická látka používaná pri výrobe tofu a kúpeľových solí by mohla nahradiť drahé a vysoko toxické látky v solárnych článkoch. Štúdiu o tom publikovali vedci v časopise Nature.

Chlorid kadmia je v súčasnosti kľúčový prvok v technológii solárnych článkov používaných v miliónoch solárnych panelov po celom svete. Táto rozpustná zlúčenina je však vysoko toxická a jej výroba je drahá, pretože vyžaduje komplikované bezpečnostné opatrenia na ochranu zdravia pracovníkov a odbornú likvidáciu, keď už panely nie sú potrebné.

Tím výskumníkov z Liverpoolskej univerzity zistil, že táto látka môže byť nahradená chloridom horečnatým (MgCl2), ktorý sa získava z morskej vody a používa sa pri výrobe tofu, kúpeľových solí a na odstránenie námrazy na cestách. Je bezpečný a možno ho vyrobiť za zlomok nákladov ( 0,001 dolára za gram vs. 0,3 dolára za gram), navyše je rovnako účinný ako jeho drahá a jedovatá alternatíva.

„Ak má energia z obnoviteľných zdrojov konkurovať fosílnym palivám, náklady musia klesnúť," povedal Dr. Jon Major zo Stephensonovho inštitútu pre energiu z obnoviteľných zdrojov pri Liverpoolskej univerzite. „Urobili sa už veľké kroky, ale výsledky v našej štúdii majú potenciál na ďalšie zníženie nákladov."

Najlacnejšie dnes vyrábané solárne články sú založené na tenkej vrstve nerozpustného teluridu kadmia (CdTe). Na elektrickú energiu prevádzajú asi 2 percentá slnečného žiarenia, chlorid kadmia účinnosť zvýši na 15 %. Liverpoolsky výskum ukázal, že chlorid horečnatý môže dosiahnuť rovnakú účinnosť.

„Chlorid kadmia je toxický a drahý, no už ho nebudeme musieť používať," povedal Dr. Major. „Jeho náhrada prirodzene sa vyskytujúcimi látkami môže výrobnému odvetviu ušetriť obrovské množstvo peňazí a znížiť celkové náklady na výrobu energie zo solárnych článkov."

Zdroj: phys.org


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum

Stellátor naozaj funguje. Fúzny reaktor Wendelstein 7-X dokáže udržať plazmu bez potreby elektrického prúdu

09.12.2016 00:28

Na konci minulého roka bol v Nemecku spustený reaktor na jadrovú syntézu, schopný kontinuálne udržať superhorúcu plazmu v magnetickom poli supravodivých magnetov. Bola tu však jedna veľká otázka: Prac ...

Výskum 3

Nová batéria môže poháňať smartfón až 400 rokov

05.12.2016 00:13

Vedci z Kalifornskej univerzity v Irvine vyvinuli dobíjaciu batériu, ktorá môže slúžiť až 400 rokov. Ich vynález je pritom takmer úplne dielo náhody. V skutočnosti chceli navrhnúť lepšie nanovodiče na ...

Výskum

Palivo vodíkových bômb môže priniesť rýchlejšiu cestu k samoudržateľnej fúzii a lacnejšiu energiu budúcnosti

02.12.2016 00:25

Vždy, keď vedci z Národného laboratória Sandia v Albuquerque spustia svoj fúzny reaktor, časť jeho zariadenia zhorí. Ich „prístroj Z“ obsahuje kondenzátory nabité väčším množstvom elektrickej energie, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá