Image
3.1.2014 0 Comments

Smartfóny a tablety v roku 2014: Čakajte vyšší výkon, väčšiu pamäť ale nie výdrž batérie

low-battery-logo.png Výkon a možnosti smartfónov a tabletov rok od roku rastú a zdá sa, že zatiaľ nenarážali na pomyselnú technologickú bariéru, ktorá sa skôr alebo neskôr dostaví prakticky v každej oblasti. U modelov uvedených v roku 2014 môžeme očakávať najmä väčšiu operačnú pamäť, výkonnejšie procesory s frekvenciami nad 2 GHz a stále častejšie aj podporu rýchlych 4G sietí LTE.

Bohužiaľ oveľa viac používateľmi dopytovaná dlhšia výdrž na batérie sa ani tento rok pravdepodobne konať nebude, pretože žiadny revolučný prielom nie je v tejto oblasti na dohľad. Čo teda možno presne očakávať?

4 GB RAM v smartfónoch a tabletoch

Pokiaľ ide o operačné pamäte, dôležitým krokom bolo ohlásenie nových 8 gigabitových LPDDR4 mobilných čipov od Samsungu, ktoré umožnia vybaviť prístroje 4 GB RAM pri osadení iba štyrmi kusmi týchto čipov na základnú dosku. Možno teda predpokladať, že výrobcovia high-endových prístrojov si túto možnosť nenechajú ujsť. 4 GB RAM je tiež maximum pamäte, ktorá bude schopná adresovať existujúci 32bitový Android. Google by preto mal rýchlo zapracovať na jeho 64-bitovom rozšírení, podobne ako to urobil už Apple v minulom roku.

V súčasnosti majú smartfóny a tablety vyšších radov zvyčajne 2 GB RAM, u Samsungu Galaxy Note 3 sú to napríklad 3 GB, ale to je skôr výnimka. Veľká operačná pamäť umožňuje najmä rýchlejší beh viacerých súčasne spustených aplikácií a tiež sa hodí pri vyšších rozlíšeniach. Nové pamäťové čipy by navyše podľa výrobcu mali priniesť aj vyššiu energetickú efektivitu, ale nemožno očakávať nejaký zásadný merateľný rozdiel v celkovej spotrebe nových mobilných prístrojov.

Mobilné procesory rýchlo zvyšujú výkon

Čo sa týka procesorov pre mobilné prístroje, aj tu dochádza k rýchlym inováciám. Už počas minulého roka sa štvorjadrové modely procesorov ARM dostali z oblasti high-endu do mainstreamu a teraz výrobcovia pracujú na zvyšovaní ich rýchlosti. Qualcomm napríklad nedávno ohlásil novú posilu svojej rodiny Snapdragon, štvorjadrový model 805 s frekvenciou až 2,5 GHz, ktorý by sa mal objaviť v prístrojoch už v prvej polovici roka 2014.

Ďalšie novinky v tejto oblasti pravdepodobne predstaví veľtrh CES, ktorý začne 7. januára 2014 v americkom Las Vegas. Očakáva sa, že napríklad Samsung tu oficiálne predvedie novú generáciu svojich mobilných čipov Exynos, ktoré by mali opäť posunúť hranicu výrazne ďalej, a prinajmenšom tak dorovnať ponuku Qualcommu.

Čo naopak zostane pri starom?

Žiadne veľké zmeny sa zatiaľ nečakajú pri používaných displejoch, snáď len častejšie prenikanie technológie IPS do mainstreamu, pričom klasické TFT displeje by sa mali tento rok objavovať už hlavne v najlacnejších prístrojoch. Vysoké rozlíšenie očakávajte hlavne v high-ende, pri bežných prístrojoch pre široké masy sa zdajú byť súčasná rozlíšenia už pomerne dostačujúce.

Čo sa týka čipov pre komunikáciu v 4G sieťach LTE, tie by už nemali byť príplatkovou záležitosťou, ale pomaly štandardom. Je to dané ich širokou ponukou a priblížením cien s predtým výrazne lacnejšími 3G čipmi.

Bohužiaľ ako už bolo povedané na začiatku, žiadny prielom nemožno čakať u batérií, hoci už roky v laboratóriách vznikajú najrôznejšie akumulátory s výrazne lepšími vlastnosťami ako sú súčasné Li-Ion a Li-Pol batérie. Sériová výroba vo veľkých množstvách je ale zatiaľ vo väčšine prípadov v nedohľadne.

Hoci teda nové mobilné čipy obvykle disponujú vyššou energetickou efektivitou než predchádzajúce generácie, zjavne to neprinesie vytúžený nárast celkovej výdrže a používatelia smartfónov a tabletov naďalej musia počítať s obmedzením v podobe relatívne krátkej prevádzky na jedno nabitie. Práve to je podľa mnohých komentátorov najväčším hendikepom súčasných mobilných prístrojov.

V každom prípade je ale jasné, že smartfóny opäť tento rok zníži výkonnostný náskok klasických PC a behom pár rokov sa dostali už na úroveň, na ktorú sa bežné počítače vyvíjali celé desaťročia. U nich navyše už inovácie neprebiehajú tak prevratným tempom, vďaka čomu sa budú opäť pôvodne široko roztvorené nožnice medzi týmito dvoma kategóriami prístrojov ďalej zatvárať.

Zdroj: ICT manažer


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Technológie

V Indii dali do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň na svete s výkonom 648 MW

02.12.2016 00:16

Po ôsmich mesiacoch výstavby spustili do prevádzky solárnu elektráreň v indickom Kamuthi (v štáte Tamilnádu), ktorá sa stala najväčšou na svete a na prvej priečke rebríčka nahradila kalifornskú elektr ...

Technológie

Japonská neurónová sieť vie vyfarbiť čiernobiele obrázky. Vyskúšajte si to

01.12.2016 00:16

Máte čiernobiele fotografie, no radi by ste z nich urobili farebné? Pomôcť vám môže šikovný nástroj založený na neurónovej sieti, ktorý vytvorili japonskí akademici z tokijskej Waseda University. Nás ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá