Image
3.1.2014 0 Comments

Smartfóny a tablety v roku 2014: Čakajte vyšší výkon, väčšiu pamäť ale nie výdrž batérie

low-battery-logo.png Výkon a možnosti smartfónov a tabletov rok od roku rastú a zdá sa, že zatiaľ nenarážali na pomyselnú technologickú bariéru, ktorá sa skôr alebo neskôr dostaví prakticky v každej oblasti. U modelov uvedených v roku 2014 môžeme očakávať najmä väčšiu operačnú pamäť, výkonnejšie procesory s frekvenciami nad 2 GHz a stále častejšie aj podporu rýchlych 4G sietí LTE.

Bohužiaľ oveľa viac používateľmi dopytovaná dlhšia výdrž na batérie sa ani tento rok pravdepodobne konať nebude, pretože žiadny revolučný prielom nie je v tejto oblasti na dohľad. Čo teda možno presne očakávať?

4 GB RAM v smartfónoch a tabletoch

Pokiaľ ide o operačné pamäte, dôležitým krokom bolo ohlásenie nových 8 gigabitových LPDDR4 mobilných čipov od Samsungu, ktoré umožnia vybaviť prístroje 4 GB RAM pri osadení iba štyrmi kusmi týchto čipov na základnú dosku. Možno teda predpokladať, že výrobcovia high-endových prístrojov si túto možnosť nenechajú ujsť. 4 GB RAM je tiež maximum pamäte, ktorá bude schopná adresovať existujúci 32bitový Android. Google by preto mal rýchlo zapracovať na jeho 64-bitovom rozšírení, podobne ako to urobil už Apple v minulom roku.

V súčasnosti majú smartfóny a tablety vyšších radov zvyčajne 2 GB RAM, u Samsungu Galaxy Note 3 sú to napríklad 3 GB, ale to je skôr výnimka. Veľká operačná pamäť umožňuje najmä rýchlejší beh viacerých súčasne spustených aplikácií a tiež sa hodí pri vyšších rozlíšeniach. Nové pamäťové čipy by navyše podľa výrobcu mali priniesť aj vyššiu energetickú efektivitu, ale nemožno očakávať nejaký zásadný merateľný rozdiel v celkovej spotrebe nových mobilných prístrojov.

Mobilné procesory rýchlo zvyšujú výkon

Čo sa týka procesorov pre mobilné prístroje, aj tu dochádza k rýchlym inováciám. Už počas minulého roka sa štvorjadrové modely procesorov ARM dostali z oblasti high-endu do mainstreamu a teraz výrobcovia pracujú na zvyšovaní ich rýchlosti. Qualcomm napríklad nedávno ohlásil novú posilu svojej rodiny Snapdragon, štvorjadrový model 805 s frekvenciou až 2,5 GHz, ktorý by sa mal objaviť v prístrojoch už v prvej polovici roka 2014.

Ďalšie novinky v tejto oblasti pravdepodobne predstaví veľtrh CES, ktorý začne 7. januára 2014 v americkom Las Vegas. Očakáva sa, že napríklad Samsung tu oficiálne predvedie novú generáciu svojich mobilných čipov Exynos, ktoré by mali opäť posunúť hranicu výrazne ďalej, a prinajmenšom tak dorovnať ponuku Qualcommu.

Čo naopak zostane pri starom?

Žiadne veľké zmeny sa zatiaľ nečakajú pri používaných displejoch, snáď len častejšie prenikanie technológie IPS do mainstreamu, pričom klasické TFT displeje by sa mali tento rok objavovať už hlavne v najlacnejších prístrojoch. Vysoké rozlíšenie očakávajte hlavne v high-ende, pri bežných prístrojoch pre široké masy sa zdajú byť súčasná rozlíšenia už pomerne dostačujúce.

Čo sa týka čipov pre komunikáciu v 4G sieťach LTE, tie by už nemali byť príplatkovou záležitosťou, ale pomaly štandardom. Je to dané ich širokou ponukou a priblížením cien s predtým výrazne lacnejšími 3G čipmi.

Bohužiaľ ako už bolo povedané na začiatku, žiadny prielom nemožno čakať u batérií, hoci už roky v laboratóriách vznikajú najrôznejšie akumulátory s výrazne lepšími vlastnosťami ako sú súčasné Li-Ion a Li-Pol batérie. Sériová výroba vo veľkých množstvách je ale zatiaľ vo väčšine prípadov v nedohľadne.

Hoci teda nové mobilné čipy obvykle disponujú vyššou energetickou efektivitou než predchádzajúce generácie, zjavne to neprinesie vytúžený nárast celkovej výdrže a používatelia smartfónov a tabletov naďalej musia počítať s obmedzením v podobe relatívne krátkej prevádzky na jedno nabitie. Práve to je podľa mnohých komentátorov najväčším hendikepom súčasných mobilných prístrojov.

V každom prípade je ale jasné, že smartfóny opäť tento rok zníži výkonnostný náskok klasických PC a behom pár rokov sa dostali už na úroveň, na ktorú sa bežné počítače vyvíjali celé desaťročia. U nich navyše už inovácie neprebiehajú tak prevratným tempom, vďaka čomu sa budú opäť pôvodne široko roztvorené nožnice medzi týmito dvoma kategóriami prístrojov ďalej zatvárať.

Zdroj: ICT manažer


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá