Image
24.3.2016 0 Comments

STU je v 500-vke univerzít sveta v počítačových vedách

Do prvej 500-ky elitných svetových univerzít sa dostala Slovenská technická univerzita v Bratislave. V dnes zverejnenom rebríčku QS World University Rankings sa umiestnila na zdieľanej pozícii 401-450 v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity (STU) Andrea Settey Hajdúchová, STU sa umiestnila ako najlepšia na Slovensku aj v ďalších hodnotených kategóriách, konkrétne v architektúre, stavebníctve, chemickom inžinierstve, strojníctve, elektrotechnike, materiálovom inžinierstve a v matematike. V niektorých z týchto kategóriách dosiahla dokonca lepšie (stavebníctvo, matematika) či približne rovnaké (elektrotechnika, strojníctvo) skóre ako pri počítačových vedách, avšak hodnotitelia v nich zostavili rebríček len najlepších 100 či 200 univerzít. Celé hodnotenie je dostupné na: http://www.topuniversities.com/subject-rankings/2016.

Rebríček QS World University Rankings patrí do tzv. veľkej trojky najstarších svetových rebríčkov univerzít, v ktorom sú rebríčky: QS World University Rankings, ARWU - Šanghajský rebríček a Times Higher Education World.

Ako v analýze svetových hodnotení škôl vysvetľuje Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva, tieto rebríčky zverejňujú poradie len tých najlepších svetových škôl, čo pri celosvetovom počte vysokých škôl, približne 20-tisíc, znamená, že sa v nich umiestni len elitných 2 až 3 percentá vysokých škôl.

Rektor STU Robert Redhammer verí, že STU sa podarí svoje pozície zlepšiť. "Máme preto všetky predpoklady - skúsených učiteľov, nové laboratória s unikátnymi prístrojmi, medzinárodne rešpektovaný výskum a intenzívnu spoluprácu s podnikmi. Za kvalitným vzdelaním a vedou nemusia študenti odchádzať do zahraničia," cituje tlačová správa STU rektora univerzity Redhammera.

QS World University Ranking hodnotil 4 226 univerzít sveta, do poradia nakoniec zaradil 945 z nich. Rozdelil ich do 42 kategórií - od umenia, humanitných, ekonomických či prírodných vied, poľnohospodárstva, techniky, technológií, medicíny či chémie. Rebríček hodnotí reputáciu školy medzi akademikmi a zamestnávateľmi, veľkosť školy, medzinárodnú spoluprácu a výskumné výstupy podľa publikácií a počtu citácií.

Ako dodala v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, STU v Bratislave sa v rankingu univerzít Thimes Higher Education 2015 umiestnila na zdieľanom 601. až 800. mieste. V rebríčku QS World University Rankings 2016 na zdieľanom 401. - 450. mieste v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Podľa slovenského rebríčka ARRA je STU našou najlepšou univerzitou pre chemické technológie, počítačové a technické vedy. Vzdelávanie na STU vychádza z vlastného vedeckého výskumu a je orientované na potreby praxe. STU v roku 2015 riešila 294 projektov zmluvného výskumu pre priemyselnú prax a takmer 500 výskumných projektov financovaných z grantov. Absolventi STU sa úspešne zaraďujú do praxe.

Autor: SITA

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Biznis

PR: PAM – správa privilegovaných účtov

19.10.2016 00:07

Prečo neukladať heslá v Exceli? Skratka PAM v nadpise znamená Privileged Account Management, čiže správa privilegovaný účtov. Takto sa zvyknú označovať nástroje na zabezpečenie a správu prístupových ...

Biznis

Problémy s mobilom Note 7 budú Samsung stáť vyše 5 mld. USD

15.10.2016 00:10

Zastavenie výroby smartfónu Galaxy Note 7 bude juhokórejskú spoločnosť Samsung Electronics stáť zhruba 3 mld. USD v tomto a nasledujúcom štvrťroku, čiže celkové náklady stiahnutia budú prinajmenšom 5, ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá