Image
24.3.2016 0 Comments

STU je v 500-vke univerzít sveta v počítačových vedách

Do prvej 500-ky elitných svetových univerzít sa dostala Slovenská technická univerzita v Bratislave. V dnes zverejnenom rebríčku QS World University Rankings sa umiestnila na zdieľanej pozícii 401-450 v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity (STU) Andrea Settey Hajdúchová, STU sa umiestnila ako najlepšia na Slovensku aj v ďalších hodnotených kategóriách, konkrétne v architektúre, stavebníctve, chemickom inžinierstve, strojníctve, elektrotechnike, materiálovom inžinierstve a v matematike. V niektorých z týchto kategóriách dosiahla dokonca lepšie (stavebníctvo, matematika) či približne rovnaké (elektrotechnika, strojníctvo) skóre ako pri počítačových vedách, avšak hodnotitelia v nich zostavili rebríček len najlepších 100 či 200 univerzít. Celé hodnotenie je dostupné na: http://www.topuniversities.com/subject-rankings/2016.

Rebríček QS World University Rankings patrí do tzv. veľkej trojky najstarších svetových rebríčkov univerzít, v ktorom sú rebríčky: QS World University Rankings, ARWU - Šanghajský rebríček a Times Higher Education World.

Ako v analýze svetových hodnotení škôl vysvetľuje Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva, tieto rebríčky zverejňujú poradie len tých najlepších svetových škôl, čo pri celosvetovom počte vysokých škôl, približne 20-tisíc, znamená, že sa v nich umiestni len elitných 2 až 3 percentá vysokých škôl.

Rektor STU Robert Redhammer verí, že STU sa podarí svoje pozície zlepšiť. "Máme preto všetky predpoklady - skúsených učiteľov, nové laboratória s unikátnymi prístrojmi, medzinárodne rešpektovaný výskum a intenzívnu spoluprácu s podnikmi. Za kvalitným vzdelaním a vedou nemusia študenti odchádzať do zahraničia," cituje tlačová správa STU rektora univerzity Redhammera.

QS World University Ranking hodnotil 4 226 univerzít sveta, do poradia nakoniec zaradil 945 z nich. Rozdelil ich do 42 kategórií - od umenia, humanitných, ekonomických či prírodných vied, poľnohospodárstva, techniky, technológií, medicíny či chémie. Rebríček hodnotí reputáciu školy medzi akademikmi a zamestnávateľmi, veľkosť školy, medzinárodnú spoluprácu a výskumné výstupy podľa publikácií a počtu citácií.

Ako dodala v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, STU v Bratislave sa v rankingu univerzít Thimes Higher Education 2015 umiestnila na zdieľanom 601. až 800. mieste. V rebríčku QS World University Rankings 2016 na zdieľanom 401. - 450. mieste v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Podľa slovenského rebríčka ARRA je STU našou najlepšou univerzitou pre chemické technológie, počítačové a technické vedy. Vzdelávanie na STU vychádza z vlastného vedeckého výskumu a je orientované na potreby praxe. STU v roku 2015 riešila 294 projektov zmluvného výskumu pre priemyselnú prax a takmer 500 výskumných projektov financovaných z grantov. Absolventi STU sa úspešne zaraďujú do praxe.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Biznis

Automobilky sa dohodli o výstavbe siete ultrarýchlych nabíjacích staníc pre elektromobily po celej Európe

01.12.2016 00:15

Automobilky BMW Group, Daimler, Ford Motor Company a skupina Volkswagen s Audi a Porsche uzavreli dohodu o spolupráci pri výstavbe siete vysokovýkonných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, pokrý ...

Biznis

V Prahe má vo februári odštartovať škola pre youtuberov. Školáci zaplatia 5000 korún...

28.11.2016 00:18

V Prahe sa vo februári otvorí škola pre U2berov. Ako sa píše na stránke projektu, za ktorým stojí firma Books and Cards S.G.J.Š., s.r.o., chlapci a dievčatá sa tu v bloku workshopov naučia bezpečne a  ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá