Image
24.3.2016 0 Comments

STU je v 500-vke univerzít sveta v počítačových vedách

Do prvej 500-ky elitných svetových univerzít sa dostala Slovenská technická univerzita v Bratislave. V dnes zverejnenom rebríčku QS World University Rankings sa umiestnila na zdieľanej pozícii 401-450 v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Ako ďalej agentúru SITA informovala manažérka pre komunikáciu Slovenskej technickej univerzity (STU) Andrea Settey Hajdúchová, STU sa umiestnila ako najlepšia na Slovensku aj v ďalších hodnotených kategóriách, konkrétne v architektúre, stavebníctve, chemickom inžinierstve, strojníctve, elektrotechnike, materiálovom inžinierstve a v matematike. V niektorých z týchto kategóriách dosiahla dokonca lepšie (stavebníctvo, matematika) či približne rovnaké (elektrotechnika, strojníctvo) skóre ako pri počítačových vedách, avšak hodnotitelia v nich zostavili rebríček len najlepších 100 či 200 univerzít. Celé hodnotenie je dostupné na: http://www.topuniversities.com/subject-rankings/2016.

Rebríček QS World University Rankings patrí do tzv. veľkej trojky najstarších svetových rebríčkov univerzít, v ktorom sú rebríčky: QS World University Rankings, ARWU - Šanghajský rebríček a Times Higher Education World.

Ako v analýze svetových hodnotení škôl vysvetľuje Inštitút vzdelávacej politiky ministerstva školstva, tieto rebríčky zverejňujú poradie len tých najlepších svetových škôl, čo pri celosvetovom počte vysokých škôl, približne 20-tisíc, znamená, že sa v nich umiestni len elitných 2 až 3 percentá vysokých škôl.

Rektor STU Robert Redhammer verí, že STU sa podarí svoje pozície zlepšiť. "Máme preto všetky predpoklady - skúsených učiteľov, nové laboratória s unikátnymi prístrojmi, medzinárodne rešpektovaný výskum a intenzívnu spoluprácu s podnikmi. Za kvalitným vzdelaním a vedou nemusia študenti odchádzať do zahraničia," cituje tlačová správa STU rektora univerzity Redhammera.

QS World University Ranking hodnotil 4 226 univerzít sveta, do poradia nakoniec zaradil 945 z nich. Rozdelil ich do 42 kategórií - od umenia, humanitných, ekonomických či prírodných vied, poľnohospodárstva, techniky, technológií, medicíny či chémie. Rebríček hodnotí reputáciu školy medzi akademikmi a zamestnávateľmi, veľkosť školy, medzinárodnú spoluprácu a výskumné výstupy podľa publikácií a počtu citácií.

Ako dodala v tlačovej správe manažérka pre komunikáciu STU Andrea Settey Hajdúchová, STU v Bratislave sa v rankingu univerzít Thimes Higher Education 2015 umiestnila na zdieľanom 601. až 800. mieste. V rebríčku QS World University Rankings 2016 na zdieľanom 401. - 450. mieste v kategórií Počítačové vedy a informačné technológie. Podľa slovenského rebríčka ARRA je STU našou najlepšou univerzitou pre chemické technológie, počítačové a technické vedy. Vzdelávanie na STU vychádza z vlastného vedeckého výskumu a je orientované na potreby praxe. STU v roku 2015 riešila 294 projektov zmluvného výskumu pre priemyselnú prax a takmer 500 výskumných projektov financovaných z grantov. Absolventi STU sa úspešne zaraďujú do praxe.

Autor: SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis 3

Hyperloop bude aj v Českej republike. Cesta z Bratislavy do Brna potrvá len 10 minút

20.01.2017 00:25

Na realizáciu futuristického dopravného systému Elona Muska Hyperloop sa podujali už dve spoločnosti – Hyperloop One a Hyperloop Transportation Technologies (HTT). Tá druhá už získala investície v hod ...

Biznis

Tvorca Androidu chce uviesť na trh high-end smartfón, ktorý bude vážnou konkurenciou pre Apple aj Samsung

19.01.2017 00:35

Tvorca operačného systému Android Andy Rubin chce spolu s asi 40-členným tímom bývalých zamestnancov Googlu a Applu založiť spoločnosť Essential. Tá bude pracovať na viacerých spotrebiteľských hardvér ...

Biznis

Schengen pre dáta. EK chce odstrániť bariéry voľného cezhraničného pohybu dát v EÚ

16.01.2017 00:07

Európska komisia navrhla politické a právne riešenia na uvoľnenie potenciálu dátového hospodárstva EÚ. Ide pri tom o súčasť stratégie digitálneho jednotného trhu, ktorú predstavila v máji 2015. Inform ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá