Image
5.2.2016 0 Comments

SK-NIC: Na Slovensku je viac ako 336-tisíc domén a najviac sa ich začína na písmeno S

Správca národnej domény .sk neustále eviduje trendy vo vývoji počtu domén. Z toho napríklad vidno, že za rok 2015 bolo zaregistrovaných až 21 595 tzv. prvoregistrácií. Pozrite si ďalšie štatistiky z kuchyne SK-NICu, a. s.

SK-NIC, a. s., pôsobí na slovenskom trhu 20 rokov a v súčasnosti eviduje viac ako 336-tisíc internetových domén s koncovkou .sk, čo je viac ako 4-percentný prírastok oproti roku 2014.

„Sme radi, že počet internetových domén pravidelne rastie. Za minulý rok sme zaregistrovali takmer 22-tisíc úplne nových domén - teda takých, ktoré ešte predtým neboli nikdy zaregistrované. Neustále sa zvyšuje aj počet procesných konaní a požiadaviek, ktoré musia zamestnanci SK-NICu riešiť - za rok 2015 sa spracovalo viac ako 930-tisíc žiadostí," uviedol riaditeľ SK-NIC, a. s., Peter Bíro.

SK-NIC, a. s., aktuálne eviduje vyše 5500 registrátorov, ktorí pôsobia ako sprostredkovatelia služieb držiteľom jednotlivých domén, ktorých je však oveľa viac - takmer 70-tisíc. Najväčší počet z nich tvoria firmy a živnostníci v pomere 74,35 %, zatiaľ čo fyzické osoby tvoria 15,55 % a iné právnické osoby 10,1 % celkového počtu.

Zaujímavá je štatistika, že podľa dĺžky názvu má najviac domén 8 znakov a viac ako 33-tisíc domén sa začína na písmeno s. Zvyšujúci sa počet operácií kladie nároky aj na komunikáciu s klientmi registra.

„Na rastúci počet domén a požiadaviek sme zareagovali začiatkom tohto roka aj skvalitnením našich služieb, keď sme spustili do prevádzky zákaznícky servis aj cez víkendy. V sobotu a nedeľu sú naši operátori k dispozícii v čase od 8:00 do 12:00 a zatiaľ sa nám potvrdzuje, že to bol správny krok," povedal v tejto súvislosti riaditeľ SK-NICu.

V rámci prebiehajúcich činností treba pripomenúť aj to, že v prvom štvrťroku 2016 by mala Komisia pre správu národnej domény .sk schváliť nové pravidlá na registráciu domén, ktoré by mali najmä držiteľom priniesť hneď niekoľko výhod. Správca národnej domény .sk takisto participuje na aktuálnych diskusiách o vývoji doménového prostredia v kľúčových relevantných organizáciách CENTR a ICANN, kde sa okrem iného zapojil aj do bezpečnostných aktivít dotknutých organizácií.


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá