Image
18.6.2014 0 Comments

S memristormi a fotonikou chce HP zmeniť svet IT. Výsledkom môže byť aj smartfón s kapacitou 100 TB

hp_martin_fink.jpg Spoločnosť Hewlett-Packard odštartovala ambiciózny projekt, ktorého zámerom je zmena základnej architektúry počítačov. Jeho pôvodným cieľom boli servery, ale HP pracuje aj na verzii pre Android, ktorá by umožnila smartfónom ponúknuť až 100 TB úložného priestoru.

Projekt The Machine je založený na pamätiach nazývaných memristory a na komunikačnej technológii s názvom kremíková fotonika, ktorá využíva svetelné lúče na vysokorýchlostný prenos dát.

Ide zatiaľ o výskumný projekt za dverami laboratórií HP a nevedno, kedy (a či vôbec) sa The Machine dostane na trh. No o tom, akú závažnosť prikladá spoločnosť tomuto projektu, svedčí aj skutočnosť, že na ňom pracujú tri štvrtiny zamestnancov jej laboratórií. Výskum by sa mal zavŕšiť do troch rokov, najneskôr však do konca tohto desaťročia.

Spoločnosť HP je presvedčená, že súčasná architektúra počítačov nedokáže dlho držať krok s narastajúcimi nárokmi na výpočtový výkon a kapacitu úložiska. Preto sa asi pred dvoma rokmi pustila do projektu, ktorý má prehodnotiť výpočtovú techniku od základov.

Hlavný cieľ je nahradiť rôzne súčasné technológie ukladania dát jedinou „univerzálnou pamäťou", vyrobenou z memristorov. Tento nový typ pamäte používa ióny namiesto elektrónov predstavujúcich jednotky a nuly v počítačovom kóde.

„V súčasnosti všetky naše prístroje - od telefónov až po superpočítače - neustále presúvajú informácie medzi tromi vrstvami pamätí: v jednej je to, čo je potrebné v tomto okamihu (SRAM), v druhej to, čo bude potrebné čoskoro (DRAM), a v tretej tie, ktoré budú potrebné neskôr (úložisko)," vysvetľuje HP na svojom webe. „Memristory budú mať vysokú rýchlosť, hustotu a budú dostatočne lacné, aby mohli naraz plniť úlohy potrebné 'v tomto okamihu' aj 'neskôr', čím sa zvýši priepustnosť, pretože sa odstráni presun dát sem a tam."

„Chceme, aby bolo možné uložiť celý náš život, teda okolo 100 TB dát v telefóne," povedal Martin Fink, CTO spoločnosti HP.

Spoločnosť pracuje aj na novom dizajne procesorov určených pre konkrétne aplikácie. To predpokladá, aby skupiny procesorov a pamäťových čipov boli prepojené optickými káblami, ktoré zvládnu prenos dát rýchlosťou až 6 TB/s.

Nová architektúra však bude vyžadovať aj nové operačné systémy. HP vyvíja svoj vlastný od nuly, ale pracuje aj na verzii založenej na Linuxe a na ďalšej na báze mobilného operačného systému Googlu.

O termínoch uvedenia novej architektúry zatiaľ HP mlčí, možno však predpokladať, že skôr ako na mobilné zariadenia zamieri na servery. No podľa Paula Teicha, analytika spoločnosti Moor Insights & Strategy, memristory by mohli nahradiť pamäte DRAM a flash v smartfónoch, čím by sa znížili náklady a zlepšila sa ich výkonnosť a výdrž batérie. Navyše smartfóny s jedným typom pamäte by mohli pristupovať k dátam v cloude rovnako ľahko, ako keby uložené v samotnom zariadení.

„Keď budú architektúra The Machine a operačný systém v budúcnosti pripravené, naša teória je taká, že ak používateľ pripojí svoje androidové zariadenie postavené na memristoroch do siete s dostatočnou priepustnosťou, stane sa uzlom v cloude s okamžitým prístupom ku všetkým svojim dátam. Je to iný model pohľadu na schopnosti zariadení. Nič si nebudete musieť 'sťahovať', ak máte v pláne odpojiť sa od siete," dodáva P. Teich.

Zdroj: infoworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Spreje na vypínanie génov umožnia geneticky zlepšovať rastliny bez zmeny DNA

18.01.2017 00:40

Ak sa vám nepáči farba niektorých kvetov v záhrade, možno ju jedného dňa budete môcť zmeniť jednoduchým postriekaním sprejom, ktorý vypne ich určité gény. Poľnohospodári môžu takéto postreky na vypín ...

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá