Image
18.6.2014 0 Comments

S memristormi a fotonikou chce HP zmeniť svet IT. Výsledkom môže byť aj smartfón s kapacitou 100 TB

hp_martin_fink.jpg Spoločnosť Hewlett-Packard odštartovala ambiciózny projekt, ktorého zámerom je zmena základnej architektúry počítačov. Jeho pôvodným cieľom boli servery, ale HP pracuje aj na verzii pre Android, ktorá by umožnila smartfónom ponúknuť až 100 TB úložného priestoru.

Projekt The Machine je založený na pamätiach nazývaných memristory a na komunikačnej technológii s názvom kremíková fotonika, ktorá využíva svetelné lúče na vysokorýchlostný prenos dát.

Ide zatiaľ o výskumný projekt za dverami laboratórií HP a nevedno, kedy (a či vôbec) sa The Machine dostane na trh. No o tom, akú závažnosť prikladá spoločnosť tomuto projektu, svedčí aj skutočnosť, že na ňom pracujú tri štvrtiny zamestnancov jej laboratórií. Výskum by sa mal zavŕšiť do troch rokov, najneskôr však do konca tohto desaťročia.

Spoločnosť HP je presvedčená, že súčasná architektúra počítačov nedokáže dlho držať krok s narastajúcimi nárokmi na výpočtový výkon a kapacitu úložiska. Preto sa asi pred dvoma rokmi pustila do projektu, ktorý má prehodnotiť výpočtovú techniku od základov.

Hlavný cieľ je nahradiť rôzne súčasné technológie ukladania dát jedinou „univerzálnou pamäťou", vyrobenou z memristorov. Tento nový typ pamäte používa ióny namiesto elektrónov predstavujúcich jednotky a nuly v počítačovom kóde.

„V súčasnosti všetky naše prístroje - od telefónov až po superpočítače - neustále presúvajú informácie medzi tromi vrstvami pamätí: v jednej je to, čo je potrebné v tomto okamihu (SRAM), v druhej to, čo bude potrebné čoskoro (DRAM), a v tretej tie, ktoré budú potrebné neskôr (úložisko)," vysvetľuje HP na svojom webe. „Memristory budú mať vysokú rýchlosť, hustotu a budú dostatočne lacné, aby mohli naraz plniť úlohy potrebné 'v tomto okamihu' aj 'neskôr', čím sa zvýši priepustnosť, pretože sa odstráni presun dát sem a tam."

„Chceme, aby bolo možné uložiť celý náš život, teda okolo 100 TB dát v telefóne," povedal Martin Fink, CTO spoločnosti HP.

Spoločnosť pracuje aj na novom dizajne procesorov určených pre konkrétne aplikácie. To predpokladá, aby skupiny procesorov a pamäťových čipov boli prepojené optickými káblami, ktoré zvládnu prenos dát rýchlosťou až 6 TB/s.

Nová architektúra však bude vyžadovať aj nové operačné systémy. HP vyvíja svoj vlastný od nuly, ale pracuje aj na verzii založenej na Linuxe a na ďalšej na báze mobilného operačného systému Googlu.

O termínoch uvedenia novej architektúry zatiaľ HP mlčí, možno však predpokladať, že skôr ako na mobilné zariadenia zamieri na servery. No podľa Paula Teicha, analytika spoločnosti Moor Insights & Strategy, memristory by mohli nahradiť pamäte DRAM a flash v smartfónoch, čím by sa znížili náklady a zlepšila sa ich výkonnosť a výdrž batérie. Navyše smartfóny s jedným typom pamäte by mohli pristupovať k dátam v cloude rovnako ľahko, ako keby uložené v samotnom zariadení.

„Keď budú architektúra The Machine a operačný systém v budúcnosti pripravené, naša teória je taká, že ak používateľ pripojí svoje androidové zariadenie postavené na memristoroch do siete s dostatočnou priepustnosťou, stane sa uzlom v cloude s okamžitým prístupom ku všetkým svojim dátam. Je to iný model pohľadu na schopnosti zariadení. Nič si nebudete musieť 'sťahovať', ak máte v pláne odpojiť sa od siete," dodáva P. Teich.

Zdroj: infoworld.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Južná Kórea sa chce stať „bezhotovostnou spoločnosťou“. V roku 2017 začne sťahovať z obehu mince

06.12.2016 00:19

Južná Kórea je už dnes jedna z krajín najmenej závislých od hotovostných platieb. Na jedného obyvateľa tu pripadá 1,9 kreditných kariet a len asi 20 % platieb sa tu vykonáva prostredníctvom papierovýc ...

Technológie 1

Volvo sa v tichosti stáva technologickou autoveľmocou

06.12.2016 00:13

Ak je reč o high-tech autách, v mysli sa vám zrejme najskôr vybaví Tesla alebo BMW. No je tu aj ďalší výrobca, ktorý sa nenápadne a potichu stáva technologickou veľmocou. Švédska automobilka Volvo bol ...

Technológie

Video: Robot Atlas už prejde po členitom teréne bez toho, aby ho dopredu poznal

02.12.2016 11:58

Známy výrobca robotov Boston Dynamics vydal najnovšiu verziu dvojnohého robota Atlas začiatkom roka. Teraz ho v spolupráci s Florida Institute for Human & Machine Cognition (IMHC) ďalej zlepšil. N ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá