Image
18.6.2014 0 Comments

Nové pravidlá ochrany spotrebiteľa pri nákupe cez internet nás viac ochránia

eshop.jpg Od piatka 13. júna začali na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách EÚ platiť nové pravidlá ochrany spotrebiteľa pri nákupe cez internet. Nová smernica má zabezpečiť väčšiu cenovú transparentnosť, zrušenie neopodstatnených príplatkov za použitie kreditných kariet a špeciálnych telefonických liniek.

Ďalej smernica zakazuje vopred zaškrtnuté políčka na internete, napríklad pri nákupe leteniek. V takýchto prípadoch bývajú kupujúcim ponúkané dodatočné možnosti nákupu, ako nákup cestovného poistenia alebo prenájom vozidla. Tieto ďalšie služby nemôžu byť ponúkané formou tzv. vopred zaškrtnutého políčka.

Nová smernica predĺžila lehotu, dokedy si svoj nákup možno rozmyslieť, zo siedmich na 14 dní v celej EÚ. Táto lehota na zváženie sa skončí po 14 dňoch od prevzatia tovaru. Ak však koniec tohto obdobia pripadne na deň pracovného pokoja, lehota sa predlžuje do nasledujúceho pracovného dňa.

Od svojej objednávky môžete v rámci tejto lehoty odstúpiť bez udania dôvodu, napr. aj vtedy, keď ste si kúpu rozmysleli. Smernica posilňuje i práva spotrebiteľov na vrátenie peňazí, a to do 14 dní po zrušení nákupu spotrebiteľom. Ak si chcete uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy, musíte jednoznačne informovať obchodníka o svojom rozhodnutí odstúpiť od kúpnej zmluvy. Môžete to urobiť napríklad tak, že k tovaru, ktorý vraciate poštou, pridáte písomné vyhlásenie alebo zašlete fax či e-mail. Nestačí len tovar odoslať späť.

Spotrebitelia budú mať k dispozícii vzorový formulár na odstúpenie od zmluvy, ktorý môžu, ale nie sú povinní použiť.

Táto 14-dňová lehota na zváženie sa neuplatňuje na letenky a lístky na vlak, ani na vstupenky na koncert a hotelové rezervácie na konkrétne dátumy, kúpu jedla a nápojov, tovar vyrobený na objednávku alebo jasne personalizovaný tovar (napr. oblek na mieru)a zapečatené nosiče údajov, ako sú DVD, ktoré ste otvorili pri ich prevzatí.

Zavádzajú sa aj pravidlá zakazujúce skryté poplatky na internete, ako napríklad ponuky na internete, ktoré niečo inzerujú ako zadarmo, ale v skutočnosti to tak nie je (napr. horoskopy, recepty a pod.).

Zdroj: europa.eu
podnikam.webnoviny.sk


Mohlo by Vás zaujímať

Internet

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

20.10.2016 00:12

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.   V piatok 21. októbra 2016 s ...

Internet 1

Mark Zuckerberg predviedol, ako bude vyzerať sociálna sieť vo virtuálnej realite

11.10.2016 00:28

Facebook na vývojárskej konferencii Occulus Connect predviedol svoje najnovšie nápady týkajúce sa spoločenskej interakcie vo virtuálnej realite. Avatary, ktoré ukázal, sa môžu smiať, prejaviť hnev, šo ...

Internet

Facebook spustil bazár Marketplace. Bude to vážna konkurencia pre eBay?

06.10.2016 00:22

Používatelia čoraz častejšie využívajú Facebook na nákup a predaj vecí z druhej ruky.  Nákupné a predajné skupiny vraj navštívi mesačne 450 miliónov ľudí.  Sociálna sieť im vyšla v ústrety a v pondelo ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá