Image
18.6.2014 0 Comments

Nové pravidlá ochrany spotrebiteľa pri nákupe cez internet nás viac ochránia

eshop.jpg Od piatka 13. júna začali na Slovensku, ale aj v ostatných krajinách EÚ platiť nové pravidlá ochrany spotrebiteľa pri nákupe cez internet. Nová smernica má zabezpečiť väčšiu cenovú transparentnosť, zrušenie neopodstatnených príplatkov za použitie kreditných kariet a špeciálnych telefonických liniek.

Ďalej smernica zakazuje vopred zaškrtnuté políčka na internete, napríklad pri nákupe leteniek. V takýchto prípadoch bývajú kupujúcim ponúkané dodatočné možnosti nákupu, ako nákup cestovného poistenia alebo prenájom vozidla. Tieto ďalšie služby nemôžu byť ponúkané formou tzv. vopred zaškrtnutého políčka.

Nová smernica predĺžila lehotu, dokedy si svoj nákup možno rozmyslieť, zo siedmich na 14 dní v celej EÚ. Táto lehota na zváženie sa skončí po 14 dňoch od prevzatia tovaru. Ak však koniec tohto obdobia pripadne na deň pracovného pokoja, lehota sa predlžuje do nasledujúceho pracovného dňa.

Od svojej objednávky môžete v rámci tejto lehoty odstúpiť bez udania dôvodu, napr. aj vtedy, keď ste si kúpu rozmysleli. Smernica posilňuje i práva spotrebiteľov na vrátenie peňazí, a to do 14 dní po zrušení nákupu spotrebiteľom. Ak si chcete uplatniť právo na odstúpenie od zmluvy, musíte jednoznačne informovať obchodníka o svojom rozhodnutí odstúpiť od kúpnej zmluvy. Môžete to urobiť napríklad tak, že k tovaru, ktorý vraciate poštou, pridáte písomné vyhlásenie alebo zašlete fax či e-mail. Nestačí len tovar odoslať späť.

Spotrebitelia budú mať k dispozícii vzorový formulár na odstúpenie od zmluvy, ktorý môžu, ale nie sú povinní použiť.

Táto 14-dňová lehota na zváženie sa neuplatňuje na letenky a lístky na vlak, ani na vstupenky na koncert a hotelové rezervácie na konkrétne dátumy, kúpu jedla a nápojov, tovar vyrobený na objednávku alebo jasne personalizovaný tovar (napr. oblek na mieru)a zapečatené nosiče údajov, ako sú DVD, ktoré ste otvorili pri ich prevzatí.

Zavádzajú sa aj pravidlá zakazujúce skryté poplatky na internete, ako napríklad ponuky na internete, ktoré niečo inzerujú ako zadarmo, ale v skutočnosti to tak nie je (napr. horoskopy, recepty a pod.).

Zdroj: europa.eu
podnikam.webnoviny.sk


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

10 trendov pre tohtoročný trh s mobilnými aplikáciami

18.01.2017 00:15

Na začiatku nového roka sa spoločnosť Resco pozrela na najdôležitejšie trendy, ktoré čaká tento biznis v roku 2017. Výskum spoločnosti App Annie predpokladá, že celkové výdavky spotrebiteľov na nákup ...

Internet

Inteligentný bot Google Assistant čoskoro umožní vykonávať platby aj hlasovým príkazom

18.01.2017 00:25

Rozbor Google App pre Android (beta verzia 6.11.13), ktorý  zahŕňa aj službu Assistant, podľa ľudí z XDA Developers ukazuje, že čoskoro by sme mohli uskutočňovať platby pomocou zariadení podporujúcich ...

Internet

Poštová banka sa modernizuje, čoskoro predstaví mobilnú aplikáciu

11.01.2017 00:02

Poštová banka začína nový kalendárny rok s novým logom a novým moderným vizuálom. Tradičná slovenská banka, ktorú vzhľadom na dostupnosť základného balíka služieb na každej pošte využívali hlavne star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá