Image
28.9.2016 1 Comments

Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?

Výskumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) tvrdia, že vyvinuli prvý systém schopný snímať emócie ľudí na diaľku pomocou bezdrôtových signálov. Doteraz na zisťovanie emócií a zdravotného stavu bolo treba na telo pripevniť rôzne zariadenia, teraz však vedci vytvorili úplne pasívny spôsob.

Systém sa nazýva EQ-Radio, zatiaľ je vo fáze prototypu a funguje tak, že vysiela nízkoenergetický bezdrôtový signál a meria čas potrebný na to, aby sa signál odrazil od tela osoby alebo objektu v jeho blízkosti.

Časy odrazu sa v prípade tiel ľudí líšia, ako sa strieda nádych a výdych a ako ich srdce bije, čo umožňuje odlíšiť ľudí od objektov, ktoré generujú statické odrazy. Systém využíva strojové učenie a učí sa rozlišovať rýchlejší a pomalší tep spôsobený rôznymi náladami, napr. hnevom, radosťou či smútkom. Podľa vyjadrenia vedcov je tento spôsob približne rovnako presný ako meranie pomocou EKG.

Na základe analýzy signálu je systém schopný  s vysokou presnosťou (87 %) zistiť náladu podľa toho, ako rýchlo bije srdce človeka a aká je frekvencia jeho dýchania.

Komercializácia systému zrejme nebude veľmi rýchla, no v budúcnosti by mohol pomôcť napríklad diagnostikovať niektoré poruchy duševného zdravia, ako je depresia alebo bipolárna porucha. Prípadne by sa mohol pomôcť filmovým štúdiám či reklamným agentúram zisťovať, aké reakcie u ľudí vyvolávajú ich produkty. Pravda, vynárajú sa tu aj otázky ohľadne ochrany súkromia. Aj keď niektoré technologické giganty, ako napr. IBM či Microsoft, takisto ponúkajú softvér schopný odvodiť emocionálny stav z mimiky, hovoreného či písaného prejavu, čo môže pomôcť firmám pochopiť emócie zákazníkov alebo spotrebiteľov, je tu veľký potenciál zneužitia takejto technológie na sledovanie ľudí bez ich súhlasu či dokonca bez ich vedomia.

Podrobnosti o výskume si môžete prečítať v tomto dokumente PDF.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

1 Comments

  1. Filo reakcia na: Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?
    28.9.2016 14:09
    Na politikov dobre jak ich rozpytvať slovné
    Reagovať

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá