Image
28.9.2016 1 Comments

Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?

Výskumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) tvrdia, že vyvinuli prvý systém schopný snímať emócie ľudí na diaľku pomocou bezdrôtových signálov. Doteraz na zisťovanie emócií a zdravotného stavu bolo treba na telo pripevniť rôzne zariadenia, teraz však vedci vytvorili úplne pasívny spôsob.

Systém sa nazýva EQ-Radio, zatiaľ je vo fáze prototypu a funguje tak, že vysiela nízkoenergetický bezdrôtový signál a meria čas potrebný na to, aby sa signál odrazil od tela osoby alebo objektu v jeho blízkosti.

Časy odrazu sa v prípade tiel ľudí líšia, ako sa strieda nádych a výdych a ako ich srdce bije, čo umožňuje odlíšiť ľudí od objektov, ktoré generujú statické odrazy. Systém využíva strojové učenie a učí sa rozlišovať rýchlejší a pomalší tep spôsobený rôznymi náladami, napr. hnevom, radosťou či smútkom. Podľa vyjadrenia vedcov je tento spôsob približne rovnako presný ako meranie pomocou EKG.

Na základe analýzy signálu je systém schopný  s vysokou presnosťou (87 %) zistiť náladu podľa toho, ako rýchlo bije srdce človeka a aká je frekvencia jeho dýchania.

Komercializácia systému zrejme nebude veľmi rýchla, no v budúcnosti by mohol pomôcť napríklad diagnostikovať niektoré poruchy duševného zdravia, ako je depresia alebo bipolárna porucha. Prípadne by sa mohol pomôcť filmovým štúdiám či reklamným agentúram zisťovať, aké reakcie u ľudí vyvolávajú ich produkty. Pravda, vynárajú sa tu aj otázky ohľadne ochrany súkromia. Aj keď niektoré technologické giganty, ako napr. IBM či Microsoft, takisto ponúkajú softvér schopný odvodiť emocionálny stav z mimiky, hovoreného či písaného prejavu, čo môže pomôcť firmám pochopiť emócie zákazníkov alebo spotrebiteľov, je tu veľký potenciál zneužitia takejto technológie na sledovanie ľudí bez ich súhlasu či dokonca bez ich vedomia.

Podrobnosti o výskume si môžete prečítať v tomto dokumente PDF.

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Technológie

Dr. AI: Umelá inteligencia vás vyspovedá a potom vám povie, akú máte chorobu

13.01.2017 00:35

Spoločnosť HealthTap chce pomôcť tým, ktorí pri prvých príznakoch choroby začnú „gúgliť“ namiesto toho, aby vyhľadali lekára. Chce pri tom použiť umelú inteligenciu, aby neboli odkázaní na náhodné výs ...

Technológie 3

V Izraeli testujú „elektrické cesty“. Umožnia bezdrôtové nabitie elektromobilov za jazdy

11.01.2017 00:25

Možno už v blízkej budúcnosti budú nabíjacie porty na elektromobiloch zbytočné. Vozidlá sa totiž nabijú počas jazdy a vodiči už nebudú musieť stáť pri nabíjacích staniciach. Izraelský startup Electro ...

1 Comments

  1. Filo reakcia na: Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?
    28.9.2016 14:09
    Na politikov dobre jak ich rozpytvať slovné
    Reagovať

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá