Image
28.9.2016 1 Comments

Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?

Výskumníci z MIT (Massachusetts Institute of Technology) tvrdia, že vyvinuli prvý systém schopný snímať emócie ľudí na diaľku pomocou bezdrôtových signálov. Doteraz na zisťovanie emócií a zdravotného stavu bolo treba na telo pripevniť rôzne zariadenia, teraz však vedci vytvorili úplne pasívny spôsob.

Systém sa nazýva EQ-Radio, zatiaľ je vo fáze prototypu a funguje tak, že vysiela nízkoenergetický bezdrôtový signál a meria čas potrebný na to, aby sa signál odrazil od tela osoby alebo objektu v jeho blízkosti.

Časy odrazu sa v prípade tiel ľudí líšia, ako sa strieda nádych a výdych a ako ich srdce bije, čo umožňuje odlíšiť ľudí od objektov, ktoré generujú statické odrazy. Systém využíva strojové učenie a učí sa rozlišovať rýchlejší a pomalší tep spôsobený rôznymi náladami, napr. hnevom, radosťou či smútkom. Podľa vyjadrenia vedcov je tento spôsob približne rovnako presný ako meranie pomocou EKG.

Na základe analýzy signálu je systém schopný  s vysokou presnosťou (87 %) zistiť náladu podľa toho, ako rýchlo bije srdce človeka a aká je frekvencia jeho dýchania.

Komercializácia systému zrejme nebude veľmi rýchla, no v budúcnosti by mohol pomôcť napríklad diagnostikovať niektoré poruchy duševného zdravia, ako je depresia alebo bipolárna porucha. Prípadne by sa mohol pomôcť filmovým štúdiám či reklamným agentúram zisťovať, aké reakcie u ľudí vyvolávajú ich produkty. Pravda, vynárajú sa tu aj otázky ohľadne ochrany súkromia. Aj keď niektoré technologické giganty, ako napr. IBM či Microsoft, takisto ponúkajú softvér schopný odvodiť emocionálny stav z mimiky, hovoreného či písaného prejavu, čo môže pomôcť firmám pochopiť emócie zákazníkov alebo spotrebiteľov, je tu veľký potenciál zneužitia takejto technológie na sledovanie ľudí bez ich súhlasu či dokonca bez ich vedomia.

Podrobnosti o výskume si môžete prečítať v tomto dokumente PDF.

Autor: Redakcia

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

1 Comments

  1. Filo reakcia na: Prvý systém schopný snímať tep aj emócie ľudí bezdrôtovo na diaľku. Čo ochrana súkromia?
    28.9.2016 14:09
    Na politikov dobre jak ich rozpytvať slovné
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá