Image
20.10.2016 0 Comments

Prvý stratosférický test Internet of Space sa uskutoční na Slovensku

Spoločnosť GOSPACE v spolupráci so Slovanetom otestuje sieť LoRaWAN internetu vecí (IoT) v stratosfére. Pôjde o prvý test vertikálneho dosahu siete tohto druhu na svete.  

V piatok 21. októbra 2016 sa v skorých ranných hodinách uskutoční v poradí 18. stratosférický let spoločnosti GOSPACE. Štartovať bude zo športového letiska v Partizánskom. Bude to prvý let stratosférického balóna na svete, ktorý bude využívať obojsmernú komunikáciu zabezpečenú prostredníctvom siete LoRaWAN vo výške približne 40 km, kde panujú extrémne fyzikálne podmienky, podobné tým vo vesmíre.

V prípade úspešného testu priameho dosahu siete LoRaWAN v smere zem – vzduch sa vynára úvaha o využívaní technológie internetu vecí aj pre satelity letiace na nižšej obežnej dráhe a iné zaujímavé aplikácie využiteľné v praxi.

GOSPACE sa s partnermi chce pokúsiť aj o experimentálne určenie polohy cez sieť LoRaWAN na základe triangulácie, keďže sonda bude v rovnakom čase komunikovať s viacerými bezdrôtovými bránami. Tieto dáta budú porovnané s polohou určenou pomocou GNSS a následne sa vyhodnotí ich presnosť. Okrem brán Slovanetu budú v rámci testu so sondou pripravení komunikovať aj ďalší partneri – spoločnosť České radiokomunikace a nemecká spoločnosť DIGIMONDO, člen aliancie LoRaWAN.  

O výsledkoch letu, nameraných hodnotách a záveroch budú zúčastnení partneri podrobne informovať.

GOSPACE je spinoff Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, o. z., z roku 2013. Má za sebou už 17 úspešných letov do stratosféry. Jej zamestnanci sa podieľali na vývoji prvej slovenskej družice (skCUBE). Spoločnosť v roku 2014 dostala certifikát od ESA za úspešné získanie pozície v čase, keď boli nastrelené iba prvé 4 satelity Galileo.   

Autor: TS GOSPACE

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Internet

YouTube Rewind 2016. Toto sú najpopulárnejšie videá na Slovensku a vo svete

08.12.2016 00:08

Google už tradične v závere roka zverejňuje rebríčky najpopulárnejších videí. YouTube Rewind odhaľuje najpopulárnejšie videá, ktoré používatelia sledovali na najväčšej videoplatforme YouTube za posled ...

Internet 1

Prečo Google v utorok večer nefungoval?

24.11.2016 00:15

V utorok večer postihol služby Googlu rozsiahly výpadok, ktorý trval zhruba dve hodiny a zasiahol vo veľkej miere krajiny strednej Európy vrátane Česka a Slovenska. Používatelia nemali prístup k vyhľa ...

Internet

Instagram konkuruje Facebooku a Snapchatu. Zavádza živé video a miznúce správy

24.11.2016 12:00

Instagram sa pri svojich novinkách už aj v minulosti inšpiroval Snapchatom a tentoraz podľa jeho vzoru pridáva aj živé videá a miznúce správy. Živé videá čoskoro umožnia používateľom jednoduchým stla ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá