Image
16.11.2015 0 Comments

Prvý linuxový ransomware prelomený

Administrátori webových serverov, ktoré boli v uplynulých dňoch napadnuté prvým ransomwarom šifrujúcim v Linuxe, majú šťastie. K dispozícii už je bezplatný nástroj, ktorý dokáže zašifrované súbory zase dešifrovať. A používatelia tak nemusia platiť výkupné stanovené na 1 bitcoin, teda viac ako 287 eur.

Ďakovať zaň môžu vývojárom z antivírusovej spoločnosti BitDefender, ktorí objavili trhlinu v spôsobe, ako ransomware s označením Linux.Encoder.1 šifruje súbory v napadnutých adresároch.

Využíva na to takzvaný Advanced Encryption Standard (AES), na ktorého báze možno súbory tak zašifrovať, ako aj dešifrovať, v kombinácii s asymetrickým šifrovacím algoritmom RSA. Ten používa verejný i súkromný kľúč, pričom verejný na šifrovanie, súkromný na dešifrovanie.

V prípade Linux.Encoder.1 je pár týchto kľúčov generovaný na serveri útočníkov a len verejný je zaslaný do napadnutého počítača a využitý na zašifrovanie kľúča AES. V takom prípade potom napadnutý používateľ ťažko môže súbory dešifrovať bez získania súkromného kľúča. V BitDefenderi však v procese našli slabinu, vďaka ktorej obišli nutnosť získať tento súkromný kľúč.

Ich nástroj je v podstate skript napísaný v Pythone, ktorý po analýze šifrovacieho procesu dokáže obnoviť zašifrované dáta jeho prevrátením.

"Ak ste schopní nabootovať napadnutý systém, stiahnite si skript a spustite ho ako superpoužívateľ,"
radí BitDefender v príspevku, v ktorom sa použitie nástroja detailne opisuje.

Nejde o prvý prípad, keď tvorcovia ransomwaru zabudli na medzery v šifrovacích algoritmoch, čo viedlo k ľahkému prelomeniu šifry a záchrane napadnutých programov. Vo väčšine takýchto prípadov sa však poučili a ďalšie verzie svojich škodlivých programov už vypustili zdokonalené.


Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť 1

Kybernetické útoky spôsobili výpadky na weboch Twitteru, PayPalu či Netflixu

24.10.2016 00:07

Kybernetické útoky vyradili v piatok dočasne z prevádzky alebo výrazne spomalili webové stránky spoločností Twitter, Paypal, Netflix, Spotify a ďalších. Výpadky či spomalenia zaznamenali v Európe a ti ...

Bezpečnosť

Vesmírni hackeri: Budú satelity ďalším bojiskom kybervojny?

24.10.2016 00:25

Nová správa Chatham House, nezávislého politického inštitútu so sídlom v Londýne, varuje, že hackerský útok na kozmické systémy a satelity by mohol viesť ku „globálnej katastrofe“. Hackeri by mohli vá ...

Bezpečnosť 2

Apple už nebude iPhone vo svojich predajniach priväzovať a ľudia si ho budú môcť dať do vrecka

24.10.2016 00:13

Apple skúša v niektorých svojich obchodoch vo Veľkej Británii a Kanade nový spôsob vystavovania iPhonov a iPadov. Odstránil z nich bezpečnostný kábel, ktorý ich mal chrániť proti krádeži, no zároveň k ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá