Image
16.11.2015 0 Comments

Bluetooth v roku 2016: Pokrytie celej domácnosti, mesh sieť, vyššie rýchlosti

Hoci najznámejšia aplikácia technológie bluetooth je pripojenie bezdrôtových myší a klávesníc, nositeľnej elektroniky či prepojenie mobilného telefónu so súpravou hands-free, v roku 2016 plánuje organizácia Bluetooth Special Interest Group pole jej pôsobnosti rozšíriť na smart domácnosti a aplikácie vo svete internetu vecí.

Najpozoruhodnejší zámer je až štvornásobné rozšírenie dosahu bluetooth 4.0 (známeho aj ako bluetooth smart či bluetooth LE) na úroveň celého bytu či domu. Pritom komunikačná rýchlosť (v súčasnosti 1 Mb/s) by sa mala zvýšiť dvojnásobne bez zmeny spotreby. To znamená, že vaše inteligentné hodinky či fitnes náramok by pri vašom pohybe po celom dome nestratili prepojenie s telefónom. Takisto keby ste chceli nastaviť osvetľovací systém zvonku, nepotrebovali by ste už Wi-Fi na pripojenie k hubu.

Ďalšia oznámená novinka je podpora technológie vytvárania mesh sietí. Mesh sieť by sa mohla uplatniť pri prvkoch inteligentnej domácnosti, umožnila by vytvorenie decentralizovaného systému zariadení, ktoré by nemuseli všetky smerovať na jeden riadiaci hub. Jednotlivé zariadenia by si mohli preposielať komunikáciu, a tak by mohli navzájom komunikovať aj dve veľmi vzdialené zariadenia.

Pravda, ešte nejaký čas potrvá, kým sa tieto plány uskutočnia. Aj po tom, čo budú funkcie k dispozícii, je potrebný ešte nejaký čas na to, aby ich implementovali výrobcovia zariadení. Časový rámec síce nebol určený, no možno predpokladať, že zvýšenie dosahu a prvé bluetoothové zariadenia podporujúce mesh sieť možno očakávať koncom roku 2016 alebo začiatkom roku 2017.

V porovnaní s ostatnými protokolmi pre inteligentnú domácnosť, ako je ZigBee či Z-Wave, má bluetooth výhodu v nižšej spotrebe. Nemožno však predpokladať, že vojna týchto štandardov v dohľadnom čase dospeje ku koncu. No konkurencia môže každej alternatíve pomôcť stať sa silnejšou.

Zdroj: techhive.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Koniec dokazovania, že nie sme robot. Google pripravuje systém Neviditeľná reCAPTCHA

07.12.2016 11:38

Pred niekoľkými rokmi Google zjednodušil používateľom webu dokazovanie, že sú ľudia, a nie automatizované roboty, keď nahradil systém CAPTCHA (akronym pre Completely Automated Public Turing test to te ...

Technológie 1

Video: Virtuálna realita ukazuje, čo sa môže stať, ak budete auto šoférovať opití

07.12.2016 00:21

Britská spoločnosť Diaego, ktorej patria značky ako Johnnie Walker, Smirnoff či Guinness použila „taktiku zastrašovania“  a spojila svoje sily so Samsungom pri tvorbe dosť hrôzostrašného videa s virtu ...

Technológie

Telefón nabitý do minúty a batéria poháňaná baktériami? Na alternatívne zdroje energie si ešte počkáme

07.12.2016 00:16

Hoci batériám stále dominujú tie lítiovo-iónové, vedci priebežne hľadajú efektívnejšie alternatívy. Nové prototypy vydržia napríklad 7500 cyklov vybitia a nabitia, majú až osemkrát vyššiu energetickú ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá