Image
16.11.2015 0 Comments

Bluetooth v roku 2016: Pokrytie celej domácnosti, mesh sieť, vyššie rýchlosti

Hoci najznámejšia aplikácia technológie bluetooth je pripojenie bezdrôtových myší a klávesníc, nositeľnej elektroniky či prepojenie mobilného telefónu so súpravou hands-free, v roku 2016 plánuje organizácia Bluetooth Special Interest Group pole jej pôsobnosti rozšíriť na smart domácnosti a aplikácie vo svete internetu vecí.

Najpozoruhodnejší zámer je až štvornásobné rozšírenie dosahu bluetooth 4.0 (známeho aj ako bluetooth smart či bluetooth LE) na úroveň celého bytu či domu. Pritom komunikačná rýchlosť (v súčasnosti 1 Mb/s) by sa mala zvýšiť dvojnásobne bez zmeny spotreby. To znamená, že vaše inteligentné hodinky či fitnes náramok by pri vašom pohybe po celom dome nestratili prepojenie s telefónom. Takisto keby ste chceli nastaviť osvetľovací systém zvonku, nepotrebovali by ste už Wi-Fi na pripojenie k hubu.

Ďalšia oznámená novinka je podpora technológie vytvárania mesh sietí. Mesh sieť by sa mohla uplatniť pri prvkoch inteligentnej domácnosti, umožnila by vytvorenie decentralizovaného systému zariadení, ktoré by nemuseli všetky smerovať na jeden riadiaci hub. Jednotlivé zariadenia by si mohli preposielať komunikáciu, a tak by mohli navzájom komunikovať aj dve veľmi vzdialené zariadenia.

Pravda, ešte nejaký čas potrvá, kým sa tieto plány uskutočnia. Aj po tom, čo budú funkcie k dispozícii, je potrebný ešte nejaký čas na to, aby ich implementovali výrobcovia zariadení. Časový rámec síce nebol určený, no možno predpokladať, že zvýšenie dosahu a prvé bluetoothové zariadenia podporujúce mesh sieť možno očakávať koncom roku 2016 alebo začiatkom roku 2017.

V porovnaní s ostatnými protokolmi pre inteligentnú domácnosť, ako je ZigBee či Z-Wave, má bluetooth výhodu v nižšej spotrebe. Nemožno však predpokladať, že vojna týchto štandardov v dohľadnom čase dospeje ku koncu. No konkurencia môže každej alternatíve pomôcť stať sa silnejšou.

Zdroj: techhive.com


Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Drony bude možné napájať bezdrôtovým prenosom energie za letu

25.10.2016 00:28

Vzhľadom na obmedzenú výdrž batérie väčšina dronov nedokáže lietať dlhšie ako 30 minút na jedno nabitie. Napájanie káblom zo siete sa môže aplikovať len v prípade, že sa dron bude vznášať na jednom mi ...

Technológie

Klasická telefónna dvojlinka s prenosovou rýchlosťou až 10 Gb/s? Áno, odpoveďou je XG.fast

25.10.2016 00:25

Nokia sa nedávno pochválila tým, že dosiahla rýchlosť pripojenia 5 Gb/s na vzdialenosť 70 metrov na konvenčnej medenej krútenej dvojlinke a v laboratórnych podmienkach dokonca 8 Gb/s na vzdialenosť 30 ...

Technológie

Japonci predstavili technológiu projekcie na dynamicky sa meniaci povrch napríklad na vlajúcu plachtu

25.10.2016 00:22

Inžinieri z Tokijskej univerzity predstavili technológiu pokročilého dynamického mapovania projekcie. Ide o deformáciu projekcie na netuhý povrch, napríklad na nerovný list papiera či na tričko. Použi ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA 2016 Jesen

Najnovšie videá