Image
16.11.2015 0 Comments

Bluetooth v roku 2016: Pokrytie celej domácnosti, mesh sieť, vyššie rýchlosti

Hoci najznámejšia aplikácia technológie bluetooth je pripojenie bezdrôtových myší a klávesníc, nositeľnej elektroniky či prepojenie mobilného telefónu so súpravou hands-free, v roku 2016 plánuje organizácia Bluetooth Special Interest Group pole jej pôsobnosti rozšíriť na smart domácnosti a aplikácie vo svete internetu vecí.

Najpozoruhodnejší zámer je až štvornásobné rozšírenie dosahu bluetooth 4.0 (známeho aj ako bluetooth smart či bluetooth LE) na úroveň celého bytu či domu. Pritom komunikačná rýchlosť (v súčasnosti 1 Mb/s) by sa mala zvýšiť dvojnásobne bez zmeny spotreby. To znamená, že vaše inteligentné hodinky či fitnes náramok by pri vašom pohybe po celom dome nestratili prepojenie s telefónom. Takisto keby ste chceli nastaviť osvetľovací systém zvonku, nepotrebovali by ste už Wi-Fi na pripojenie k hubu.

Ďalšia oznámená novinka je podpora technológie vytvárania mesh sietí. Mesh sieť by sa mohla uplatniť pri prvkoch inteligentnej domácnosti, umožnila by vytvorenie decentralizovaného systému zariadení, ktoré by nemuseli všetky smerovať na jeden riadiaci hub. Jednotlivé zariadenia by si mohli preposielať komunikáciu, a tak by mohli navzájom komunikovať aj dve veľmi vzdialené zariadenia.

Pravda, ešte nejaký čas potrvá, kým sa tieto plány uskutočnia. Aj po tom, čo budú funkcie k dispozícii, je potrebný ešte nejaký čas na to, aby ich implementovali výrobcovia zariadení. Časový rámec síce nebol určený, no možno predpokladať, že zvýšenie dosahu a prvé bluetoothové zariadenia podporujúce mesh sieť možno očakávať koncom roku 2016 alebo začiatkom roku 2017.

V porovnaní s ostatnými protokolmi pre inteligentnú domácnosť, ako je ZigBee či Z-Wave, má bluetooth výhodu v nižšej spotrebe. Nemožno však predpokladať, že vojna týchto štandardov v dohľadnom čase dospeje ku koncu. No konkurencia môže každej alternatíve pomôcť stať sa silnejšou.

Zdroj: techhive.com


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

DeepStack – umelá inteligencia, ktorá vďaka intuícii porazí v pokeri aj profesionálnych hráčov

16.01.2017 00:25

Roboty hrajúce poker nie sú úplná novinka, no tím vedcov z kanadskej Albertskej univerzity, Karlovej univerzity a ČVUT (České vysoké učení technické) položil latku trochu vyššie. V dokumente (PDF) uv ...

Technológie

Hardvérová divízia Facebooku pracuje na technológii, ktorá vyzerá ako čítanie myšlienok

16.01.2017 00:30

Pred istým časom sa Mark Zuckerberg v jednom rozhovore vyjadril, že je presvedčený o tom, že jedného dňa si ľudia budú navzájom posielať myšlienky s využitím digitálnych technológií. Teraz sa jeho sen ...

Technológie

PR: Konferencia ShowIT – ukážeme vám novinky TOP IT technológií

13.01.2017 00:05

Na začiatku, pred ôsmimi rokmi, bola myšlienka priniesť kvalitu zahraničných IT eventov na Slovensko. Dnes je IT konferencia ShowIT už tradičná zimná vzdelávacia udalosť v Bratislave. Poďte sa s nami ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITSMF jar

Najnovšie videá