Image
1.7.2014 0 Comments

Prípadová štúdia: Zákaznícky servis s tiketovým systémom ZenDesk

Otto Kočí.jpg Úspech v on-line biznise môže byť rovnako vratký ako ten na off-line trhoch. Ak ste mali dobrý podnikateľský nápad a založili spoločnosť, ktorá od začiatku rastie a do portfólia pribúdajú stále nové služby, aj tak nemáte zaručené udržanie sa na vrchole. Rôzne firmy skúšajú rôzne prístupy a postupy, ako si mieru úspech vo svojej oblasti podnikania udržať.

Niektoré stavili na inovácie v oblasti kvality zákazníckeho servisu. Konkrétne najmä na aktívnu komunikáciu s klientom, odhaľovanie nedostatkov systému prostredníctvom zákazníckeho feedbacku a jeho upgradovanie smerom, ktorý väčšine zákazníkov najviac vyhovuje. A najmä rýchlosť reakcie.

Súčasťou toho je využívanie efektívnych on-line systémov, programov, aplikácií, vhodných pre potreby spoločnosti. U nás sa osvedčil napríklad Basecamp, ktorý sme začali využívať veľmi skoro po založení firmy. Je to webová aplikácia, tá istá, ktorú opisujú autori úspešného bestsellera Restart, ktorá beží on-line, udržuje míľniky stále aktuálne a zároveň kladie nároky na manažment. Ten je na rozdiel od iných internetových spoločností aj po desiatich rokoch stále veľmi štíhly. A práve pozitívna skúsenosť s interným systémom na webovej platforme nás priviedla na myšlienku zefektívnenia zákazníckeho servisu.

S príchodom roku 2014 sme doslova prekopali systém starostlivosti o zákazníka. Z operátorov, ktorí sa predtým venovali vymedzeným segmentom, sa cez noc stali univerzálni agenti, ktorí začali využívať nový tiketový systém ZenDesk - globálny robustný systém na obsluhu zákazníkov cez e-mail a telefón. Nasadenie tohto systému nám umožňuje predovšetkým systematickú distribúciu všetkým požiadaviek s cieľom maximalizovať rýchlosť spätnej väzby na zákazníka.

Výsledok? Už po 5 týždňoch používania sme dokázali stiahnuť rýchlosť prvej odpovede našich agentov na zákaznícke otázky o neuveriteľných 96 % bez toho, aby sme museli prijímať nových zamestnancov. Vhodný prepracovaný systém teda maximálne zefektívnil našu výkonnosť bez nutnosti dodatočných nákladov na pracovnú silu. V súčasnosti rieši naša zákaznícka podpora viac ako 6000 pripomienok mesačne. Na porovnanie, v prvom týždni nasadenia nového systému sa zákazník dočkal odpovede v priemere po 687 minútach, po 5 týždňoch bola doba prvej reakcie 35 minút.

Tak sme spoločne s tímovým lídrom zákazníckej podpory dokázali upraviť celkový pohľad a myslenie agentov na oddelení. Nový systém nám takisto umožňuje lepšiu distribúciu práce medzi našich operátorov, ktorí potom nie sú preťažovaní. V súčasnosti oddelenie funguje ako tím, ktorí bez rozdeľovania na jednotlivé segmenty jednoducho spracúva všetky prichádzajúce požiadavky. Získali sme tak veľkú výhodu, systém monitorovania výkonnosti operátorov a predovšetkým kvality ponúkaného servisu.

Súčasťou transformácie systému zákazníckeho servisu bolo postavenie sa čelom k spokojnosti našich zákazníkov - začali sme ich aktívne oslovovať so žiadosťou o hodnotenie služieb a prístupu našich zamestnancov. Všetko sa, samozrejme, zaznamenáva a vypočítava v systéme ZenDesk a zároveň sa spracúvajú štatistiky, preto vieme presne určiť, koľko máme spokojných či nespokojných zákazníkov v rámci každej prevádzkovanej služby.

Po prvých mesiacoch uvedenia inovácie do ostrej prevádzky máme pozitívnu spätnú väzbu nielen od zákazníkov, ale aj od externých partnerov, ktorí si pochvaľujú rýchlosť, kvalitu a ľudský prístup oddelenia zákazníckeho servisu.

Otto Kočí
Riaditeľ B2M.cz

Spustenie nového projektu v číslach:

(uvedené v priemere):

1. týždeň prevádzky
1st reply time: 1127 min
Requester wait: 748 min

2. týždeň prevádzky
1st reply time: 875 min
Requester wait: 687 min

3. týždeň prevádzky
1st reply time : 654 min
Requester wait: 524 min

4. týždeň prevádzky
1st reply time : 225 min
Requester wait: 161 min

5. týždeň prevádzky
1st reply time : 50 min
Requester wait: 35 min


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

ITAPA 2016: Make IT Easy – Príde Pellegrini, Mikloš z Ukrajiny, aj vynálezca patentov Cullis z Kanady

27.10.2016 00:07

Desiatky inšpiratívnych domácich aj zahraničných spíkrov a stovky lídrov a manažérov z verejnej správy, IT sektora, akademickej obce a NGO sa 14.-15. novembra stretnú na kongrese ITAPA v Bratislave, a ...

Biznis

Prieskum: Väčšina firiem neverí, že e-trhovisko ovplyvnilo mieru korupcie

26.10.2016 00:00

Vyše 60 percent opýtaných na základe nedávneho prieskumu o verejnom obstarávaní na Slovensku si nemyslí, že elektronické trhovisko malo zásadný vplyv na mieru korupcie v tejto sfére. Desať percent osl ...

Biznis

ReactiveConf 2016: Technologickí experti z celého sveta prichádzajú do Bratislavy

26.10.2016 00:00

Lídri a priekopníci budúcich technológií prichádzajú už druhý rok po sebe na ReactiveConf, svetovú konferenciu o vývoji webových a mobilných aplikácií, ktorá sa koná tento týždeň. Od 26. do 28. októb ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera

Najnovšie videá