2.11.2012 0 Comments

Prieskum Eurobarometer: Budúcnosť rozvojovej politiky a solidarity

Európska únia je najväčším poskytovateľom rozvojovej pomoci, predstavuje až viac ako polovicu oficiálnej celosvetovej pomoci (53 mld. Eur v r. 2011). Európska komisia uskutočnila opatrenia hneď v niekoľkých oblastiach, aby bojovala proti chudobe na celom svete. Tieto opatrenia sa týkajú oblasti energií, podpory krajín pri prechode na demokraciu, investovania do bezpečnosti potravín a agrikultúry, ktoré by malo zabezpečiť dostatok jedla a schopnosť vyrovnať sa s budúcou krízou, ako aj v oblasti silnejúcich pokrokov pri dosahovaní Miléniových rozvojových cieľov (MDG).

V tejto súvislosti zrealizovala Európska komisia prieskum zameraný na zisťovanie názorov európskej verejnosti na rozvojovú pomoc, solidaritu a budúcnosť rozvojovej politiky. Do prieskumu, ktorý sa uskutočnil v júni tohto roku, sa zapojilo v 27 krajinách EÚ 26 622 respondentov, z toho 1 000 Slovákov.

Všeobecné vnímanie rozvojovej politiky
Až 85% Európanov (82 % Slovákov) si myslí, že pomáhať ľudom v rozvojových krajinách je dôležité. V porovnaní s rokom 2009, kedy tento názor zastávalo 88% ľudí, je toto číslo o niečo nižšie. Najväčší vplyv na rozvojové krajiny majú podniknuté kroky zo strany EÚ v oblasti obchodu a financií (29 %) - oproti minulému roku je to nárast o 11 %. Interné faktory ako korupcia (53 %) a zlá politika národných vlád (41 %) sú vnímané ako najväčšie prekážky úspešného rozvoja v rozvojových krajinách.

Rozvojová pomoc v budúcnosti
Aj napriek súčasnej ekonomickej situácii si tri pätiny (61 %) Európanov myslia, že pomoc rozvojovým krajinám by mala byť väčšia - 49 % si myslí, že súčasný sľub zvýšenia pomoci by mal byť dodržaný a ďalších 12 % si myslí, že pomoc by mala byť ešte navýšená nad rámec prisľúbenej pomoci.

Tri pätiny (61 %) obyvateľov Európskej únie a takmer tri štvrtiny (72 %) Slovákov sa domnievajú, že EÚ by mala prioritne pomáhať tým krajinám, ktoré sú postihnuté konfliktami či prírodnými katastrofami.

Za najdôležitejšie oblasti, v ktorých by sa mala uplatňovať rozvojová politika, považujú Európania ľudské práva (34 %), vzdelanie (33%) a zdravie (32 %). S týmito názormi súhlasí v priemere aj tretina Slovákov, ktorí však ako najdôležitejšiu oblasť rozvojovej pomoci citovali poľnohospodárstvo a zabezpečenie potravín (44 %).

Súkromné spoločnosti v rozvojových krajinách
Súkromné spoločnosti hrajú pozitívnu úlohu v rozvojových krajinách predovšetkým pri vytváraní pracovných miest (57 %) a poskytovaní zdroja rastu, ktorý pomáha prekonať chudobu (42 %). Štyri pätiny (81 %) Európanov veria, že súkromné spoločnosti majú sociálnu a etickú zodpovednosť pri investovaní v rozvojových krajinách.

87% Európanov (94 % Slovákov) si myslí, že veľkí darcovia (napríklad EÚ), by sa mali snažiť zabezpečiť, aby súkromné firmy pôsobiace v rozvojových krajinách rešpektovali sociálne a etické normy. Malé a stredné podniky sú vnímané ako najdôležitejšie pre rast a rozvoj krajiny. Pre Slovákov sú to tiež malé a stredné podniky, avšak v súčinnosti s veľkými firmami podnikajúcimi v širšom regióne alebo na celom kontinente (obe 39 %).

Osobná angažovanosť a úroveň poznania rozvojovej pomoci
Až 85% Európanov si myslí, že pomoc ľudom v rozvojových krajinách je dôležitá a len necelá polovica (44 %) respondentov je ochotná platiť viac za potraviny a iné výrobky z rozvojových krajín (napr. za fair-trade výrobky). Za fair-trade výrobky by bola ochotná zaplatiť viac iba štvrtina (27 %) Slovákov. 44 % respondentov z EÚ a 58 % zo Slovenska nemá žiadne znalosti o tom, akým spôsobom ich krajiny pomáhajú v rozvojových krajinách, kým 54 % euroobčanov a 44 % Slovákov tieto znalosti má.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Šiesty ročník STARTUP AWARDS pozná víťazov a obsahom aj návštevnosťou prekonal všetky predchádzajúce

06.12.2016 00:15

Tohtoročné Startup Awards, ktoré sa konali v piatok 2. decembra v bratislavskom Istropolise, už majú svojich víťazov. V súťaži vyberala zahraničná odborná porota spomedzi dvanástich nápadov celkom v š ...

Biznis

Amazon bude prevážať dáta v kamiónoch. Chce tak ušetriť čas

05.12.2016 10:02

Na svojej používateľskej konferencii re:Invent predstavil Amazon nový spôsob, ako môžu zákazníci presúvať veľké objemy dát do jeho cloudovej služby Amazon Web Services (AWS). Pre veľké firmy, ktoré c ...

Biznis 1

Xiaomi vraj neutrpí poklesom predaja smartfónov, živia ho iné zdroje

02.12.2016 00:19

Prepad predaja smartfónov na čínskom trhu nebude mať významný dosah na spoločnosť Xiaomi, pretože bude kompenzovaný predajom inteligentných domácich spotrebičov a príjmami zo softvéru. Povedal to star ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá