Image
17.6.2014 0 Comments

Prieskum: Využitie serverov a bezpečnosť IT sú top témami trhu. Cloud zatiaľ nie.

Medzi najvyššie priority IT manažérov a špecialistov na Slovensku patrí už tretí rok zvýšenie IT bezpečnosti a zlepšenie využívania vlastných serverových zdrojov. Iba pre 13 % respondentov je cloud téma na najbližšie 2 roky, 40 % respondentov cloud v rovnakom období odmieta. Účet na niektorej zo sociálnych sietí má 78 % IT manažérov a špecialistov pôsobiacich na Slovensku. Sociálnym sieťam dôveruje tretina z nich.

PRIORITY SLOVENSKÝCH IT MANAŽÉROV A ŠPECIALISTOV

Až 42 % respondentov zaradilo medzi najvyššie priority zvýšenie využitia vlastných serverových zdrojov a 41 % zvýšenie úrovne bezpečnosti. S odstupom nasleduje zvýšenie dostupnosti IT a zrýchlenie obnovy po výpadkoch spolu so skvalitnením poskytovania IT služieb. Pri podpore biznisu zápasia IT oddelenia najviac s automatizáciou procesov (17 %), mobilitou (12 %) a prispôsobením IT pri náhlych zmenách (11 %); 12 % respondentov prieskumu neuvádza žiadnu slabinu pri podpore biznisu prostredníctvom svojich IT.

SOCIÁLNE SIETE A SLOVENSKÍ MANAŽÉRI

78 % slovenských IT manažérov a špecialistov má účet na niektorej zo sociálnych sietí. Oproti minulému roku ide o nárast záujmu. 22 % respondentov nevyužíva sociálne siete vôbec. Tretina respondentov prieskumu dnes považuje sociálne siete za relevantný zdroj informácií. Dôvera v sociálne siete narástla oproti roku 2012 o 16 %. 44 % respondentov využíva Facebook a o 3 % menej respondentov LinkedIn. Na sociálnych sieťach respondenti najviac vyhľadávajú informácie o ich známych, nasledujú správy a zaujímavosti z trhu.

CLOUD A OUTSOURCING NA SLOVENSKU

40 % respondentov odmieta v najbližších dvoch rokoch migrovať na cloud; 13 % percent o cloudových službách v rovnakom období uvažuje, zvyšok nie je rozhodnutý. Keby respondent migroval na cloud, ako prvé by doň putovali úložiská, nasledované aplikáciami a e-mailovými službami. Zákazníci mierne preferujú lokálneho poskytovateľa cloudu pred globálnym. Až 68 % respondentov je však nerozhodných, či ponechá dáta u poskytovateľa cloudových služieb doma alebo v zahraničí.

Najväčšou prekážkou pri prechode na cloud je v prieskume uvádzaná bezpečnosť a pocit, že dáta sú uložené mimo vlastnej IT infraštruktúry. Ďalšími brzdami cloudu sú nevhodnosť aplikácií pre cloudové prostredie a legislatíva. Takmer polovica firiem zároveň neuvažuje o zmenách v súčasnom nastavení outsourcingu technológií; 21 % respondentov zvažuje outsourcing IT infraštruktúry, 14 % personálnych zdrojov, 7 % outsourcing webových služieb.

Prieskum sa realizoval počas apríla formou on-line dotazníka. Počet respondentov prieskumu bol 177 pri konverzii 16,3 %. Tretina respondentov bola z odvetvia telekomunikácií, tretina z priemyslu a ďalší z odvetvia financií a verejnej správy. Respondenti prieskumu boli manažéri, IT manažéri a IT špecialisti z podnikov s významným vplyvom vo svojom odvetví.

tempest-prieskum-infografika-800.jpg


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Prieskumy trhu

V roku 2020 pretečie cloudom 14,1 zettabajtu. Je na takúto premávku Slovensko pripravené?

08.12.2016 00:14

Podľa záverov novej štúdie Cisco Global Cloud Index  dosiahne do roku 2020 ročný objem cloudovej dátovej premávky až 14,1 zettabajtov (ZB). To znamená, že v porovnaní s rokom 2015, keď celková premávk ...

Prieskumy trhu

Slovenskí žiaci zaostávajú v matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti

07.12.2016 00:07

Slovensko v porovnaní s priemerom krajín OECD zaostáva vo všetkých troch oblastiach – matematickej, čitateľskej aj prírodovednej gramotnosti. Výsledky slovenských 15-ročných žiakov sú podľa medzináro ...

Prieskumy trhu 1

Analytici zverejnili hlavné predpovede o digitálnej budúcnosti

07.12.2016 00:13

Hlavné predpovede na rok 2017 a nasledujúce roky vychádzajú z troch hlavných vplyvov postupujúcej digitálnej inovácie: skúseností a zapojenia používateľov (zákazníkov), inovácie v oblasti biznisu a se ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Kyocera - prve-zariadenia-formatu-a4-s-vykonom-a3

Najnovšie videá