Image
17.6.2014 0 Comments

Pozrite sa, o absolventov ktorých fakúlt majú zamestnávatelia najväčší záujem

Blesk_Absolventi.jpg Aj tento rok sa potvrdzuje, že zamestnávatelia vyhľadávajú najčastejšie absolventov fakúlt zameraných na informatiku. Vyplýva to z rebríčka záujmu zamestnávateľov o absolventov vysokých škôl, ktorý už siedmy rok zostavuje spoločnosť Profesia.

Prvých päť miest podľa záujmu zamestnávateľov obsadili fakulty zamerané práve na informatiku. Podľa rebríčka by mali mať najmenší problém uplatniť sa na trhu práce absolventi Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (STU), ktorá vedie rebríček záujmu zamestnávateľov od roku 2009.

V prvej dvadsiatke najúspešnejších fakúlt je osem fakúlt so zameraním na ekonómiu, šesť informatických fakúlt, tri spoločenskovedné, jedna strojárska, technická a prírodovedná. Rebríček je zverejnený na internetovej stránke pracovného portálu Profesia.sk. Po Fakulte informatiky a informačných technológií STU by si mali najľahšie nájsť prácu absolventi Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského, ktorá sa oproti minulému roku vyšvihla zo štvrtého miesta na druhé.

Tretia najatraktívnejšia fakulta pre zamestnávateľov je Fakulta elektrotechniky a informatiky STU a Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline. Životopis absolventa fakulty informatiky a informačných technológií si v priemere pozrie 9,1 zamestnávateľov, životopisy absolventov fakulty matematiky, fyziky a informatiky 7,2 a fakulty elektrotechniky a informatiky 7 zamestnávateľov. V dvadsiatke najúspešnejších fakúlt zaznamenala oproti minulému roku najväčší prepad Fakulta prírodných vied Univerzity sv. Cyrila a Metoda, ktorá sa v rebríčku tento rok ocitla na 19. mieste, minulý rok bola deviata.

Pohoršila si napríklad aj Materiálovotechnologická fakulta STU, ktorá bola vlani desiata, tento rok má 17. miesto. Naopak, skokanom je Obchodná fakulta Ekonomickej univerzity, ktorá si oproti vlaňajšku polepšila o desať priečok a v tomto roku jej patrí 12. miesto. Ekonomická fakulta Technickej univerzity v Košiciach sa zas oproti vlaňajšku posunula z 18. priečky na deviatu.

Zoznam zostavili podľa počtu prezretí životopisu absolventa zamestnávateľmi. Podmienkou zaradenia do analýzy je ukončenie štúdia na niektorej zo slovenských vysokých škôl v posledných troch rokoch a aktívne hľadanie si práce v minulom roku. Zamestnávatelia vidia, akú školu absolvent skončil a o aké pozície sa uchádza.

Podľa Profesie zamestnávatelia najčastejšie vyhľadávajú absolventov fakúlt zameraných na informatiku (6,1 videnia životopisu), nasledujú absolventi ekonomiky (4,2 videnia životopisu), spoločenských vied (3,9 videnia životopisu), strojárstva (3,9), techniky (3,6) a filozofie (3,4).

Ak sa berie do úvahy nie fakulta, ale celá vysoká škola, rebríček vedie podľa záujmu zamestnávateľov Ekonomická univerzita (priemerný počet pozretí životopisu 5,1), až po nej nasleduje Slovenská technická univerzita (priemerný počet pozretí životopisu 4,6) a tretia je Žilinská univerzita v Žiline (priemerný počet pozretí životopisu (4,3).

Okrem toho, akú vysokú školu či fakultu človek vyštudoval, má veľký vplyv na uplatnenie absolventa región, v ktorom školu skončil. Najjednoduchšiu situáciu zamestnať sa majú podľa Profesie absolventi, ktorí skončili školu v Bratislavskom kraji. Ak človek skončil jednu zo škôl v Bratislavskom kraji, jeho životopis si v priemere pozreli 4,2 zamestnávatelia. Na rozdiel od nich životopis človeka, ktorý skončil vysokú školu v Prešovskom kraji, v priemere videli len traja zamestnávatelia.

Z prieskumu Profesie ďalej vyplynulo, že skončení vysokoškoláci si hľadajú prácu v kraji, kde študovali. Pre väčšinu absolventov mimobratislavských škôl je druhou voľbou hľadať si uplatnenie v Bratislavskom kraji. Výnimkou sú absolventi z Košického a Prešovského kraja. Tí by na rozdiel od ľudí, ktorí skončia univerzity v Trenčíne, Žiline, Nitre či v Banskej Bystrici, radšej ako v Bratislavskom kraji našli uplatnenie v niektorom z východoslovenských krajov.


Mohlo by Vás zaujímať

Biznis

Nemecko chce od roku 2030 zakázať vozidlá so spaľovacím motorom

21.10.2016 00:10

Nemecko sa nechce spoliehať len na finančné stimuly pri kúpe automobilov bez emisií. Spolková rada schválila rezolúciu vyzývajúcu na zákaz predaja nových automobilov so spaľovacím motorom od roku 2030 ...

Biznis

PR: Cypherconf 2016

20.10.2016 00:08

IT konferencia o ochrane digitálnych informácií, hackingu a zneužívaní aplikačných zraniteľností sa uskutoční 3.11.2016 v Bratislave Prednášky pokrývajú aktuálne trendy vo webovej a mobilnej bezpečno ...

Biznis

VMworld 2016: Čo sa stane 29. 6. 2021 o 15:57?

19.10.2016 00:08

V Barcelone sa začalo jedno z najvýznamnejších podujatí zameraných na cloudové a virtualizačné technológie VMworld 2016. Viac než 10 000 účastníkov z 96 krajín si na prvej hlavnej prednáške okrem inéh ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá