Image
25.7.2014 0 Comments

Predstavujme slovenské startupy: GOLDEE zažiaril vďaka skvelým ľuďom v tíme

Predstaviteľ košického startupu Goldee (finalista StartUpAwards.SK 2012) Tomáš Baran, ktorý koncom roka 2013 úspešne spustil revolúciu v osvetlení, usilovne pracuje na tom, aby rozbehol na Slovensku výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo.

S odstupom času sa pozerá na svoje podnikateľské začiatky a hovorí o faktoroch úspechu a plánoch, ktoré ich v tíme čakajú. Goldee je jeden z úspešných príbehov mladých šikovných Slovákov, ktorým nechýba odvaha a odhodlanie presadiť sa. V rámci aktuálneho rámcového programu EÚ Horizont 2020 sa im dostáva viac pozornosti a príležitostí ako predtým. Vhodný čas na nové IT a webové startupy je práve dnes.

Stavili na budúcnosť

S projektom Goldee vstúpili na trh, ktorý predstavuje budúcnosť. Zaujali najmä vďaka práci ľudí, ktorí dokázali predstaviť fantastické kampane, projekty a vôbec dosiahli výborné výsledky.„Naším cieľom a najťažšou výzvou od samého začiatku bolo a je nájsť tých najlepších ľudí. Je to niečo, na čom nám stále záleží," uviedol Tomáš Baran. Priznávajú o sebe, že sú tak trochu „picky" (nároční). Aj to je dôvod, prečo je ich produkt vo svete obľúbený.

Startup3_Tomas_Baran_CEO&Founder Goldee.jpg

Na začiatku bol Tomáš Baran sám. Teraz je v tíme desať fantastických ľudí, ktorí spolupracujú s niekoľkými externistami. Ich tím sa neustále rozrastá a stále hľadajú skvelých nových ľudí.

Ich aktuálny zoznam úloh nie je vôbec krátky. Pracujú na integrácii ďalších smart LED žiaroviek do ich aplikácie (LIFX), začali s vývojom aplikácie pre Android a pripravujú Lighting Library - knižnicu dynamických scén. Popri tom všetkom stále pracujú na svojom ovládači, ktorý by chceli čím najskôr posunúť do výroby. Zaujímavé je, že ich ovládač na svetlo nebude Made in China, ale Goldee Light Controller bude s najväčšou pravdepodobnosťou Made in Heart of Europe, Slovakia.

Od nápadu k realite

Ich obchodný nápad bol vytvoriť dynamické svetlo postavené na princípe ovládania prostredníctvom gesta a nový koncept svetla, ktoré sa stará o človeka, a nie opačne.

Prvé skúsenosti a ohlasy získali vďaka aplikácii Goldee for Philips hue. Tento projekt ich posunul, pretože dovtedy nevedeli predpovedať, ako budú ľudia reagovať na dynamické svetlo. Na základe spätnej väzby vidia, že aplikácia sa stáva každodennou súčasťou ich života a mení ho.

Startup2_Goldee_Autumn_Park.jpg

Celosvetový záujem ich veľmi potešil

Záujem prejavilo dostatočné množstvo ľudí. Kampaň na ich vlastnej webovej stránke prekonala ich očakávania a podarilo sa im nazbierať podstatne viac, než bola stanovená hranica. Len za 25 dní dosiahli svoj cieľ a nazbierali viac ako 100-tisíc dolárov. Záujem prichádzal z trhov, ktoré oslovili, čiže z USA, Kanady, Veľkej Británie, Holandska, Nemecka, Austrálie. Na ich prekvapenie prejavili veľký záujem aj z Francúzska a Švajčiarska. Ich pôvodným plánom bolo dodať produkt už koncom tohto leta. No keďže sa vyskytli určité komplikácie, ktoré sa pri hardvérových startupoch vyskytnúť môžu, čas dodania sa posunul.

Záujem o Goldee Controller stále pretrváva. Od začiatku mája však neakceptujú objednávky vopred. Predaj sa chystajú spustiť v blízkej budúcnosti na www.getgoldee.com.

VIZITKA GOLDEE

Rok vzniku nápadu a vytvorenia tímu
2012

Abstrakt inovácie
Dynamické svetlo, ovládanie svetla prostredníctvom gesta a nový koncept svetla, ktoré sa stará o človeka

Počet členov tímu na začiatku a teraz
1 na začiatku, v súčasnosti viac ako 15 ľudí a tím sa stále rozrastá

Spôsob financovania vývoja

  1. FFF
  2. angel.co
  3. crowdfunding
  4. v súčasnej fáze prebieha seed/vc

Najväčšie výzvy a prekážky v čase vývoja
Nájsť tých správnych ľudí

Ako ich prekonali, kto im pomohol
Opäť len správni ľudia :)

Celkový objem investícií do vývoja
100 000 EUR

Rok založenia komerčnej firmy
2013

Priama konkurencia vo svete
Vzhľadom na to, že vstupujeme do nového trhu, zatiaľ priamu konkurenciu v zmysle vývoja inteligentného ovládača pre smart LED-ky nemáme

Zahraničné aktivity
Navštívili sme CES 2014 a chystáme sa predstaviť Goldee na CES 2015

Ročný obrat za 2013 a medziročný nárast
Zatiaľ nie, sme startup :) ale dosiahli sme v crowdfundingovej kampani cieľ 100 000 EUR za 25 dní

Odpovedal: Michal Kuchta

Zdroj: BIC Bratislava


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Startupy 4

Predstavujeme slovenské startupy: FRINX a open source networking

28.12.2016 00:05

FRINX je absolútna novinka na slovenskom aj európskom trhu, zaoberajúca sa open source networkingom. Napriek krátkemu času pôsobenia si spoločnosť stihla vybudovať dobré meno v zahraničí a získala prv ...

Startupy

V budúcnosti budeme zariadenia ovládať cez virtuálnu a rozšírenú realitu myšlienkami

27.12.2016 00:19

Bývalí študenti Michiganskej univerzity založili startup Neurable, ktorý sa zaoberá spôsobmi, ako budeme  komunikovať s našimi zariadeniami v blízkej budúcnosti. Nedávno spoločnosť získala od investor ...

Startupy

Startup4Dummies

27.11.2016 11:25

Startup4Dummies je užitočná knižka pre inovatívne startupy obsahujúca súbor praktických informácií, rád a návodov, ktoré im pomôžu vyhnúť sa chybám svojich predchodcov.

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

qubitconference

Najnovšie videá